Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Opokan Actigel, 10% (100 mg/g), żel, 50 g, tuba

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Opokan Actigel, 10% (100 mg/g), żel, 50 g, tuba

Postać produktu

zel

Dawka

100 mg/g

Postać opakowania

50 g, tuba

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

AFLOFARM

Wskazania

Opokan Actigel stosuje się w: bólach pourazowych mięśni i stawów (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia), bólach kręgosłupa, bólach w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Działanie

Opokan Actigel to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci żelu do stosowania na skórę, zawierający substancję czynną naproksen oraz DSMO – substancję pomocniczą zwiększającą wchłanianie, dzięki czemu szybko przynosi ulgę w bólu.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Stosowanie leku na duże powierzchnie skóry lub pod opatrunkiem może spowodować wystąpienie następujących objawów niepożądanych, które występują bardzo rzadko: świąd, wysypka (swędzące, czerwone grudki na skórze), pokrzywka (jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze), pieczenie, zaczerwienienie skóry; ciężkie reakcje uczuleniowe jak: trudności w oddychaniu, napady kaszlu, obrzęk twarzy, duszność, kołatanie serca (nierówne, szybkie bicie serca).
Opokan Actigel zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne (patrz punkt: Ostrzeżenia i środki ostrożności).
Długotrwałe stosowanie żelu, zwłaszcza na duże powierzchnie skóry może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych charakterystycznych dla ogólnoustrojowego działania naproksenu, jak np.: zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, zgaga, bóle brzucha); nasilenie objawów choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy; żółtaczkę (żółte zabarwienie skóry i białkówki oka); zaburzenia czynności nerek; bóle i zawroty głowy; osłabienie koncentracji, bezsenność; szumy uszne, zaburzenia widzenia.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

Nie stosować Opokanu Actigel u pacjentó z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i salicylany. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uszkodzona skóra (skaleczenia, otwarte, sączące rany, wypryski).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: niewydolności wątroby i/lub nerek, choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzeń krzepnięcia, niewydolności krążenia, podeszłego wieku pacjenta (powyżej 65 lat).

Nie należy stosować leku na dużą powierzchnię skóry oraz przez długi czas, ponieważ naproksen wchłania się do krwi i może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych.

Jeśli w miejscu stosowania leku Opokan Actigel wystąpi reakcja uczuleniowa lub zmiany skórne, należy skontaktować się z lekarzem.
- Należy unikać kontaktu leku z oczami oraz błonami śluzowymi. W razie przypadkowego kontaktu z lekiem miejsca te należy dokładnie przemyć dużą ilością chłodnej wody.
- Po nałożeniu leku Opokan Actigel na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią czy ceratką), ponieważ nasila to wchłanianie leku (patrz punkt 4: Możliwe działania niepożądane).
- Podczas leczenia oraz przez 2 tygodnie po zakończeniu leczenia należy unikać przybywania na słońcu oraz opalania się (w tym także w solarium), ponieważ lek może powodować uczulenie na światło słoneczne i promieniowanie UV.

Stosowanie u dzieci

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Stosowanie leku z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Opokan Actigel może wchodzić w interakcje z:

  • doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi,
  • sulfonamidami,
  • doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi,
  • kwasem acetylosalicylowym,
  • innymi NLPZ,
  • fenytoiną, hydantoiną, pochodnymi kwasu walproinowego,
  • metotreksatem,
  • litem,
  • digoksyną,
  • aminoglikozydamim
  • probencydem,
  • lekami obniżającymi ciśnienie krwi,
  • lekami zwiększającymi wytwarzanie moczu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża:
Lek Opokan Actigel może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Stosowanie leku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.

Karmienie piersią:
Leku Opokan Actigel nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Żel podaje się na skórę, miejscowo. Jeśli objawy nasilą się lub nie ma poprawy po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Dawkowanie Opokanu Actigel u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 3 lat to ok. 5 cm wyciśniętego paska leku aplikowanego na bolące miejsce, na wcześniej oczyszczoną i osuszoną skórę. Żel należy delikatnie wmasowywać w skórę 4 lub 5 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa to 500 mg naproksenu, czyli około 25 cm paska żelu. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Opokan Actigel: W razie zastosowania większej ilości leku niż zalecana, należy natychmiast zmyć nałożony żel wodą z mydłem i następnie nałożyć zalecaną ilość leku. W przypadku omyłkowego spożycia naproksenu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Może wystąpić senność, nudności, wymioty.

Pominięcie zastosowania leku

Pominięcie zastosowania leku Opokan Actigel: Należy kontynuować stosowanie leku nie zwiększając następnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Skład

Substancją czynną leku jest naproksen. 1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu (w postaci naproksenu sodowego). 

Pozostałe składniki to: dimetylosulfotlenek, etanol 96%, glikol propylenowy, hydroksypropyloceluloza, woda oczyszczona.

Reakcje alergiczne

Lek Opokan Actigel zawiera glikol propylenowy, etanol i dimetylosulfotlenek

  • Glikol propylenowy: Lek zawiera 100 mg glikolu propylenowego w każdym gramie żelu.
  • Etanol: Ten lek zawiera 285,6 mg alkoholu (etanolu) w każdym gramie żelu. Może powodować pieczenie uszkodzonej skóry. Lek łatwopalny. Nie stosować w pobliżu otwartego ognia, zapalonego papierosa lub niektórych urządzeń (np. suszarki do włosów).
  • Dimetylosulfotlenek: Lek może powodować podrażnienie skóry.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. 5 Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić od światła i wilgoci. Przechowywać w szczelnie zamkniętych tubach. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na tubie i na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

epruf aggregated id

185477