Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Paracetamol Biofarm, 1000 mg, tabletki powlekane, 10 szt.

Niedostępne

Pełna nazwa produktu

Paracetamol Biofarm, 1000 mg, tabletki powlekane, 10 szt.

Dostępne krótkie daty

Nie

Produkt tygodnia

Nie

Postać produktu

tabletki powlekane

Dawka

1000 mg

Wielkość opakowania

10 szt

Nazwa producenta

BIOFARM

Wskazania

- Bóle różnego pochodzenia i o różnym natężeniu, szczególnie takie jak:
bóle głowy,
 migreny,
 bóle reumatyczne,
 bóle stawowe, mięśniowe i kostne,
 bóle kręgosłupa,
 nerwobóle,
 bóle menstruacyjne,
 bóle zębów.
- Gorączka w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Paracetamol Biofarm
jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
 jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
 jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności nerek,
 jeśli pacjent jednocześnie stosuje leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) oraz w okresie do 2 tygodni po zaprzestaniu ich stosowania.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek zawiera paracetamol.
Nie należy stosować leku Paracetamol Biofarm jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i ciężkich działań niepożądanych.
Należy unikać częstego stosowania leków zawierających paracetamol.
Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej paracetamolu. Przyjmowanie leku Paracetamol Biofarm w dawkach większych niż zalecane może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby.
Przed zastosowaniem leku Paracetamol Biofarm należy zwrócić się do lekarza:
jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek (łagodne do umiarkowanych);
jeśli u pacjenta występują:
zaburzenia czynności wątroby (łagodne do umiarkowanych),
zespół Gilberta (zaburzenie przemiany bilirubiny w wątrobie, powodujące okresowe występowanie żółtaczki),
zapalenie wątroby;
jeśli pacjent stosuje leki wpływające na czynność wątroby;
jeśli pacjent regularnie spożywa alkohol, jest uzależniony od alkoholu lub ma chorobę wątroby spowodowaną nadużywaniem alkoholu;
 jeśli pacjent jest odwodniony;
jeśli pacjent jest przewlekle niedożywiony, co może być spowodowane np. uzależnieniem od alkoholu, brakiem łaknienia, złym odżywianiem;
jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu odpowiedzialnego za prawidłową czynność czerwonych krwinek);
w przypadku niedokrwistości hemolitycznej (rozpad krwinek czerwonych);
 jeśli pacjent stosuje różne leki przeciwbólowe przez dłuższy okres czasu, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia lub nasilenia się bólów głowy. W takiej sytuacji pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.
 jeśli pacjent jest uczulony na kwas acetylosalicylowy, gdyż wtedy jest większe ryzyko uczulenia również na paracetamol. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z astmą oskrzelową (ryzyko skurczu oskrzeli).
Podczas stosowania paracetamolu nie należy pić alkoholu, gdyż może to spowodować uszkodzenie wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych, regularnie pijących alkohol i u pacjentów z chorobą alkoholową wątroby bez marskości.
Leku Paracetamol Biofarm nie należy nadużywać i przyjmować przez okres dłuższy niż 3 dni.
Bez konsultacji z lekarzem lub lekarzem dentystą nie należy przyjmować leku Paracetamol Biofarm jednocześnie z innymi lekami o działaniu przeciwbólowym lub przeciwgorączkowym. Inne leki i Paracetamol Biofarm
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
W szczególności należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leków wymienionych poniżej:
 inhibitory monoaminooksydazy (MAO) stosowane m.in. w depresji i chorobie Parkinsona. Jednoczesne stosowanie tych leków z paracetamolem może wywołać stan pobudzenia, wysoką gorączkę i jest przeciwwskazane.
Lek Paracetamol Biofarm można zastosować nie wcześniej niż po 14 dniach po zaprzestaniu stosowania inhibitora MAO. Między przerwaniem przyjmowania paracetamolu a rozpoczęciem leczenia inhibitorem MAO należy zachować co najmniej 7-dniową przerwę.
 metoklopramid i domperydon (leki stosowane w leczeniu nudności i wymiotów), ponieważ mogą nasilać działanie paracetamolu;
 propantelina (lek opóźniający opróżnianie żołądka z pokarmu) i cholestyramina (stosowana w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu), ponieważ mogą osłabiać działanie paracetamolu;
 leki, które mogą zaburzać czynność wątroby, takie jak:
 leki nasenne, przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina),
 ryfampicyna (antybiotyk),
 izoniazyd (stosowany w leczeniu gruźlicy);
 probenecyd stosowany w leczeniu dny moczanowej, gdyż w przypadku jednoczesnego stosowania paracetamolu z probenecydem lekarz zmniejszy dawkę paracetamolu;
 doustne leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), gdyż paracetamol nasila działanie tych leków, co zwiększa ryzyko krwawień;
 salicylamid (stosowany w gorączce i łagodnym bólu), gdyż może opóźniać wydalanie paracetamolu z organizmu;
 inne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen), gdyż stosowane jednocześnie z paracetamolem zwiększają ryzyko zaburzenia czynności nerek;
 kofeina, ponieważ nasila działanie paracetamolu;
 zydowudyna (lek przeciwwirusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV), gdyż przyjmowana jednocześnie z paracetamolem zwiększa ryzyko zaburzeń czynności szpiku kostnego. Lek ten może być stosowany równocześnie z zydowudyną tylko po konsultacji z lekarzem.
Lek Paracetamol Biofarm może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak oznaczanie kwasu moczowego i stężenia glukozy we krwi.
Paracetamol Biofarm z jedzeniem, piciem lub alkoholem
Podczas stosowania leku Paracetamol Biofarm nie należy spożywać alkoholu. Przyjmowanie leku podczas posiłku może opóźnić czas rozpoczęcia jego działania.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Paracetamol Biofarm może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią tylko wtedy, gdy w opinii lekarza jest to konieczne.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Paracetamol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Biofarm
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Biofarm należy natychmiast skontaktować się z lekarzem (również wtedy gdy samopoczucie pacjenta jest dobre), gdyż istnieje ryzyko ciężkiego, opóźnionego uszkodzenia wątroby lub nawet zgonu.
Objawy przedawkowania to z reguły bolesność w okolicy wątroby, po dwóch dniach żółtaczka. Czasami wcześniej występują nudności i wymioty. Objawy te mogą nie odzwierciedlać ciężkości przedawkowania ani związanego z tym zagrożenia.
Pominięcie zastosowania leku Paracetamol Biofarm
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Paracetamol Biofarm
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jak przechowywać Paracetamol Biofarm
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Dawkowanie

