Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Chlorchinaldin VP, 2 mg, tabl.do ssania, 20 szt

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Chlorchinaldin VP, 2 mg, tabl.do ssania, 20 szt

Postać produktu

tabletki do ssania

Dawka

2 mg

Postać opakowania

20 szt.- 1 blister po 20 szt.

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

BAUSCH HEALTH IRELAND LIMITED

type

3

Działanie

Chlorochinaldin VP zawiera chlorochinaldol. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwpierwotniakowe.

  • Chlorchinaldin poprzez działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze hamuje rozwój infekcji gardła, przez co  zapobiega pojawieniu się nieprzyjemnych objawów bólowych.
  • Chlorchinaldin działa przyczynowo - zwalcza najczęstsze przyczyny powodujące ból gardła oraz jego podrażnienie, w tym Streptococcus pyogenes, bakterię wywołującą nawet 90% przypadków ostrego zapalenia gardła i migdałków.
  • Chlorchinaldin zwalcza infekcje grzybiczne gardła występujące po antybiotykoterapii.
  • Chlorchinaldin ma postać małej tabletki, ma łagodny smak, zawiera mniejszą ilość cukru w stosunku do drażetek do ssania.

Możliwe działania niepożądane - działanie

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częstość występowania przedstawionych poniżej działań niepożądanych jest nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: podrażnienie błony śluzowej, świąd, objawy alergiczne.

Zaburzenia układu immunologicznego: objawy alergiczne (wysypka lub pokrzywka) u osób nadwrażliwych.

Przeciwwskazania

Uczulenie na chlorchinaldol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności - przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem przyjmowania Chlorchinaldinu VP należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli dolegliwości utrzymują się lub nasilają mimo stosowania leku przez kilka dni, należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. W zakażeniach bakteryjnych często konieczne jest zastosowanie odpowiedniego antybiotyku o działaniu ogólnoustrojowym, a Chlorchinaldin VP stosuje się jedynie pomocniczo.

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Związki metali i jodu osłabiają działanie leku.

Stosowanie leku z jedzeniem, piciem i alkoholem - przeciwskazania

Leku nie należy stosować podczas posiłków.

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Leku Chlorchinaldin VP nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Dawkowanie

Stosowanie: co 1-2 godziny ssać 1 tabletkę.
Nie należy stosować dawki większej niż 10 tabletek do ssania na dobę.
Nie rozgryzać tabletek.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku - dawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Chlorchinaldin VP: Dotychczas nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Ze względu na dawkę leku oraz nieznaczne wchłanianie, wystąpienie ciężkich działań niepożądanych w wyniku przedawkowania jest mało prawdopodobne. Jednak wyniki badań wskazują, że chlorowcopochodne chinoliny (chlorochinaldol należy do tej grupy), zwłaszcza stosowane w dużych dawkach i długotrwale, mogą być przyczyną podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej (rodzaj zaburzenia układu nerwowego), charakteryzującej się zaburzeniami czucia, osłabieniem mięśni, bólami i zaburzeniami widzenia. Objawy często poprzedza uporczywa biegunka i bóle brzucha, a charakterystycznym objawem jest zielone zabarwienie moczu i języka.

Pominięcie zastosowania leku - dawkowanie

Pominięcie zastosowania leku Chlorchinaldin VP: W przypadku niezastosowania kolejnej dawki leku w wyznaczonym czasie, należy zastosować ją jak najszybciej. Jednakże, jeśli zbliża się czas zastosowania następnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skład

Substancją czynną leku jest chlorochinaldol (Chlorquinaldolum). Jedna tabletka do ssania zawiera 2 mg chlorochinaldolu oraz substancje pomocnicze: 364 mg sacharozy, kwas cytrynowy jednowodny, karmeloza sodowa, talk i magnezu stearynian.

Postać farmaceutyczna: tabletki do ssania okrągłe, obustronnie płaskie o marmurkowej powierzchni.

Reakcje alergiczne - skład

Chlorchinaldin VP zawiera sacharozę: Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek może wpływać szkodliwie na zęby.

Chlorchinaldin VP zawiera sód: Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w jednej tabletce, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Jak przechowywać lek - skład

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

Chlorchinaldin VP nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.