Przeziębienie w ciąży nie powinno zaszkodzić dziecku, pod warunkiem, że ciężarna nie będzie zażywać leków bez konsultacji z lekarzem. Nawet stosowanie leków ogólnodostępnych może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla rozwijającego się płodu. Sprawdź, jak leczyć przeziębienie w ciąży domowymi sposobami oraz jakie leki można stosować.
Przeziębienie w ciąży
Katar, kaszel, dreszcze, bóle głowy oraz ogólne osłabienie to typowe objawy przeziębienia, które dopada nawet kilka razy w roku. Zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów zwykle sięgamy po tabletki, krople oraz syropy. W ten sposób radzi sobie z przeziębieniem większość osób.
Polska pod względem zażywania leków dostępnych bez recepty od lat znajduje się w czołówce krajów europejskich. Leki bez recepty można kupić nawet na stacjach benzynowych czy w sklepach spożywczych, a wiele osób zażywa je profilaktycznie. Istnieje jednak grupa osób, dla których leki, także te ogólnodostępne, są niewskazane lub zabronione – są to kobiety w ciąży.
Ze względu na zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej oraz bezpośredni wpływ na płód, stosowanie leków w czasie ciąży wymaga szczególnej ostrożności. Jak w takim razie powinna radzić sobie z przeziębieniem kobieta w ciąży?
Leki na przeziębienie w ciąży
Kobiety w ciąży nie mogą zażywać większości leków, dotyczy to także leków na przeziębienie, dostępnych bez recepty. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są bezwzględnie zabronione.
Lekiem przeciwgorączkowym dozwolonym jest paracetamol. Kobieta w ciąży nie powinna natomiast przyjmować kwasu acetylosalicylowego, gdyż może on zadziałać negatywnie na układ krzepnięcia, a stosowany w trzecim trymestrze może doprowadzić do zahamowania wzrostu u płodu, przedwczesnego zamknięcia przewodu Botala, a nawet śmierci okołoporodowej.
Ciężarne nie powinny zażywać też popularnych i ogólnodostępnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, gdyż może to doprowadzić m.in. do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego, nadciśnienia płucnego, a także zahamowania czynności porodowej.
W przypadku uporczywego kataru ciężarna może stosować:
- sól morską,
- sól fizjologiczną,
- kortykosteroidy,
- preparaty zawierające takie substancje czynne jak oksymetazolina, ksylometazolina, mesna, ale nie dłużej niż 5 dni.
Niezalecane natomiast są leki przeciwhistaminowe II generacji – cetyryzyna i loratadyna.
Na kaszel dozwolone są syropy homeopatyczne. Kobiety w ciąży mogą także brać na kaszel nieopioidowe leki przeciwkaszlowe - zawierające na przykład cytrynian butamiratu oraz preparaty z bromheksydyną, ewentualnie także z acetylocysteiną.
Natomiast preparatem aptecznym dozwolonym w przypadku bólu gardła są pastylki z benzydaminą, a także cukierki szałwiowe. Niewskazana natomiast jest kodeina, gdyż może doprowadzić do wad układu sercowo-naczyniowego, przepukliny pachwinowej lub wargowo-szczękowo-podniebiennej. Należy pamiętać, że przed zażyciem jakiegokolwiek leku w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co na przeziębienie w ciąży?
Jeśli nie ma wskazania do terapii farmakologicznej, kobieta w ciąży powinna z niej zrezygnować. Zamiast zażywać leki, może wybrać inne metody leczenia przeziębienia – na przykład inhalacje.
W przypadku zwykłego przeziębienia nie trzeba sięgać po specjalistyczne inhalatory i leki wziewne. Ulgę przyniesie zwykła inhalacja parowa z użyciem ziół - kobiety w ciąży mogą wykorzystać na przykład rumianek lub szałwię. Aby przeprowadzić inhalacje, wystarczy wsypać zioła do miski i zalać je wrzątkiem, a następnie przykryć głowę ręcznikiem i inhalować się przez kilkanaście minut, wdychając parę wodną nosem i wydychając ustami.
Jak leczyć przeziębienie w ciąży domowymi sposobami?
Co można brać na przeziębienie w ciąży? W pierwszej kolejności należy leczyć domowymi sposobami. Takie leczenie można rozpocząć od ciepłego rosołu lub ciepłej herbatki z miodem i cytryną, które nie tylko rozgrzeją organizm, ale także uzupełnią płyny.
Nawadnianie organizmu w czasie przeziębienie jest bardzo ważne. Na gorączkę poza przyjmowaniem dużej ilości płynów, zaleca się zimne okłady. Walkę z infekcją wspomoże także niezastąpiony syrop z cebuli, który uchodzi za naturalny antybiotyk. W czasie infekcji ciężarna powinna też zadbać o odpoczynek i sen, aby zmobilizować system odpornościowy do walki z chorobą.
Autor: Joanna Woźniak
Czytaj:
- Witaminy i suplementy diety w czasie ciąży i karmienia piersią
- Właściwości goździków - na gardło, w ciąży, na ból
- Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży
- Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C
Bibliografia:
- Grzechowiak I., Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Poznań 2015.