W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepsze dla jego zdrowia i rozwoju jest karmienie piersią. Zdarza się jednak, że musimy zdecydować się na karmienie mieszane niemowlaka. Co robić w takiej sytuacji? Jakich zasad przestrzegać, by było ono dobre dla naszego dziecka?

karmienie-mieszane

Czym jest karmienie mieszane noworodka?

Karmienie mieszane, inaczej zwane łączonym, polega na podawaniu dziecku zarówno mleka z piersi, jak i modyfikowanego. Za najbardziej korzystne dla maluszka w pierwszych miesiącach jego życia uznaje się karmienie piersią, jednak zdarzają się sytuacje, gdy włączenie mleka modyfikowanego do diety jest konieczne, na przykład:

  • gdy mama ma zbyt mało pokarmu, próby pobudzenia laktacji nie przynoszą oczekiwanych efektów, a dziecko zbyt wolno przybiera na wadze – w takiej sytuacji można dalej pracować nad pobudzeniem laktacji, jednocześnie dokarmiając noworodka mlekiem modyfikowanym,
  • gdy mama musi zrobić przerwę w karmieniu piersią na jakiś czas, np. z powodu przyjmowania leków lub wyjazdu, przy czym jeśli będzie chciała wrócić do karmienia naturalnego, powinna odciągać w tym czasie pokarm,
  • gdy dziecko nie ssie efektywnie z powodu wady anatomicznej lub dlatego, że jest zbyt słabe (ma to miejsce zazwyczaj w przypadku wcześniaków).

Należy pamiętać, że decyzję o wprowadzeniu mleka modyfikowanego przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią podejmuje się w oparciu o potrzeby dziecka i trzeba skonsultować ją z pediatrą. Karmienie mieszane może zalecić również sam lekarz, np. w przypadku opóźnienia karmienia piersią z powodu komplikacji okołoporodowych.

Zasady karmienia mieszanego

Jeśli świeżo upieczona mama musi zastosować karmienie mieszane, ale chce utrzymać laktację, powinna zawsze najpierw podawać dziecku pierś, a dopiero potem - w razie niedostatecznego nakarmienia - jeszcze butelkę.

Powód takiej zasady jest prozaiczny: większość dzieci po karmieniu butelką nie ma już ochoty na pokarm z piersi. Picie z butelki jest znacznie prostsze, dlatego maluch nie będzie chciał się jeszcze później wysilać dla kilku kropli mleka mamy.

Karmienie mieszane: co ile godzin podawać pokarm?

Karmienie niemowlaka odbywa się na tak zwane żądanie – oznacza to, że pokarm podaje się maluszkowi, gdy ten domaga się jedzenia poprzez płacz. Noworodki karmi się piersią średnio
co 3 godziny, aczkolwiek przez to, że nigdy dokładnie nie wiadomo ile dziecko zjadło pokarmu i jak bardzo był on treściwy, ciężko mówić tu o dużej dokładności.

Poprzez karmienie mieszane można bardziej wyregulować ten czas, ponieważ dokarmiając dziecko butelką jesteśmy pewni, że jest ono w pełni najedzone.

Karmienie mieszane: ile mleka modyfikowanego podać?

Wprowadzenie do diety dziecka mleka sztucznego zawsze należy skonsultować z lekarzem. Doradzi on wybór najlepszego produktu, zwłaszcza jeśli maluszek może w przyszłości stać się alergikiem lub cierpi z powodu kolek czy zaparć. Mleko modyfikowane musi być dostosowane również do wieku, a co za tym idzie, etapu rozwoju dziecka.

Proporcje mleka naturalnego do sztucznego zależą w dużej mierze od tego, dlaczego decydujemy się na karmienie mieszane. Jeżeli chcesz utrzymać laktację, a karmienie mieszane jest spowodowane tym, że dziecko nie jest w stanie najeść się pokarmem, zawsze najpierw podawaj dziecku pierś i pozwól mu ją ssać dopóki jej nie opróżni. Jeśli natomiast karmienie mieszane jest sposobem na stopniowe odstawienie dziecka od piersi, rób odwrotnie – najpierw podawaj dziecku butelkę, a dopiero potem pierś. Dzięki temu maluszek będzie krócej ją ssał i nie będzie pobudzał laktacji zbyt intensywnie.

Karmienie mieszane a kupki

Pamiętajmy, że wprowadzenie do diety noworodka mleka modyfikowanego może spowodować zaburzenie jego dotychczasowego rytmu wypróżnień, dlatego na początku należy bacznie obserwować kupki dziecka i jego zachowanie. Wszystkie niepokojące zmiany, np. częstsze zaparcia czy kolki, należy omówić z lekarzem.

Karmienie mieszane a rozszerzanie diety

Bez względu na sposób karmienia dziecka, jego dietę należy zacząć uzupełniać o nowe produkty od 6. lub 7. miesiąca życia. Rozszerzanie diety dziecka zwykle zaczyna się od tak zwanej żywności przejściowej, czyli półpłynnej lub przetartej. Większość specjalistów jako pierwszy bezmleczny posiłek zaleca warzywa, np. gotowaną marchewkę.

Czy karmienie mieszane jest zdrowe?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią przez minimum 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, oczywiście jeśli nie ma ku temu poważnych przeciwwskazań. Kobiety, które mogą karmić piersią, ale nie chcą tego robić z różnych względów powinny pamiętać, że karmienie naturalne jest dla dziecka najzdrowsze. Mleko modyfikowane w znacznie mniejszym stopniu wspomaga odporność noworodka oraz zasiedlanie flory bakteryjnej jego jelit. Właśnie dlatego, jeśli jest to możliwe, podczas karmienia mieszanego zawsze należy podać dziecku chociaż 10 ml mleka matki. Jeśli kobieta posiada pokarm, ale nie zawsze jest w stanie podać go maluszkowi, powinna zastanowić się nad jego odciąganiem przy użyciu laktatora. Dzięki temu, pod jej nieobecność, osoba opiekująca się dzieckiem będzie mogła podać mu w butelce mleko naturalne.

Zobacz także:

Autor: Olga Szymkowiak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down