Komary, to owady których obecność staje się uciążliwa podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co odstrasza komary? Sposobów na ich pozbycie jest wiele: używanie roślin odstraszających komary, niektórych zapachów, czy ultradźwięków. Na rynku istnieje również wiele środków na komary w postaci aerozolu, płynu, bądź maści. Warto pamiętać o zastosowaniu którejś z metod, szczególnie w przypadku dzieci.

komary

 

Skutecznie odstraszanie komarów nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak warto spróbować ochronić się przed ukąszeniami tych owadów.

Ich największe skupiska pojawiają się na przełomie czerwca i lipca, a sprzyja im przede wszystkim wysoka temperatura oraz wilgotność. Atakują głównie przed zmierzchem, szczególnie w zacienionych miejscach, jak np. w lesie czy parku, a także w okolicy zbiorników wodnych.

Warto wiedzieć: Ukąszenia owadów - co zrobić po ukąszeniu przez owada?

Co odstrasza komary?

Czym odstraszyć komary? Sposobów jest naprawdę wiele, jednak nie każdy z nich jest tak samo skuteczny, dlatego warto spróbować różnych rozwiązań. Jakie metody przetestować?

 • Olejki eteryczne – m.in. eukaliptusowy, trawa cytrynowa, goździkowy, bazyliowy, rozmarynowy, mięty pieprzowej, kopru włoskiego, cedrowy.
 • Spray na komary – np. na bazie octu z orzechami włoskimi.
 • Rośliny odstraszające komary – jak lawenda czy pelargonia.
 • Czosnek i cytryna – ich aromaty skutecznie je odstraszają.

Są również takie sposoby, jak przyjmowanie witaminy B1, zakładanie opasek na rękę czy stosowanie ultradźwięków, jednak opinie na temat ich skuteczności są podzielone.

Czytaj: Żel z aloesu - żel aloesowy na trądzik

Rośliny odstraszające komary

Niemalże w każdym przydomowym ogródku znajduje się roślina odstraszająca komary, dlatego warto ją wykorzystać, by uchronić się przed ukąszeniami owadów.

Jakie rośliny odstraszają komary?

 • Koper włoskijest to bardzo aromatyczna roślina, której zapach zniechęca komary do przebywania w jej pobliżu. Osiąga nawet 120 cm wzrostu, warto posadzić ją
  w nasłonecznionym miejscu i pamiętać o podlewaniu - koper włoski  nie lubi suchego podłoża.
 • Kocimiętka – to niezwykle aromatyczna bylina, której unikają komary, ale za to uwielbiają ją koty. Jej wysokość sięga ok. 40 cm, a swoim kolorem przypomina kwiaty lawendy. Jest odporna na suszę, kwitnie od lipca do końca września.
 • Komarzyca – inaczej plektrantus to roślina zdobiąca wiele balkonów, gdyż cechuje się długimi, wiszącymi pędami. Jej liście przypominają pokrzywę, różni je głównie biały obrys. Cechuje się także intensywnym zapachem.
 • Bazylia – można ją hodować zarówno na balkonie, w domu, jak i ogrodzie. To niezwykle aromatyczna roślina przyprawowa, której zapach skutecznie odstrasza owady. Zalecane są również bazyliowe olejki eteryczne,
 • Surmia – to drzewo o nietypowym wyglądzie, kojarzące się z egzotycznym klimatem. Cechuje się dużymi liśćmi i białymi kwiatami, a zawarte w surmii olejki odpychają komary.

Kwiaty odstraszające komary

Jest wiele roślin, które działają jak odstraszacz na komary, a dodatkowo są dekoracją ogrodu. Kwiaty odstraszające komary to m.in.:

 • bodziszek cuchnący – inaczej nazywany geranium, jest prosty w uprawie - rośnie zarówno na suchych, jak i nieco bardziej wilgotnych glebach, można go hodować w miejscach nasłonecznionych, ale i tych nieco zacienionych, intensywny zapach bodziszka, skutecznie zniechęca komary do przylatywania w jego okolicę;
 • lawenda – ją również cechuje mocny aromat, który odstrasza owady, takie jak komary czy muchy, to roślina o charakterystycznym fioletowym kolorze, której nie należy zbyt często podlewać, najlepiej hodować ją w nasłonecznionych miejscach;
 • pelargonia – jest to popularna roślina balkonowa, jej uprawa nie powinna sprawiać problemów nawet początkującemu ogrodnikowi, gdyż można hodować ją zarówno w słonecznym, jak i zacienionym miejscu.

Łatwo zauważyć, iż na komary działają przede wszystkim intensywne aromaty, dlatego warto pamiętać o takich roślinach w swoim ogrodzie czy na balkonie.

Poznaj: Olejek z oregano - właściwości lecznicze

Ultradźwiękowy odstraszacz komarów

Na rynku dostępny jest także odstraszacz na komary w formie niewielkiego urządzenia, które po podłączeniu do zasilania wydaje ultradźwięki o częstotliwości ok. 230 V. Są one niesłyszalne dla ludzkiego ucha, a także zwierząt domowych. Prawdopodobnie dźwięki te wpływają na układ nerwowy komarów, odstraszając je z danego obszaru. Urządzenie ma zasięg ok. 7-10 m.

Cena takiego produktu waha się w granicach kilkudziesięciu złotych, jednak wśród użytkowników krążą podzielone zdania na temat skuteczności urządzenia.

Sprawdź: Rękawiczki jednorazowe - rodzaje rękawiczek

Jaki zapach odstrasza komary?

Zapach odstraszający komary powinien być przede wszystkim intensywny. Warto wskazać chociażby takie produkty, jak:

 • ocet,
 • cebula,
 • liście pomidora,
 • olejek oczarowy,
 • piołun,
 • czosnek niedźwiedzi.

Niektórzy wskazują również, iż słodkie zapachy odstraszają komary, stąd warto sięgnąć m.in. po olejek waniliowy.

Czytaj również: Liście manuka – właściwości, zastosowanie w kosmetyce

Autor: Katarzyna Pawlik

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down