Rozstępy to powszechny problem, dotykający kobiet w każdym wieku. Z rozstępami borykają się nawet mężczyźni. Dobrze poznać przyczyny powstawania „tygrysich pasków” na ciele, by móc w porę im przeciwdziałać, a najlepiej zacząć z nimi walczyć, zanim się pojawią.
Co to są rozstępy?
Rozstępy to blizny powstałe na skórze właściwej, a widoczne przez naskórek. To ślady po pęknięciu skóry, spowodowanym nagłym rozciągnięciem powłoki skórnej lub innymi przyczynami, o których będzie mowa poniżej.
Wyglądają jak wrzecionowate, równoległe linie, skąd wzięła się ich inna nazwa – „tygrysie paski”. Zazwyczaj układają się symetrycznie, po obu stronach ciała.
Rozstępy
Problem rozstępów dotyczy przede wszystkim kobiet, a także młodych dziewcząt, wchodzących w okres dojrzewania. Jednak kłopoty z rozstępami mogą też dotyczyć mężczyzn (zwłaszcza ćwiczących kulturystykę) oraz chłopców w czasie pokwitania.
Rozstępy występują na różnych częściach ciała. Uprzykrzają życie niemal każdej ciężarnej kobiecie sytuując się np. na piersiach, brzuchu, pośladkach i udach. U nastolatek pojawiają się najczęściej na udach, pośladkach, piersiach, łydkach i pod kolanami. Dużo częściej charakterystyczne „blizny” atakują panie o jasnej karnacji, gdyż ich skóra jest zazwyczaj cieńsza.
Początkowo rozstępy mają kolor wyraźnie czerwony, z czasem zaczynają blednąć, by przybrać barwę białą (tzw. białe rozstępy).
Zobacz: Jak jeść, by nie tyć - zasady zdrowego odżywiania
Rozstępy - rodzaje
Podział „tygrysich pasków” pod względem miejsca występowania jest następujący:
- rozstępy na piersiach,
- rozstępy na udach,
- rozstępy na brzuchu,
- rozstępy na pośladkach,
- rozstępy na plecach,
- rozstępy na łydkach,
- rozstępy na ramionach,
- rozstępy pod kolanami,
- rozstępy na twarzy,
- rozstępy na barkach.
Rozstępy można również sklasyfikować ze względu na ich „wiek”. Wówczas mamy do czynienia z czerwonymi rozstępami (wczesnymi, będącymi w początkowej fazie) – tzw. faza zapalna i białymi rozstępami (czyli zagojonymi bliznami, które funkcjonują na skórze dłuższy czas) – tzw. faza zanikowa. O ile ze świeżymi rozstępami (określa się, że wczesne rozstępy są do pół roku) łatwiej jest coś zrobić, o tyle z tymi zakotwiczonymi od dawna trudno skutecznie się rozprawić.
Jeszcze inny podział rozstępów odnosi się do ich wyglądu. U młodych dziewcząt zazwyczaj pojawiają się szerokie i długie „tygrysie paski”, za to jest ich mniej. U kobiet dojrzałych rozstępy są zazwyczaj chudsze i krótsze, jednak występują w dużej ilości.
Zobacz też: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki
Od czego są rozstępy?
Przyczyny rozstępów mogą być różne. Przede wszystkim zalicza się do nich:
- nagły wzrost wagi,
- rozrost objętości pewnych części ciała (jak to jest w przypadku intensywnie rosnącego brzucha w ciąży),
- szybkie tycie,
- nagłe schudnięcia,
- nagły skok wzrostu (co dzieje się u dynamicznie rosnących nastolatków),
- powiększenia masy ciała (poprzez zaangażowane ćwiczenia siłowe, kulturystyczne, itp.)
W tych przypadkach istnieje spore ryzyko pojawienia się rozstępów. Inny powód rozstępów to niewłaściwie funkcjonująca gospodarka hormonalna. Ma to miejsce m.in. w chorobie Cushinga, polegającej na tym, że nadnercza produkują zbyt dużo kortyzolu, który osłabia działanie kolagenu i elastyny, naturalnie występujących w ciele człowieka.
Rozstępy - przyczyny
Od czego jeszcze robią się rozstępy? Od leków, zwłaszcza glikokortykosteroidów, tabletek antykoncepcyjnych i sterydów. Upośledzają one pracę fibroblastów, odpowiedzialnych za wytwarzanie włókien kolagenowych i elastynowych, przez co skóra nie jest już tak podatna na rozciąganie i bliznowacieje.
Dieta uboga w białka oraz niedożywienie mogą także wywołać rozstępy na piersiach, udach, pośladkach, czy łydkach.
Rozstępy na udach i innych częściach ciała zaistnieją najprawdopodobniej również wtedy, gdy organizm przeżył silny stres, jest w okresie menopauzy lub cierpi na przewlekłe choroby związane z wątrobą.
Czy wiesz, że: O skórę trzeba dbać od najmłodszych lat
Profilaktyka rozstępów
Zamiast stawiać pytanie: „Jak usunąć rozstępy?”, warto zadbać odpowiednio wcześniej o skórę, zanim dojdzie do powstania „tygrysich pasków”. Bo zlikwidować rozstępy nie jest łatwo, niektórzy uważają nawet, że jest to niemożliwe.
Do najbardziej sprawdzonych metod profilaktycznych zalicza się m.in.:
- prawidłową dietę, obfitującą w produkty białkowe, takie jak ryby i białe mięso, witaminy (m.in. A, E, C, PP i B5), a także minerały (np. krzem i cynk);
- utrzymywanie wagi na mniej więcej stałym poziomie (bez nagłego spadku oraz wzrostu masy ciała);
- regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych (nie muszą, a nawet nie powinny one być przesadnie siłowe);
- unikanie dużych wahnięć temperatur (nagłego spadku i wzrostu ciepła);
- stosowanie hartujących pryszniców (polewanie ciała na przemian chłodną i ciepłą wodą);
- używanie odpowiednich kosmetyków do ciała (oleje: z kiełków pszenicy, arganowy, migdałowy, z orzechów macadamia, kokosowy, poza tym masło shea i inne);
- masaż (własnoręczny wykonywany podczas kąpieli lub podczas wsmarowywania olejków w ciało albo profesjonalny u doświadczonego kosmetologa czy dermatologa);
- zabiegi kosmetyczne służące ujędrnieniu partii ciała najbardziej narażonych na występowanie rozstępów (np. mikrodermabrazja, mezoterpia, peeling chemiczny, itp.).
Autor: Olga Tomaszewska
Czytaj też: Cellulit - ćwiczenia i zabiegi na pozbycie się cellulitu