Kolka

Niemowlęta zwykle płaczą, gdy są głodne, przestraszone, zmęczone, mają mokrą pieluszkę albo… cierpią na tzw. kolkę. Wtedy płacz jest głośniejszy, pojawia się zazwyczaj o tej samej porze dnia (zwykle późnym popołudniem lub wieczorem), trwa nawet trzy godziny, zaczyna się i kończy nagle. Brzmi znajomo? Można temu zaradzić.

Kolka u niemowląt

Wciąż nie zostało jednoznacznie wyjaśnione, co powoduje kolkę i dlaczego niektóre dzieci ją mają, a inne nie. Niektórzy lekarze uważają, że to naturalny etap rozwoju, który dotyka około 30 procent niemowląt, w równym stopniu chłopców i dziewczynki, niemowlęta karmione piersią i sztucznie. Inni przypisują tę dolegliwość zaburzeniu równowagi bakterii w jelitach. Badania wykazały, że niemowlęta z kolką mają inną mikroflorę jelitową niż pozostałe. Jeszcze inna teoria głosi, że kolka wynika z nadmiaru serotoniny w mózgu, co powoduje, że mięśnie jelitowe się kurczą.

Mówi się też, że kolka może być spowodowana zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego, wynikającymi z jego niedojrzałości lub nieprawidłowej techniki karmienia (łapczywe picie i połykanie nadmiaru gazów). Powodem może być nietolerancja laktozy lub alergia na białka mleka krowiego. Dwa razy częściej cierpią na nią dzieci palaczek. Chociaż kolka nie jest szkodliwa, bo dziecko normalnie je i przybiera na wadze, badania wskazują, że mamy dzieci z tą przypadłością częściej rezygnują z karmienia piersią, są bardziej zestresowane i mają depresję poporodową.

Sprawdź też: Inhalator dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?

Jak zapobiegać atakom kolki?

Dolegliwość tę możemy podejrzewać, gdy płaczące dziecko ma cierpiący wyraz twarzy, podkurczone, prężące się nóżki, powiększony obwód brzuszka.

Kolka trwa zazwyczaj do czwartego miesiąca życia i mija samoistnie. Na szczęście na końcu tunelu jest światełko. Niektóre badania wykazały, że objawy kolki może złagodzić podawanie niemowlakowi probiotyków i zastosowanie przez matki karmiące diety bez laktozy.

Wiele mam twierdzi, że jeśli unikają nie tylko nabiału, ale też:

  • herbaty,
  • kawy,
  • pikantnych potraw,
  • jaj,
  • pszennej mąki,
  • orzechów,
  • alkoholu,

to objawy kolki u dziecka stają się mniej dotkliwe. Dietę hipoalergiczną należy stosować przez co najmniej dwa tygodnie.

Czasem skuteczną metodą zapobiegającą kolce okazuje się pojenie dziecka herbatką ziołową, zawierającą rumianek, werbenę pospolitą, lukrecję, koper włoski oraz miętę.

Inny sposób to zmiana sposobu karmienia na częstsze i krótsze oraz karmienie jedną piersią aż do jej całkowitego opróżnienia. Jeśli dziecko jest karmione butelką, warto używać smoczka o szybkim przepływie – małe otwory w smoczku mogą doprowadzić do połknięcia zbyt dużej ilości powietrza podczas karmienia. Można też wypróbować smoczki antykolkowe.

Skuteczny okazuje się również antykolkowy masaż, wykonywany od czterech do siedmiu razy dziennie.

Zobacz także: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

Jak pomóc noworodkowi w czasie ataku kolki?

W czasie ataku może pomóc owinięcie dziecka kocykiem i pozostawienie go w spokoju podczas płaczu.

Niektóre dzieci płaczą mniej, gdy słyszą dźwięk wentylatora, wyciągu kuchennego lub łazienkowego, suszarki, fale oceanu, szum wodospadu, delikatny deszcz, bicie ludzkiego serca, tykanie zegara.

Przy ataku kolki warto również wykonać delikatny masaż brzuszka okrężnymi ruchami, a następnie ułożyć dziecko na brzuszku i pomasować mu plecki. Zabieg ten usprawnia pracę jelit i wydalanie gazów. W badaniach klinicznych nie potwierdzono natomiast, że pomaga noszenie dziecka, huśtanie go, przytulanie czy stosowanie maty wibrującej. Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrii stosowanie preparatów sojowych w kolce niemowlęcej też jest nieuzasadnione.

Autor: Marzena Maciejewska 

 

Czytaj też: Termometr na podczerwień - dla dzieci i niemowląt - jak stosować?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down