Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest jednym z najczęściej kupowanych i używanych eterycznych olejków, nic w tym dziwnego, skoro jego lecznicze właściwości odkryli dawno temu Aborygeni. Olejek z eukaliptusa znajdzie swoje zastosowanie w inhalacjach, masażu, płukankach. Poznaj niezwykłe właściwości wyciągu z liści eukaliptusa.

Olejek eukaliptusowy

Najdłuższą tradycję produkowania olejku eukaliptusowego ma Australia, gdzie rośnie aż

700 gatunków drzew eukaliptusowych, z których olejek jest pozyskiwany i gdzie cudowne właściwości wyciągu z liści tej rośliny odkryli jako pierwsi Aborygeni. Używali oni liści eukaliptusa do leczenia ran i urazów. Legenda głosi, że moc tej rośliny rozeszła się po świecie po tym, jak Anglik, który w trakcie kolonizacji Australii zranił się siekierą w rękę, za radą ojca znającego medycynę Aborygenów, owinął ranę liśćmi eukaliptusa i uratował rękę przed zakażeniem. Dziś jednak głównym potentatem w produkcji olejku eukaliptusowego są Chiny, olejek pozyskiwany jest też z eukaliptusów rosnących w Indiach, Afryce Południowej, Hiszpanii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych.

Olejek eukaliptusowy - właściwości

Olejek pozyskiwany jest z liści drzewa eukaliptusowego i końcówki gałązek. W trakcie destylacji z parą wodną powstaje olejek o intensywnym zapachu i jasnożółtym kolorze (czasem jest on bezbarwny). Produkt, którego głównym składnikiem jest eukaliptol (organiczny związek chemiczny pochodzący z grupy terpenów) charakteryzuje się wieloma medycznymi właściwościami, w tym:

  • antyseptycznymi,
  • wykrztuśnymi (ułatwia także wydzielanie śluzu),
  • antybakteryjnymi,
  • przeciwzapalnymi,
  • rozkurczowymi (ale także obkurczającymi),
  • odświeżającymi (np. oddech),
  • przeciwgrzybiczymi.

 Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Olejek eukaliptusowy na zatoki i nie tylko

Olejek eukaliptusowy jest często wykorzystywany w leczeniu przeziębienia i chorób dróg oddechowych. Przynosi ulgę przy katarze, kaszlu, bólu gardła. Znajduje zastosowanie także w poważniejszych chorobach, takich jak astma, katar sienny czy zapalenie oskrzeli. Doskonały jest również olejek eukaliptusowy na zatoki.

Przyspiesza także regenerację uszkodzonej skóry, dlatego może być pomocny przy różnego rodzaju otarciach, skaleczeniach, podrażnieniach, obrzękach, wysypce skórnej i użądleniach. Olejek eukaliptusowy działa zresztą jak repelent i odstrasza owady.

Pomocniczo jest wykorzystywany w leczeniu opryszczki narządów płciowych, opryszczki warg, ospy wietrznej i półpaśca.

Doskonale sprawdza się, gdy trzeba złagodzić bóle mięśniowe, reumatyczne, artretyczne, jest pomocny przy uśmierzaniu bólu związanego z zapaleniem ścięgien. Polecany jest osobom ze sztywnością mięśni oraz pacjentom z częstymi nerwobólami.

Właściwości odświeżające olejku są najczęściej wykorzystywane przy płukaniu jamy ustnej, okazuje się bowiem, że olejek doskonale usuwa osad nazębny i ma właściwości przeciwzapalne, dlatego jest częstym składnikiem płynów do płukania jamy ustnej i past do zębów.

Olejek eukaliptusowy może działać także wewnętrznie (można spożywać nie więcej niż trzy krople na łyżeczkę miodu) - reguluje poziom cukru we krwi, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi w organizmie. Olejek wykazuje działanie moczopędne, dlatego jest stosowany przy infekcji dróg moczowych.

Sprawdź: Olej lniany – dlaczego warto wprowadzić go do diety?

Olejek eukaliptusowy - zastosowanie

Olejek eukaliptusowy znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Używany jest w czystej postaci lub stanowi składnik maści, kremów, balsamów, płukanek, kropli, syropów, cukierków, pasty do zębów, gumy do żucia, tabletek na ból gardła, sprayów do nosa i inhalatorów. Oto najczęstsze domowe zastosowanie olejku eukaliptusowego:

  • Olejek eukaliptusowy masaż – kilka kropli olejku eukaliptusowego mieszamy z oliwką do masażu lub olejem kokosowym. Olejek wcierany w skórę daje efekt chłodzenia, pomaga opanować zmęczenie, ospałości i wyczerpaniu psychicznym, redukuje stres i napięciowe bóle głowy. Poczujemy szybką ulgę, gdy pojedyncze krople olejku wmasujmy w skronie.
  • Olejek eukaliptusowy relaksująca kąpiel – kilka kropli olejku eukaliptusowego dodajemy wanny. Można dodać także olej kokosowy i nieco miodu.
  • Olejek eukaliptusowy płukanka do ust – kilka kropli dodajemy do szklanki z ciepłą wodą i używamy do płukania jamy ustnej po umyciu zębów lub przy bólach gardła.
  • Olejek eukaliptusowy płyn antyseptyczny – kilka kropli dodajemy do szklanki wody i takim roztworem przemywamy trudno gojące się rany na skórze, oparzenia i ukąszenia.
  • Olejek eukaliptusowy na komary – kilka kropli mieszamy z wodą i smarujemy skórę, żeby odstraszyć owady. Można zrobić także domowy aerozol do spryskania ubrań i włosów (trzeba tylko uważać, żeby olejek nie dostał się do oka).

 

Olejek eukaliptusowy - inhalacje

Olejek eukaliptusowy do inhalacji - ok. 5-10 kropli olejku eukaliptusowego dodajemy do naczynia z gorąca wodą, wdychamy opary przez ok. 10 minut. Olejek eteryczny sprawia, że odblokowują się zatkane zatoki, rozrzedza się wydzielinę, zwalcza bakterie i wirusy. Inhalacje można wykonywać po skropleniu olejkiem chusteczki. W ten sposób można wykorzystać olejek eukaliptusowy dla dzieci, które nie chcą poddać się inhalacji.

Zobacz też: Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi

Olejek eukaliptusowy w ciąży

Olejek eukaliptusowy mimo wielu prozdrowotnych właściwości nie może być stosowany przez wszystkie osoby. Przeciwwskazaniem do używaniu tego eterycznego olejku jest:

  • ciąża,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • epilepsja,
  • karmienie piersią,
  • nie wolno też stosować olejku u zbyt małych dzieci.

Trzeba jednak pamiętać, że u pozostałych pacjentów olejek eukaliptusowy stosowany w nadmiarze też może wywołać działania niepożądane. Do skutków ubocznych można zaliczyć:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • zmiany skórne,
  • zaburzenia oddychania,
  • zaburzenia rytmu serca.
     

Pamiętajmy, że olejek eukaliptusowy może wejść w interakcje z lekami, zwłaszcza zmniejszającymi stężenie cukru we krwi. Olejku nie wolno stosować także przy uczuleniu na eukaliptus, dlatego zanim zastosujemy olejek, warto wykonać test na skórze i sprawdzić, czy nas nie uczuli. 

Czytaj także: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down