Laktację można zakończyć na kilka sposobów. Wybór odpowiedniego wariantu zależy głównie od mamy malucha oraz dobra dziecka. Hamując wypływ mleka z kobiecej piersi warto wykorzystać naturalne metody oraz pomoc bliskich osób. Należy jednak uprzednio porządnie przemyśleć decyzję o wyhamowaniu laktacji aby pozostać konsekwentnym w jej stosowaniu.

zakonczenie-laktacji

Jak zakończyć laktację?

Znane są dwa sposoby zakończenia laktacji:

  • stopniowy,
  • nagły.

Ten pierwszy polega na wyciszaniu laktacji etapowo eliminując z dziennego jadłospisu jedno do trzech, najmniej istotnych dla dziecka karmień. Ponadto każde przystawienie dziecka do piersi powinno trwać krócej niż zwykle. W dalszej kolejności rezygnuje się z następnych karmień wprowadzając w zamian kaszki, stałe posiłki (jeśli wiekowo jest już na nie pora), czy mleko modyfikowane. Można (i tak się rekomenduje) pozostawić przez jakiś czas wieczorne karmienie piersią, ale warto zadbać o to by maluszek nie usypiał przy piersi.

Nagła metoda zakończenia laktacji przypomina natychmiastowe odcięcie prądu. W tym przypadku odcina się „dostawę” mleka z matczynej piersi od razu, z dnia na dzień. Mama może wyjechać na kilka dni zostawiając malucha pod dobrą opieką. Wówczas ani ona ani dziecko nie będą aż tak cierpieć z powodu tej sytuacji. Ten sposób zwykle działa szybciej, jednak może okazać się bardziej dramatyczny dla dziecka, ale też dla mamy.

Niektóre mamy uciekają się do różnorakich sposobów, aby dziecko nie chciało już piersi smarując brodawki np. majonezem, czy posypując je pieprzem, jednak nie jest to zalecana metoda.

Jakie są sposoby na odstawienie dziecka od piersi?

Wybór najdogodniejszej dla danej rodziny metody zakończenia karmienia piersią, a co za tym idzie zatrzymania laktacji, zależy głównie od matki. Bardzo ważna jest pomoc innej niż mama bliskiej dziecku osoby, np. taty, babci, niani, itd. Takiej osobie łatwiej niż matce będzie utulić dziecko i skierować jego uwagę na coś innego niż pierś. Jeśli natomiast nie ma innej możliwości i mama sama musi poradzić sobie z tym wyzwaniem, powinna unikać miejsc, w których karmiła dziecko (takich jak np. fotel, kanapa, poducha, itp.) oraz zakrywać dekolt (czyli zamiast zakładania typowych bluzek do karmienia ubierać swetry, czy bluzy, które ograniczają łatwy dostęp do piersi).

Im mniej i rzadziej dziecko będzie piło z piersi, tym szybciej laktacja będzie się wyciszała. Trudno określić ten proces w czasie, u jednych pań zajmie to około tygodnia czasu, u innych kilka tygodni.

Istotne jest, aby zachować konsekwencję po podjęciu decyzji o zakończeniu laktacji. Płacz i krzyk dziecka nie powinny zmieniać już ustalonego postanowienia. Ponowne próby odstawienia malucha od piersi będą wówczas tylko trudniejsze i dłuższe.

Jakie są naturalne metody na zakończenie laktacji?

Znane są różne naturalne sposoby ograniczenia laktacji. Jeden z nich znają jeszcze nasze prababcie. Polega on na przykładaniu do piersi schłodzonych, stłuczonych liści kapusty. Dzięki temu piersi nie są tak obolałe, obrzmiałe i gorące.

Kolejne ludowe doniesienie mówi o ciasnym obandażowywaniu piersi. Jednak ten sposób może doprowadzić do wystąpienia stanów zapalnych piersi, dlatego obecnie się od niego odchodzi.

Inna metoda dotyczy picia specjalnych ziół, wpływających na zatrzymanie laktacji oraz działających przeciwzapalnie i ściągająco. Mowa tutaj np. o naparze z szałwii oraz mięty. Niektórzy twierdzą, iż takie działanie wykazuje także grejpfrut.

Trzeba jednak wiedzieć, że kobiece piersi wymagają w tym czasie szczególnej opieki. Nie należy dopuścić do zatkania się kanalików mlekowych, zapalenia piersi i innych podobnych sytuacji. Jeśli są one nabrzmiałe (a z pewnością na początku takie będą), powinno się odciągać niewielką ilość mleka, jednak nie za dużo, by nie pobudzić laktacji.

Jakie są farmakologiczne metody na zakończenie laktacji?

Farmakologia także zna sposoby na zakończenie laktacji. Hormon przysadki mózgowej, który pobudza laktację, to prolaktyna. Lekarz przepisze zatem jeden z preparatów, który działanie owego hormonu będzie stopował. Ma do wyboru m.in. bromergon, bromocorn, parlodel, czy norprolac.

Leki te są wydawane na receptę. Trzeba jednak wiedzieć, że mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak np.:

  • mdłości,
  • wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • senność,
  • splątanie, itp.

Czym jest laktacja?

Laktacja polega na produkcji mleka przez kanaliki mlekowe matki, tak by jej dziecko miało zapewnione pożywienie. Jednak nie tylko o stałą podaż maluchowi pokarmu tu chodzi. Karmienie piersią, możliwe dzięki procesowi laktacji, powoduje, że między mamą i jej maleństwem nawiązuje się porozumienie, więź, bliskość oraz czułość. To bardzo ważne dla tych dwojga. Ponadto substancje odżywcze oraz przeciwciała zawarte w kobiecym mleku uodparniają mały organizm blokując dostęp do niego chorobotwórczym drobnoustrojom.

To jak długo będzie trwało karmienie piersią dziecka zależy od mamy, malca oraz zewnętrznych czynników, które zmuszą tę dwójkę do zakończenia przygody z laktacją. Niekiedy karmienie okazuje się niemożliwe ze względu na:

  • stan zdrowia mamy lub dziecka,
  • leki przyjmowane przez matkę,
  • nagłą separację matki od dziecka (np. mama musi nagle wyjechać, wrócić do pracy, czy pójść do szpitala).

Czasem decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią podejmuje samo dziecko odwracając się od piersi, czy odmawiając ssania jej lub mama, która postanawia zakończyć podawanie piersi. Innym razem po prostu nadchodzi odpowiedni moment, np. z uwagi na wiek dziecka.

Autor: Olga Tomaszewska

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down