Olejek na rozstępy to dla wielu kobiet sprzymierzeniec w walce z nieestetycznymi bliznami, które w czasie ciąży zaczynają pojawiać się na brzuchu, piersiach i udach. Zresztą nie tylko kobiety w ciąży pokładają wiele nadziei w olejku na rozstępy. Sięgają po niego także kulturyści oraz młodzież w okresie dojrzewania. Jak działa olejek na rozstępy w ciąży? Jaki olejek na rozstępy warto kupić?

olejek-na-rozstepy

Olejek na rozstępy, czyli na co?

Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. Dochodzi wówczas do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych, a na skórze powstają wrzecionowate pasma przypominające blizny. Rozstępy zwykle powstają na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach i ramionach. Najczęściej wymieniane przyczyny rozstępów to ciąża, zmiany hormonalne, czynniki genetyczne oraz znaczny przyrost masy tłuszczowej lub mięśniowej. W grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia rozstępów na ciele są kobiety w ciąży, kulturyści oraz młodzież w okresie dojrzewania.

Rozstępy pojawiają się w kilku fazach. Najpierw następuje faza zapalna. W tej fazie wrzecionowate pasma mają kolor czerwony. To sygnał, że trzeba zacząć działać, jeśli nie chce się mieć nieestetycznych blizn na ciele. Faza zapalna trwa kilka miesięcy, a w tym czasie pasma na skórze mogą zmienić kolor na fioletowy. Po niej nadchodzi faza zanikowa - rozstępy bledną, a skóra na nich i wokół nich zaczyna się marszczyć. To, co się stanie ze skórą w fazie zanikowej będzie można cofnąć tylko operacyjnie, dlatego zaleca się pielęgnację skóry rozpocząć na początku fazy zapalnej. 

Olejek na rozstępy w ciąży

Kobiety w ciąży są w grupie największego ryzyka wystąpienia rozstępów. W czasie ciąży skóra na brzuchu rozciąga się tak bardzo, że rozstępy są niemal nieuniknione. Skóra w czasie naciągania wyraźnie swędzi. Dla wielu ciężarnych kobiet to sygnał by zacząć rozstępom przeciwdziałać. Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka powstania na skórze nieestetycznych blizn jest wcieranie olejku na rozstępy. Olejek na rozstępy to produkt na którym nie warto oszczędzać. Jakie olejki na rozstępy w ciąży warto kupić? Co powinny zawierać?

Zobacz również: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Olejki na rozstępy w ciąży - skład

Kobiety w ciąży mają bardzo ograniczone możliwości leczenia. Nie mogą zażywać większości leków i suplementów diety. Kosmetyki zawierające detergenty i konserwanty także powinny pójść w odstawkę, przynajmniej na czas ciąży. Olejek na rozstępy należy jednak do takich produktów, z których nie sposób zrezygnować, zwłaszcza, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki rozstępów. Jaki olejek na rozstępy w ciąży wybrać, aby był bezpieczny? Najlepiej tłoczony na zimno i w 100 procentach naturalny. Olejek na rozstępy warto kupić w aptece lub w sklepach z naturalnymi kosmetykami.

Czytaj także: Olejek pichtowy - zastosowanie, właściwości. Na zatoki

Jaki olejek na rozstępy?

Do tej pory nikt nie wymyślił skutecznego preparatu na rozstępy. Kiedy już się pojawią, jedyne co można zrobić, to próbować je rozjaśniać. Dlatego najlepiej jest rozstępom zapobiegać. Pielęgnację skóry należy rozpocząć od razu. W przypadku ciężarnych zaleca się smarować newralgiczne miejsca już w pierwszym trymestrze ciąży. Początkowo wystarczy pielęgnować skórę dwa razy dziennie. W trzecim trymestrze ciąży zaleca się robić to częściej - minimum trzy razy dziennie. Jaki olej na rozstępy wybrać? Taki, który nawilży skórę, ujędrni oraz odnowi włókna kolagenu i elastyny w skórze. Wśród najbardziej skutecznych olejków na rozstępy wymienia się:

  • olejek arganowy,
  • olej na rozstępy z orzechów makadamia,
  • olej jojoba,
  • olej na rozstępy ze słodkich migdałów,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej sezamowy,
  • olej kokosowy,
  • olej na rozstępy z nasion róży,
  • olej z opuncji figowej,
  • olejek lawendowy
  • olejek nagietkowy.

W aptekach i drogeriach kosmetycznych są gotowe preparaty na rozstępy, ale można także stworzyć własny kosmetyk poprzez zmieszanie ulubionych olejków.

Sprawdź: Olej z ogórecznika - właściwości, zastosowanie na twarz

Jaki olej na rozstępy nie jest wskazany?

Warto zapamiętać, że nie każdy naturalny olej nadaje się dla kobiet w ciąży. Ciężarne nie powinny wcierać w skórę olejku cynamonowego, jałowcowego oraz olejku z bergamotki. Olej z bergamotki może doprowadzić do powstania na skórze plam pigmentacyjnych, na które i tak są narażone kobiety w ciąży. Olejek cynamonowy nie jest zalecany z uwagi na silne właściwości rozgrzewające. Kobiety w ciąży powinny szczególnie unikać olejku jałowcowego, który może wywołać skurcze macicy i doprowadzić do poronienia.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też: Olejek geraniowy - jak zrobić? Właściwości i zastosowanie

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down