Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Cholinex, 150 mg, pastyl.twarde, 24 szt

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Cholinex, 150 mg, pastyl.twarde, 24 szt

Postać produktu

pastylki twarde

Dawka

150 mg

Postać opakowania

24 szt

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

STADA

type

3

Wskazania

Wskazania do stosowania leku Cholinex:

  • stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła,
  • ból i obrzęk gardła towarzyszący stanom zapalnym,
  • jako lek wspomagający antybiotykoterapię zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła, wywołanych przez niektóre drobnoustroje. 

Lek należy stosować u pacjentów w wieku powyżej 12 lat.

Działanie

Substancja czynna pastylek Cholinex – salicylan choliny – działa miejscowo:

  • przeciwzapalnie, zmniejszając obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, 
  • przeciwbólowo,
  • zwiększając wydzielanie śliny, przez co wspomaga działanie przeciwzapalne.

 

Możliwe działania niepożądane - działanie

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane uszeregowano według częstości występowania, stosując następujące określenia: rzadko – występujące rzadziej niż u 1 na 1 000 osób ale częściej niż u 1 na 10 000 osób; bardzo rzadko – występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 osób. Podczas doustnego podawania salicylanów mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Rzadko: • reakcje alergiczne - zaczerwienienie skóry i wysypka, kaszel, uczucie zatkania nosa, obrzęk twarzy, języka, warg, trudności przy połykaniu lub trudności w oddychaniu; • uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wymioty, krwawienia).

Bardzo rzadko: • u dzieci w wieku poniżej 12 lat po doustnym stosowaniu salicylanów może wystąpić zespół Rey`a, który objawia się: gwałtownymi obfitymi wymiotami, zaburzeniami świadomości (sennością lub pobudzeniem), śpiączką z drgawkami, nieprawidłowym oddychaniem (głębokie wdechy i wydechy), obniżeniem stężenia cukru we krwi (tzw. hipoglikemia), sinicą, stłuszczeniem i powiększeniem wątroby (stwierdzanym w biopsji).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Cholinex:

Jeśli pacjent ma:

• uczulenie na substancję czynną - salicylan choliny, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku

• żylaki przełyku (ze względu na zagrożenie krwotokiem),

Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią.

Ostrzeżenia i środki ostrożności - przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem, jeśli pacjent ma:

• stany zapalne przewodu pokarmowego,

• chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy,

• astmę oskrzelową,

• cukrzycę lub skłonność do próchnicy - lek zawiera sacharozę,

• stwierdzoną wcześniej nietolerancję niektórych cukrów - lek zawiera glukozę,

• jeśli zamierza się podać lek dziecku - u dzieci w wieku do 12 lat o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.

Istnieje niewielka możliwość, że zawarty w leku salicylan choliny będzie:

• Osłabiać działanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

• Nasilać działanie leków uspokajających, nasennych, przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych.

• Zwiększać ryzyko krwawień po podaniu ze steroidowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwzakrzepowymi, fibrynolitycznymi (rozpuszczającymi skrzepy) lub lekami hamującymi agregację płytek (zlepianie się płytek krwi).

 

Stosowanie leku z jedzeniem, piciem i alkoholem - przeciwskazania

Lek Cholinex można stosować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku Cholinex w okresie ciąży. O stosowaniu leku Cholinex w okresie karmienia piersią decyduje lekarz.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Zazwyczaj stosowane dawkowanie leku Cholinex u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat: Ssać po jednej pastylce od 4 do 6 razy na dobę (maksymalnie 6 pastylek na dobę).

Jeśli ból gardła nie ustępuje w ciągu od 1 do 2 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku - dawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Cholinex: W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty

Pominięcie zastosowania leku - dawkowanie

Pominięcie zastosowania leku Cholinex: Należy kontynuować stosowanie leku nie zwiększając następnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Skład

Substancją czynną leku jest: salicylan choliny. Jedna pastylka zawiera 150 mg salicylanu choliny.

Pozostałe składniki to: sacharoza, glukoza ciekła, olejek miętowy.

Reakcje alergiczne - skład

Lek Cholinex zawiera glukozę oraz sacharozę

Glukoza: Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera 1493 mg glukozy w jednej pastylce twardej. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Glukoza zawarta w leku może wpływać szkodliwie na zęby.

Sacharoza: Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera 1848 mg sacharozy w jednej pastylce twardej. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek może wpływać szkodliwie na zęby

Jak przechowywać lek - skład

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Chronić od wilgoci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.