Paracetamol dla dzieci to najbardziej bezpieczny preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zarówno dla niemowląt (i to jednodniowych), jak i starszych dzieci. Paracetamol może być również stosowany podczas karmienia piersią. Ważne jest, by paracetamol dla dzieci oraz kobiet karmiących właściwie dawkować.
Paracetamol dla dzieci i niemowląt
Paracetamol dla dzieci jest uznawany za najbezpieczniejszy lek stosowany przeciwko gorączce i różnego rodzaju bólom. Jego nadzwyczajną zaletą jest fakt, że może być aplikowany dzieciom od pierwszego dnia życia. Paracetamol dla dzieci i niemowląt jest bezpieczny ponieważ u małych dzieci wątroba i nerki są stosunkowo większe względem masy ciała niż u osób dorosłych. Poza tym lek nie podrażnia śluzówki żołądka ani jelit.
Dawka paracetamolu dla dziecka - kiedy?
Kiedy podawać paracetamol dla dzieci? Między innymi w następujących sytuacjach:
- gorączka, czyli temperatura ciała przekraczająca 38,5 stopni Celsjusza (zwłaszcza gorączka u niemowląt i małych dzieci może być niebezpieczna z powodu zagrożenia pojawienia się drgawek więc należy ją zbijać pomimo, że jest sygnałem pozytywnym – walki organizmu z chorobą);
- ból (np. ucha, zęba, zwłaszcza wyżynającego się mleczaka, głowy, brzucha, ból po jakimś urazie, czy po zabiegu);
- osłabienie, ból, gorączka i inne dolegliwości poszczepienne;
- niestrawność, biegunka i inne problemy pokarmowe;
- ospa wietrzna.
Czytaj też: Gorączka u dziecka i niemowlaka - jak zbić temperaturę?
Paracetamol dla dzieci - dawkowanie
Bezpieczne podawanie paracetamolu niemowlętom i dzieciom starszym to świadome, rozsądne aplikowanie leku, czyli zgodne z zaleceniami lekarskimi lub producenckimi danego preparatu.
Paracetamol dla dzieci dostępny jest w różnych postaciach:
- jako płyn z kroplomierzem, dzięki któremu łatwiej jest podać precyzyjną porcję leku;
- jako syrop (ze strzykawką lub miarką, dzięki którym dziecko otrzyma właściwą dawkę leku);
- jako preparat granulowany (można go stosować prosto na język i nie trzeba popijać);
- jako czopek (przy wymiotach lub kiedy dziecko odmawia połknięcia leku);
- jako wlew dożylny (w sytuacjach kiedy inna droga aplikacji paracetamolu nie zda egzaminu, np. dziecko z biegunką rotawirusową wymiotuje i ma rozwolnienie).
Zależnie od postaci, w której występuje paracetamol, inne jest dawkowanie. Dawka paracetamolu dla dziecka zależy też od jego wieku i wagi. Paracetamol podaje się co 4-6 godzin, maksymalnie w 5 dawkach. Nie należy skracać czasu pomiędzy kolejnymi dawkami leku.
Paracetamol syrop, paracetamol w czopkach
Przeciętne dawkowanie paracetamolu dla dzieci pod względem ich wieku nie jest do końca miarodajne. Dużo dokładniejsze, a co za tym idzie – bezpieczniejsze – jest dawkowanie paracetamolu biorąc pod uwagę ich wagę:
- paracetamol w syropie (podawany doustnie) – jedna dawka leku to 10-15 mg na kilogram masy ciała dziecka. Przy czym w ciągu doby nie należy przekraczać dawki 60 mg na kilogram masy ciała dziecka;
- paracetamol w czopkach – jedna dawka leku to maksymalnie 15 mg na kilogram masy ciała niemowlęcia i 20 mg na kilogram masy ciała dziecka (po ukończeniu 1. roku życia).
Jeśli pomimo podawania paracetamolu, dziecko po 2-3 dniach wciąż gorączkuje, należy udać się z wizytą do pediatry.
Zobacz także: Tran dla dzieci, dorosłych i w ciąży - nie tylko na odporność
Paracetamol dla dzieci - przeciwwskazania
Nie zawsze wskazane jest podawanie paracetamolu dla dzieci. Chodzi o sytuacje występujące u dziecka jak np.:
- cukrzyca;
- uczulenie na paracetamol;
- astma oskrzelowa;
- przyjmowanie niektórych leków, np. fenobarbitalu;
- niektóre problemy związane z wątrobą.
Sporadyczne łykanie tabletek z paracetamolem przez kobietę w ciąży nie wiąże się z wywołaniem jakiś komplikacji u dziecka. Natomiast długotrwałe przyjmowanie przez ciężarną preparatów z paracetamolem kojarzy się (choć do końca tego nie udowodniono) z większym ryzykiem zapadnięcia na astmę czy też ADHD przez dziecko.
Każdorazowo jeśli preparat wywołał skutki niepożądane u dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.
Paracetamol a karmienie piersią
Paracetamol uznaje się za lek bezpieczny dla kobiet karmiących piersią. Należy oczywiście przestrzegać dawkowania zamieszczonego na ulotce specyfiku, a jeszcze lepiej skontaktować się z lekarzem, który zaleci właściwą dawkę preparatu i potwierdzi bezpieczeństwo paracetamolu w przypadku karmienia piersią.
Pediatrzy uspakajają, że mamy karmiące dzieci piersią mają tak samo wysoki jakościowo pokarm, jak mamy zdrowe. Kobiety podające dziecku pierś nie powinny odstawiać niemowlęcia na czas choroby, gdyż w mleku chorej mamy znajdują się przeciwciała, które chronią malucha przed tą infekcją.
Czytaj też: Krople do nosa - dla dzieci, w ciąży. Na zatoki, alergię