Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Clotrimazolum Hasco, 10 mg/g, krem, 20 g

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Clotrimazolum Hasco, 10 mg/g, krem, 20 g

Postać produktu

krem

Dawka

10 mg/g

Postać opakowania

20 g

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

HASCO-LEK

type

3

Wskazania

Zastosowanie przy grzybiczym zakażeniu skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki oraz inne gatunki grzybów: grzybica stóp, grzybica dłoni, grzybica skóry tułowia, grzybica pachwin, łupież pstry. Kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (Candida vulvitis i balanitis).
 

Działanie

Lek działa przeciwgrzybiczo, ze względu na substancję czynną klotrymazol. Hamuje ona rozwój grzybów, które przyczyniają się do zakażenia skóry.

 

Możliwe działania niepożądane - działanie

Działania niepożądane

Stosowany na skórę klotrymazol jest dobrze tolerowany. Rzadko mogą wystąpić reakcje skórne (rumień, zaczerwienienie, pieczenie skóry, pokrzywka, krostki, złuszczanie naskórka, podrażnienie).
Ponadto mogą wystąpić ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, ból oraz świąd i wysypka. Niekorzystne zmiany skórne wywołane stosowaniem leku mają charakter przemijający i zwykle ustępują po zaprzestaniu stosowania leku.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Clotrimazolum HASCO:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na klotrymazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku 
  • dopochwowo.

 

Ostrzeżenia i środki ostrożności - przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem stosowania leku Clotrimazolum HASCO należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Klotrymazol stosowany miejscowo może uszkadzać środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki dopochwowe). Dlatego podczas stosowania leku na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i co najmniej przez 5 dni po zaprzestaniu jego stosowania, nie należy używać mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu. Należy unikać kontaktu leku z oczami i ustami.

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Klotrymazol zmniejsza skuteczność amfoterycyny i innych antybiotyków polienowych (np. nystatyny, natamycyny). Jednocześnie stosowane miejscowo leki zawierające silnie działające steroidy osłabiają działanie klotrymazolu.

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek można stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza jest to zdecydowanie konieczne. Podczas leczenia zakażenia warg sromowych, nie należy stosować leku dopochwowo. W okresie karmienia piersią lek może być stosowany tylko w przypadkach uzasadnionych, pod kontrolą lekarza.

Dawkowanie

Sposób dawkowania: lek stosuje się 2 do 3 razy na dobę. Należy nanieść cienką warstwę leku na zmienione chorobowo miejsca i delikatnie go w nie wcierać. Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, lek należy stosować jeszcze co najmniej przez miesiąc.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku - dawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Clotrimazolum HASCO: Brak danych. Nie odnotowano przypadku przedawkowania klotrymazolu stosowanego na skórę.

Pominięcie zastosowania leku - dawkowanie

Pominięcie zastosowania leku Clotrimazolum HASCO: Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Skład

Kkrem zawiera (w 1g):

  • substancję czynną: 10 mg klotrymazolu
  • substancje pomocnicze: sorbitanu stearynian, polisorbat 60, glicerolu monostearynian samoemulgujący, alkohol cetostearylowy, alkohol benzylowy, oktylododekanol, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Reakcje alergiczne - skład

Lek Clotrimazolum HASCO zawiera alkohol cetostearylowy i alkohol benzylowy. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera 1,5 g alkoholu benzylowego w 100 g kremu. Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne lub łagodne miejscowe podrażnienie.

Jak przechowywać lek - skład

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w zamkniętym, oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25°C. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.