Dorośli (o masie ciała większej niż 50 kg)
Dawka jednorazowa – 1 (jedna) tabletka powlekana (1000 mg paracetamolu).
Kolejne dawki leku należy przyjmować w odstępie co najmniej 4 do 6 godzin.
Należy zachować co najmniej 4-godzinną przerwę pomiędzy przyjęciem poszczególnych dawek.
Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa to 4 (cztery) tabletki powlekane (4000 mg paracetamolu).
Nie stosować dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
Specjalne grupy pacjentów
W celu ustalenia odpowiedniej dawki paracetamolu u następujących osób, należy zwrócić się do lekarza:
 dorośli oraz dzieci w wieku od 12 lat (o masie ciała mniejszej niż 50 kg),
 pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby (łagodną do umiarkowanej),
 pacjenci z zespołem Gilberta,
 pacjenci odwodnieni lub przewlekle niedożywieni,
 pacjenci przewlekle spożywający alkohol.
U tych osób lekarz zmniejszy dawkę jednorazową i maksymalną dawkę dobową paracetamolu, oraz wydłuży odstęp czasu pomiędzy przyjęciem kolejnych dawek paracetamolu.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku od 12 lat (o masie ciała większej niż 50 kg) - Dawkowanie jak u osób dorosłych.
Dzieci w wieku poniżej 12 lat - Nie stosować, gdyż lek Paracetamol Biofarm, tabletki powlekane 1000 mg nie jest przeznaczony do stosowania w tej grupie pacjentów.
U dzieci w wieku poniżej 12 lat można zastosować tabletki zawierające mniejszą dawkę paracetamolu lub paracetamol w postaci przeznaczonej dla dzieci (jak np. zawiesina, syrop lub czopki).
Sposób podawania
Lek podaje się doustnie. Tabletkę powlekaną należy połknąć, popijając niewielką ilością płynu (najlepiej przegotowanej wody).
Tabletkę można podzielić na połowy.

Marka

paracetamol_biofarm

Skład


 Substancją czynną leku jest paracetamol.
Jedna tabletka powlekana zawiera 1000 mg paracetamolu.
 Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: skrobia żelowana (kukurydziana), krospowidon, powidon, kwas stearynowy, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian;
otoczka tabletki (AquaPolish clear 09.03VF): hypromeloza 6cP, talk, glicerol.

Popularne