Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Kidofen duo, (100 mg + 125 mg)/5 ml, zawiesina doustna, 100 ml

Dostępne

Odpłatność

Podane ceny są pełnopłatne. Jeśli na podstawie określonej jednostki chorobowej została uwzględniona dla pacjenta refundacja, wówczas przy okazaniu prawidłowo wystawionej recepty podczas odbioru w aptece podana wyżej cena zostanie obniżona o kwotę przysługującej pacjentowi refundacji.

Recepta

Lek dostępny po okazaniu farmaceucie prawidłowej, ważnej w dniu odbioru w aptece recepty.

Pełna nazwa produktu

Kidofen duo, (100 mg + 125 mg)/5 ml, zawiesina doustna, 100 ml

Dostępne krótkie daty

Nie

Produkt tygodnia

Nie

Postać produktu

zawiesina doustna

Dawka

(100 mg+125 mg)/5 ml

Wielkość opakowania

100 ml

Nazwa producenta

AFLOFARM

Wskazania

Leczenie gorączki i bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, bólów pooperacyjnych.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często: niestrawność, bóle brzucha i nudności.
Niezbyt często: pokrzywka, świąd, bóle głowy, biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, choroba wrzodowa żołądka, przedziurawienie (perforacja) lub krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego i choroba Leśniowskiego–Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka.
Rzadko: zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, uczucie zmęczenia, depresja, reakcje psychotyczne, szumy uszne, obrzęki, pokrzywka, rumień, zapalenie skóry.

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku Kidofen duo:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub paracetamol (substancje czynne) oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • jeśli u pacjenta wystąpił skurcz oskrzeli, astma, katar lub pokrzywka po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego (jak np. aspiryna) lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ lek Kidofen duo może u tych pacjentów wywołać podobne objawy;
  • jeśli u pacjenta występuje aktualnie krwawienie z przewodu pokarmowego; 
  • jeśli u pacjenta wystąpiło kiedykolwiek przedziurawienie (perforacja) ściany żołądka lub jelita, związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); 
  • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby lub nerek; 
  • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca;
  • jeśli pacjent ma skazę krwotoczną (zaburzenia krzepnięcia krwi);
  • jeśli pacjent ma lub miał stany zapalne przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy; 
  • jeśli pacjent miał owrzodzenie i (lub) krwawienie z przewodu pokarmowego; 
  • jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży.

 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Kidofen duo należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą: 

  • jeśli u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA); 
  • jeśli pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń; 
  • jeśli pacjent ma choroby żołądka i (lub) jelit (jak np.: przewlekłe zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna - objawiająca się m.in. przewlekłą biegunką, choroby odbytu i odbytnicy), ponieważ zwiększa się ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego; 
  • jeśli pacjent ma układowy toczeń rumieniowaty (przewlekła choroba spowodowana zaburzeniami układu odpornościowego obejmująca wiele narządów) oraz choroby mieszane tkanki łącznej, ponieważ istnieje ryzyko jałowego zapalenia opon mózgowych
  • przyjmowanie takich leków jak Kidofen duo może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru. Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane. 
  • jeśli pacjent ma zaburzenia czynności serca, nerek lub wątroby, przyjmuje leki moczopędne lub stracił dużo płynów z powodu np. dużego zabiegu chirurgicznego
  • lekarz zleci regularną kontrolę czynności nerek; 
  • jeśli pacjent ma astmę oskrzelową, przewlekły nieżyt nosa, zapalenie zatok, polipy nosa lub alergię (występująca aktualnie lub w przeszłości), ponieważ po przyjęciu leku może wystąpić skurcz oskrzeli; 
  • jeśli pacjent ukończył 65 lat, ponieważ zwiększa się ryzyko niepożądanych działań leku, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego i przedziurawienia ściany żołądka lub jelita, które mogą być śmiertelne. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach dotyczących przewodu pokarmowego (szczególnie o krwawieniu, bólach), zwłaszcza w początkowym okresie leczenia;
  • jeśli pacjent choruje na ospę wietrzną - nie zaleca się stosowania leku; 
  • jeżeli u pacjenta występuje zakażenie

Stosowanie u dzieci

Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Stosowanie leku z innymi lekami

Nie należy stosować leku Kidofen duo: 

  • z innymi lekami zawierającymi paracetamol; 
  • z innymi lekami z grupy NLPZ takimi jak ibuprofen, diklofenak, naproksen, nimesulid; 
  • z kwasem acetylosalicylowym (aspiryną) stosowanym w łagodzeniu bólu i obniżeniu gorączki;
  • z selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2 (lekami stosowanymi w leczeniu choroby reumatycznej, np. celekoksyb).

 

Stosowanie leku z jedzeniem, piciem i alkoholem

Lek Kidofen duo należy przyjmować po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża: Nie zaleca się stosowania leku Kidofen duo w I i II trymestrze ciąży. Nie wolno stosować leku Kidofen duo w ostatnim trymestrze ciąży. Lek może zwiększać ryzyko powikłań u matki i u dziecka w okresie okołoporodowym.

Karmienie piersią: Ibuprofen i paracetamol przenikają do mleka kobiecego w niewielkim stopniu. Nie ma doniesień o szkodliwym wpływie leku na niemowlęta, dlatego przerwanie karmienia nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego przyjmowania ibuprofenu i paracetamolu w dawkach nie większych niż zalecane w leczeniu bólu i gorączki.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować po posiłku.
5 ml zawiesiny Kidofen duo zawiera 2 g sacharozy. Należy wziąć to pod uwagę u osób chorych na cukrzycę.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Kidofen duo: Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Kidofen duo lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć. Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.

Pominięcie zastosowania leku

Pominięcie przyjęcia leku Kidofen duo: Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę, należy ją przyjąć po przypomnieniu, a następnie przyjąć następną dawkę nie wcześniej niż po 6 godzinach.

Reakcje alergiczne

Lek Kidofen duo zawiera sacharozę, makrogologlicerolu rycynooleinian, sodu benzoesan, sód i glikol propylenowy.

Sacharoza: Lek zawiera 2006 mg sacharozy w każdych 5 ml zawiesiny. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów chorych na cukrzycę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Makrogologlicerolu rycynooleinian: Lek może powodować niestrawność i biegunkę.

Sodu benzoesan: Lek zawiera 11,8 mg sodu benzoesanu w każdych 5 ml zawiesiny.

Sód: Lek zawiera 10,25 mg sodu w każdych 5 ml zawiesiny. Lek zawiera 123 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w 60 ml zawiesiny. Odpowiada to 6,15% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.

Glikol propylenowy: Lek zawiera 27,44 mg glikolu propylenowego w każdych 5 ml zawiesiny.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce. Nie zamrażać. Okres ważności po pierwszym otwarciu: 6 miesięcy. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: ibuprofen i paracetamol. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu i 125 mg paracetamolu.

Pozostałe składniki to: makrogologlicerolu rycynooleinian, sodu chlorek, kwas cytrynowy, sodu benzoesan, guma ksantan, sacharoza, sacharyna sodowa, glicerol, hypromeloza, sukraloza, sodu cytrynian, aromat malinowy AR 0320 (w tym glikol propylenowy), woda oczyszczona.

 

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Kidofen duo nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednakże w niektórych przypadkach mogą wystąpić zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Popularne