Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Melabiorytm, 5 mg, tabletki, 30 szt.

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Melabiorytm, 5 mg, tabletki, 30 szt.

Postać produktu

tabletki

Dawka

5 mg

Postać opakowania

30 szt

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

AFLOFARM

Wskazania

Melabiorytm stosuje się w leczeniu wspomagającym przy zaburzeniach rytmu snu i czuwania (zmiana strefy czasowej, praca zmianowa) oraz rytmu dobowego u pacjentów niewidomych.

Działanie

Działanie Melabiorytmu polega na uzupełnianiu melatoniny, produkowanej w organizmie człowieka w ośrodkowym układzie nerwowym przez szyszynkę. Substancja ta jest neurohormonem, który reguluje sen i czuwanie w ciągu doby (biologiczny rytm okołodobowy). W ciągu dnia, stężenie tego hormonu jest niskie, a najwyższe w nocy. Melatonina wykazuje bezpośredni efekt nasenny, dodatkowo dostosowuje zmiany w zakresie rytmu snu i czuwania do zmian oświetlenia i długości trwania dnia oraz nocy.

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów): drażliwość, nerwowość, niepokój, bezsenność, nietypowe sny, koszmary senne, lęk; migrena, ból głowy, letarg (męczliwość, brak energii), pobudzenie psychoruchowe, zawroty głowy, senność; nadciśnienie tętnicze; bóle brzucha, bóle w nadbrzuszu, niestrawność, owrzodzenie jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności; zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi; zapalenie skóry, pocenie się w nocy, świąd, wysypka, uogólniony świąd, suchość skóry; bóle kończyn; cukromocz, białkomocz; objawy menopauzalne; osłabienie, ból w klatce piersiowej, obniżenie temperatury ciała; nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, zwiększenie masy ciała.

Przeciwwskazania

Nie stosować Melabiorytmu u osób z nadwrażliwością na melatoninę lub którykolwiek ze składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest: depresja; choroby wątroby, nerek; po spożyciu alkoholu. Nie podawać Melabiorytmu  młodzieży, dzieciom oraz w czasie ciąży i karmienia piersią.

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta: występują zaburzenia czynności układu odpornościowego, hormonalnego czy osób z padaczką i leczonych lekami przeciwzakrzepowymi.

Skuteczność Melabiorytmu może ograniczać palenie papierosów jak również spożywanie alkoholu.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Melabiorytm może wchodzić w interakcje z:

  • Fluwoksaminą i innymi lekami ulegającymi przemianom w wątrobie, takie jak: cytalopram (lek przeciwdepresyjny), omeprazol, lanzoprazol (leki stosowane w chorobie wrzodowej i chorobie refluksowej przełyku) ;
  • 5- lub 8- metoksypsoralenem (stosowany w leczeniu łuszczycy);
  • cymetydyną (w leczeniu choroby wrzodowej),
  • estrogenami (środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza),
  • chinolonami (leki przeciwbakteryjne);
  • tiorydazyną (stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych);
  • imipraminą (stosowana w leczeniu depresji);
  • karbamazepiną (stosowana w leczeniu padaczki);
  • ryfampicyną (lek przeciwbakteryjny);
  • lekami nasennymi i uspokajającymi, np. benzodiazepiny, zaleplon, zolpidem i zopiklon;
  • agonistami/antagonistami receptorów adrenergicznych (takie jak pewne typy leków stosowane w kontrolowaniu ciśnienia krwi przez kurczenie naczyń krwionośnych, leki udrożniające nos, leki obniżające ciśnienie krwi), receptorów opioidowych (takie jak leki stosowane w leczeniu uzależnień od narkotyków);
  • niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ);
  • lekami przeciwdepresyjnymi;
  • tryptofanem.

 

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować Melabiorytmu w czasie ciąży i karmienia piersią.

Melabiorytm nie jest przeznaczony dla dzieci oraz młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Po zastosowaniu leku, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, ponieważ po przyjęciu leku może wystąpić uczucie senności prowadzące do spadku koncentracji.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek należy stosować doustnie, popijając tabletki wodą. Melabiorytmu nie należy stosować, jeśli niższe dawki leku są skuteczne.

Dawkowanie Melabiorytmu u dorosłych zależy od wskazania leczniczego. W zaburzeniach snu spowodowanych zmianą strefy czasowej stosuje się 2 do 3 mg melatoniny raz dziennie po zapadnięciu zmroku od początku podróży, następnie przez 2 do 3 dni po jej zakończeniu. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania związanych np. z pracą zmianową: 1 mg do 5 mg na dobę na godzinę przed snem. Przy zaburzeniach dobowego rytmu snu oraz czuwania podaje się od 0,5 do 5 mg na dobę ok. 21.00-22.00, również w długotrwałym leczeniu. Działanie leku w leczeniu długotrwałym zaburzeń rytmu dobowego snu i czuwania obserwuje się czasami dopiero po upływie 2 tygodni przyjmowania leku.

Skład

Substancją czynną leku jest melatonina.

1 tabletka zawiera 5 mg melatoniny.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

epruf aggregated id

194252