Czy w czasie laktacji można palić? Czy wiadomo jakie palenie podczas karmienia piersią ma skutki dla dziecka? Fora internetowe „linczują” kobiety palące i karmiące piersią. Nikotyna jest przeciwwskazaniem dla matek karmiących lecz – jeśli już musisz palić, to nie odstawiaj z tego powodu dziecka od piersi.
Wpływ palenia papierosów na zdrowie
O szkodliwości palenia papierosów wiedzą wszyscy. Już w przedszkolach prowadzone są kampanie informujące dzieci, jak zgubnym nałogiem jest palenie tytoniu. Wiedza o skutkach nałogu trafia nawet do najbardziej opornych, czyli samych palaczy. Przypominają im o tym, od niedawna obowiązkowe, zdjęcia i napisy na paczkach papierosów. Przeprowadzony kilka lat temu głośny eksperyment pokazał, w dosłownym rozumieniu tego słowa, co się dzieje z płucami po wypaleniu paczki papierosów. Eksperyment przeprowadzili studenci medycyny ze Stanów Zjednoczonych przy współpracy z organizacją non-profit Medspiration.
W czasie badania do zdrowych płuc, zamkniętych w przezroczystym pojemniku, wprowadzono dym z 20 mentolowych papierosów. Efekt można było zaobserwować w warunkach laboratoryjnych. Już po chwili w tchawicy zaczęły gromadzić się substancje smoliste, a różowe płuca wyraźnie zmieniły kolor na brunatny. Z innych badań wynika, że palenie tytoniu zwiększa o 40 procent ryzyko zachorowania na raka, a prawie wszystkie zachorowania na raka płuca są spowodowane paleniem papierosów. Studenci z USA, którzy naocznie pokazali wpływ dymu tytoniowego na płuca, poczynili także wyliczenia, z których wynika, że przeciętny palacz żyje o 6,5 roku krócej od osoby niepalącej.
Czym grozi palenie podczas karmienia piersią?
Palenie papierosów ma bezwzględnie negatywny wpływ na zdrowie osoby zaciągającej się dymem. Tymczasem badania dowodzą, że bierne palenie może być bardziej niebezpieczne dla zdrowia od palenia „czynnego”. Chodzi o tzw. boczny strumień dymu tytoniowego, czyli ulatniający się z końcówki zapalonego papierosa. Zdaniem naukowców jest on bardziej toksyczny niż dym, którym zaciąga się nałogowy palacz, gdyż zawiera kilkanaście razy więcej dwutlenku węgla i kilka razy więcej nikotyny. Biernym palaczem jest także dziecko w brzuchu palącej matki, a czym grozi palenie podczas karmienia piersią?
Wiadomo, że nikotyna i inne szkodliwe substancji zawarte w dymie tytoniowym przenikają do mleka matki, a co za tym idzie, wpływają negatywnie na dziecko. Oczywiście stężenie substancji pochodzących z dymu tytoniowego w mleku, zależy od ilości wypalonych papierosów oraz czasu, jaki upłynął od zagaszenia papierosa do rozpoczęcia karmienia. Z badań wynika, że palenie papierosów obniża poziom prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za laktację. Paląca matka prawdopodobnie szybciej przestanie karmić, gdyż dym tytoniowy wpływa negatywnie na produkcję mleka. Jeżeli chodzi o jakość mleka kobiety palącej, to badania dowodzą, że zawiera ono mniej wapnia, jodu, magnezu, żelaza oraz witamin A, E i D3.
Palenie papierosów zmniejsza także ilość tłuszczów i kwasu DHA w mleku matki. Zamiast pełnej palety witamin, soli mineralnych i wartości odżywczych, mleko palącej matki zawiera:
- kadm,
- związki siarki i inne metale ciężkie.
Badania dowodzą, że dzieci kobiet palących w czasie laktacji częściej mają kolkę, słabiej przybierają na wadze, mają obniżoną odporność oraz chorują na alergie.
Nikotyna przeciwwskazaniem do karmienia piersią
Jeśli kobieta po porodzie wróciła do nałogu i z tego powodu nie chce karmić dziecka piersią, to lepiej, żeby karmiła piersią i paliła niż podawała dziecku sztuczne mleko – wynika ze „Stanowiska Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji”, opublikowanego w Standardach Medycznych/Pediatria. Czasopismo Standardy Medyczne prezentuje postęp nauk medycznych oraz rozpowszechnia zasady postępowania diagnostycznego i leczniczego w oparciu o aktualną wiedzę.
Eksperci dowodzą, że nikotyna nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Podkreślają jedynie, że palenie ma negatywny wpływ na laktację. Medycy powołują się na źródła naukowe. Pod artykułem podpisało się siedmiu ekspertów pracujących w szpitalach, centrach medycznych oraz klinikach działających przy Uniwersytecie Medycznym w Warszawie.
Zgodnie z aktualną wiedza, jedynymi przeciwwskazaniami do karmienia piersią, występującymi u matki, jest:
- wirus HIV,
- aktywna gruźlica,
- kuracja przeciwnowotworowa,
- zażywanie środków odurzających.
Natomiast przeciwwskazaniem do karmienia po stronie dziecka jest niezwykle rzadka choroba metaboliczna – galaktozemia. Karmienie piersią dziecko chore na tę rzadką chorobę może być niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.
Należy jednak stanowczo podkreślić, że nikt nie zaleca kobietom karmiącym, by paliły papierosy. Jeśli jednak wróciły do nałogu po urodzeniu dziecka i z tego powodu nie karmią piersią, powinny wiedzieć, że karmienie piersią, nawet po wypaleniu papierosa jest korzystniejsze dla dziecka niż karmienie sztuczne. Należy oczywiście odróżnić palenie papierosów w czasie laktacji oraz narażania dziecka na bierne palenie papierosów. Jeśli już karmiąca nie może rozstać się z dymem tytoniowym, nie powinna palić przed samym karmieniem. Najwyższe stężenie szkodliwych substancji w mleku matki występuję po 30-60 minutach od wypalenia papierosa. Z każdą godziną ilość substancji toksycznych w mleku jest mniejsza, a po 12 godzin - minimalna.
Palenie podczas karmienia piersią a sen dziecka
Inne badania przeprowadzone przez naukowców z USA dowodzą, że palenie podczas karmienia piersią bezpośrednio przekłada się na długość snu dziecka. Eksperci przebadali 17 niemowląt, które pierwszego dnia były karmione mlekiem matek-palaczek, a drugiego dnia kobiety powstrzymały się od zaciągania się dymem. Efekt? Sen niemowlaka po mleku zawierającym nikotynę był o 37% procent krótszy - zamiast 84 trwał 53 minuty.
Czytaj:
- Kwas DHA – czym jest? Suplementacja dla dzieci i kobiet w ciąży
- Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C
- Suplementacja w ciąży – jak dokonać właściwego wyboru?
Autor: Joanna Woźniak
Bibliografia:
- Borszewska-Kornacka M., Rachtan-Janicka J., Wesołowska A., Socha P., Wielgoś M., Żukowska-Rubik M., Pawlus B., Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobietw okresie laktacji, Standardy Medyczne/Pediatria 2013, t. 10, s. 265