Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Ketospray Forte, 100 mg/ml, aer.n/skore,roztw., 25 g

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Ketospray Forte, 100 mg/ml, aer.n/skore,roztw., 25 g

Postać produktu

aerozol na skore, roztwor

Dawka

100 mg/ml

Postać opakowania

25 g

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

ANGELINI PHARMA POLSKA SP.Z O.O.

type

1

Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Ketospray Forte jest miejscowe, objawowe leczenie bólu i zapalenia tkanek miękkich (w tym w następstwie zwichnięć, skręceń i stłuczeń).

Działanie

Lek Ketospray Forte zawiera substancję czynną ketoprofen, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Możliwe działania niepożądane - działanie

Jak każdy lek, Ketospray Forte może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.

Skutki uboczne po miejscowym stosowaniu ketoprofenu obejmować mogą reakcje alergiczne, ciężkie reakcje wywołane promieniami słonecznymi.

W tabeli poniżej zebrano wybrane skutki uboczne Ketospray Forte, pełna lista dostępna jest w ulotce tego leku.

Niezbyt częstowyprysk, pieczenie, świąd
Rzadkopokrzywka, ciężkie reakcje alergiczne, nadwrażliwość na światło
Bardzo rzadkozaostrzenie przewlekłej niewydolności nerek
Częstość nieznanaobrzęk naczynioruchowy, reakcje nadwrażliwości

Inne działania niepożądane mogą być spowodowane obecnością ogólnoustrojową ketoprofenu - na przenikanie tej substancji wpływają takie czynniki m..in. jak powierzchnia skóry na którą stosowany był ten lek, długość stosowania tego leku, noszenie opatrunku (okluzyjnego).

Przeciwwskazania

Leku Ketospray Forte nie stosuje się w przypadku uczulenia na ketoprofen, kwas tiaprofenowy, filtry UV, perfumy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Skórę zaaplikowaną tym lekiem należy chronić przed promieniami słonecznymi, promieniowaniem UV (np. solarium) oraz przez 2 tygodnie od zaprzestania stosowania tego leku.

Nie należy stosować go u pacjentów, którzy wykazują alergię na kwas acetylosalicowy, inny lek z grupy NLPZ. Nie należy stosować na zmiany skórne jak wysypka, trądzik, otwarte rany, zakażenia skórne.

Natychmiast zaprzestać stosowania tego aerozolu w przypadku wystąpienia reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu produktów zawierających oktokrylen (oktokrylen jest jedną z substancji pomocniczych stosowanych w różnych kosmetykach i środkach higienicznych takich jak: szampony, preparaty do stosowania po goleniu, żele pod prysznic i do kąpieli, kremy do skóry, pomadki, kremy przeciwzmarszczkowe, preparaty do usuwania makijażu, lakiery do włosów, w celu opóźnienia rozpadu pod wpływem światła).

Ostrzeżenia i środki ostrożności - przeciwwskazania

Pacjenci z zaburzoną czynnością nerek, wątroby, układu krążenia powinni ostrożnie stosować ten lek. W przypadku wystąpienia reakcji skórnych należy przerwać stosowanie tego leku i zasięgnąć porady lekarza.

Lek ten nie powinien być stosowany na duże powierzchnie skóry ani pod nieprzepuszczalnym opatrunkiem.

Zaaplikowane obszary skóry należy chronić przez promieniami słonecznymi, promieniowaniem UV.

Podczas stosowania tego leku należy unikać kontaktu roztworu z oczami, błonami śluzowymi.

Nie należy stosować tego leku na obszary skóry zmienione np. ze zmianami wysiękowymi, trądzikiem, otwartymi ranami.

Stosowanie u dzieci - przeciwskazania

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci nie zostało ustalone. Leku Ketospray Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Wystąpienie interakcji leku Ketospray Forte, stosowanego miejscowo na skórę, z innymi lekami jest mało prawdopodobne, ponieważ stężenie ketoprofenu w osoczu po zastosowaniu miejscowym jest bardzo małe.

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku Ketospray Forte nie wolno stosować u kobiet podczas trzech ostatnich miesięcy ciąży (III trymestr), a w trakcie pierwszych sześciu miesięcy ciąży (I i II trymestr) stosowanie leku nie jest zalecane. Lek, powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności i tylko w przypadkach niezbędnie koniecznych. Nie wiadomo czy ketoprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Dlatego nie zaleca się stosowania leku Ketospray Forte u kobiet karmiących piersią.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Roztwór Ketospray Forte stosuje się na skórę i jej okolicę objętą dolegliwościami jak ból i/lub stan zapalny. Lek wyłącznie do zewnętrznego stosowania.

Ketospray może być stosowany u młodzieży (powyżej 15 lat) i osób dorosłych.

Zwykle lek ten stosuje się do 7 dni lub wg zaleceń lekarza.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku - dawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ketospray Forte: Przedawkowanie leku jest mało prawdopodobnie w związku z miejscową drogą podania. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy umyć powierzchnię skóry wodą. W razie przypadkowego połknięcia leku mogą wystąpić ogólne działania niepożądane o różnym nasileniu, w zależności od ilości przyjętego leku (bóle i zawroty głowy, wymioty, bóle brzucha, senność). Spożycie dużych dawek może spowodować zahamowanie czynności oddechowej, śpiączkę, drgawki, krwawienie z przewodu pokarmowego, podwyższenie lub obniżenie ciśnienia, ostrą niewydolność nerek. Nie istnieje specyficzne antidotum (odtrutka). W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku - dawkowanie

Pominięcie zastosowania leku Ketospray Forte: W razie pominięcia dawki leku, należy go zastosować najszybciej jak to możliwe, a następnie stosować zgodnie z dotychczasowym schematem dawkowania. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku.

Skład

Substancją czynną leku Ketospray Forte jest ketoprofen. 1 ml leku zawiera 100 mg ketoprofenu. 1 dawka z dozownika (0,2 ml) zawiera 20 mg ketoprofenu.

Inne składniki leku to: glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, makrogolu 15 hydroksystearynian, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu wodorotlenek, olejek miętowy, woda oczyszczona.

Reakcje alergiczne - skład

Lek Ketospray Forte zawiera: 100 mg glikolu propylenowego w 1 ml płynu. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.

Jak przechowywać lek - skład

Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania. Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym. Zużyć w ciągu 6. miesięcy od pierwszego zastosowania. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować leku Ketospray Forte po upływie terminu ważności umieszczonego na pudełku i butelce. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

Brak jest danych dotyczących wpływu ketoprofenu, stosowanego miejscowo na skórę, na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.