Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Gastrolit, prosz.do przyg.roztw., 4,15 g,14 sasz.

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Gastrolit, prosz.do przyg.roztw., 4,15 g,14 sasz.

Postać produktu

proszek do sporzadzania roztworu doustnego

Postać opakowania

14 saszetek po 4,15 g

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA

type

3

Wskazania

Lek po rozpuszczeniu stosuje się do zapobiegania i leczenia odwodnienia niewielkiego stopnia w przebiegu biegunek. Należy go stosować od chwili wystąpienia biegunki lub wymiotów, aby nie dopuścić do odwodnienia oraz związanej z nim utraty elektrolitów. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, gdyż u nich utrata płynów w organizmie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych, dlatego też dzieci w wieku poniżej 3 roku życia powinny jak najszybciej znaleźć się pod kontrolą lekarza. Roztwory do nawadniania takie jak Gastrolit mogą być stosowane przed konsultacją lekarską.

Działanie

Gastrolit zastępuje wodę i sole (elektrolity) utracone w wyniku biegunki oraz w innych stanach sprzyjających odwodnieniu wymienionych powyżej. Cukier (glukoza) zawarty w produkcie wspomaga wchłanianie wody i sodu z jelit, a wodorowęglan koryguje zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Nalewka z rumianku łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego oraz działa rozkurczająco.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na glukozę, chlorek sodu, chlorek potasu, wodorowęglan sodu, nalewkę z rumianku (lub inne rośliny z rodziny Asteraceae) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • jeśli u pacjenta występuje zwiększone stężenie potasu we krwi,
 • jeśli u pacjenta występuje ostra i przewlekła niewydolność nerek z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, 
 • jeśli u pacjenta występuje bezmocz,
 • jeśli pacjent jest poważnie odwodniony (patrz Kliniczna skala odwodnienia),
 • jeśli pacjent jest nieprzytomny (ryzyko udławienia),
 • jeśli pacjent jest w stadium szoku hemodynamicznego (ryzyko udławienia),
 • jeśli pacjent ma niedrożność jelit,
 • jeśli pacjent obficie wymiotuje.

 

Ostrzeżenia i środki ostrożności - przeciwwskazania

Gastrolit zawiera glukozę, jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Ze względu na ryzyko wystąpienia zwiększonego stężenia potasu we krwi leku nie należy stosować z lekami zwiększającymi stężenie potasu w organizmie (m.in. diuretyki oszczędzające potas, np. spironolakton, inhibitory konwertazy angiotensyny – stosowane m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego). Należy pamiętać, że biegunka może wpływać na wchłanianie wielu produktów leczniczych.

Dawkowanie

Leczenie roztworem preparatu Gastrolit należy rozpocząć natychmiast po wystąpieniu biegunki. W przypadku pojawienia się biegunki zanim dojdzie do odwodnienia stosuje się dawki zapobiegawcze:

 • Osoby dorosłe, młodzież i dzieci powyżej 3 lat: 200 ml po płynnym stolcu (co odpowiada roztworowi z 1 saszetki proszku).
 • Dzieci poniżej 3 lat i niemowlęta: Czekając na konsultację lekarską można zastosować 10 ml/kg mc. po każdym stolcu.

 

Sposób przygotowania roztworu:

Lek podaje się choremu do picia po uprzednim rozpuszczeniu w gorącej, przegotowanej wodzie (zawartość 1 saszetki w 200 ml wody) i po ostudzeniu. W celu przygotowania większej objętości roztworu, np. 500 ml należy rozpuścić 3 saszetki preparatu Gastrolit w 600 ml wody. Z uzyskanego roztworu odmierzyć i dozować odpowiednią objętość zgodnie ze schematem dawkowania. Roztworu nie należy dosładzać. Z roztworu może wytrącić się osad nie wpływający na wartość leczniczą leku. Należy upewnć się, że zawartość saszetki została zmieszana z odpowiednią ilością wody (200 ml), zapewni to optymalną skuteczność leku. Mieszanie proszku z niewystarczającą ilość wody może spowodować nadmierne spożycie soli. Nie należy mieszać zawartość saszetki z płynami innymi niż woda.

Szybkie podanie roztworu jest bezpieczne, ale może powodować wymioty. Lepszą tolerancję preparatu uzyskuje się przez jego schłodzenie i podawanie małymi porcjami w powtarzalnych dawkach, stosując, np. łyżeczkę. W przypadku dobrej tolerancji dawkę można stopniowo zwiększać.

Skład

Lek Gastrolit jest preparatem złożonym, substancjami czynnymi są:

 • Sodu chlorek 0,35 g,
 • Potasu chlorek 0,30 g,
 • Sodu wodorowęglan 0,50 g,
 • Nalewka z rumianku 0,02 g,
 • Glukoza 2,98 g.

 

Po rozpuszczeniu roztwór zawiera: 60 mmol/l Na+ , 20 mmol/l K+ , 30 mmol/l HCO3 – , 80 mmol/l glukozy. Osmolarność roztworu powstałego po rozpuszczeniu zawartości saszetki w 200 ml wody wynosi 240 mOsm/kg.

Jak przechowywać lek - skład

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.