Krem na rozstępy

Z rozstępami do czynienia najczęściej mają kobiety w ciąży lub po porodzie, nastolatkowie oraz osoby intensywnie uprawiające treningi siłowe. Tak zwane “tygrysie paski” powstają w wyniku pękania skóry (na skutek rozciągania spowodowanego gwałtownym zwiększeniem masy ciała), która nie nadąża z produkcją kolagenu. Jak pozbyć się rozstępów? Jaki krem na rozstępy po ciąży zastosować?

Jak się pozbyć rozstępów

Aby poznać odpowiedź na pytanie jak pozbyć się rozstępów należy poznać przyczyny powstawania rozstępów. Skutecznym sposobem na rozstępy będzie przede wszystkim profilaktyka. Wcześniejsze nawilżanie i prowadzenie zdrowego trybu życia (duża ilość warzyw i owoców bogatych w błonnik i wypijanie odpowiedniej ilości wody pozwoli utrzymać skórę w odpowiednim nawilżeniu) oraz regularne ćwiczenie mogą nie tylko zapobiegać powstawaniu rozstępów, ale również często również cellulitu. Warto postawić na produkty spożywcze, które pomogą organizmowi w produkcji kolagenu. Są to szczególnie:

  • buraki,
  • szpinak,
  • szparagi,
  • kapusta.

Czytaj także: Cellulit - ćwiczenia i zabiegi na pozbycie się cellulitu

Sposób na rozstępy

Najskuteczniej usuniemy rozstępy rozpoczynając działania kiedy są one jeszcze świeże (czyli nie minęło więcej niż pół roku od ich powstania). Ten stan rozpoznamy po tym, że są różowe, następnie robią się sine, by po kilku miesiącach stają się białe. Kiedy powstają rozstępy często towarzyszy im pieczenie i swędzenie. Już wtedy warto obserwować te miejsca i zacząć wcierać krem na rozstępy.

Kiedy przeoczymy pierwszy etap powstawania pęknięć skóry i zaczniemy zastanawiać się, jak pozbyć się rozstępów na brzuchu, piersiach, udach czy pośladkach, niestety ale powinniśmy zacząć regularnie odwiedzać kosmetologa. Takie kuracje nie należą do najtańszych. Laserowe usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym to koszt od 200 zł za pojedynczy rozstęp.

Krem na rozstępy w ciąży

Skuteczny krem na rozstępy powinien zawierać składniki, które wspierają produkcję kolagenu.  Są to np.:

  • d-pantenol - tzw. prowitamina B5, działa nawilżająco i przeciwzapalnie. Przyspiesza regeneracje skóry,
  • witamina E,
  • olejki nawilżające np. masło shea.

Skórę pokrytą rozstępami należy regularnie smarować kremami. Najlepiej dwa razy dziennie, zwłaszcza po wyjściu z kąpieli czy prysznica. Pomocne okażą się również nawilżające kąpiele. W dobrych sklepach z naturalnymi kosmetykami można znaleźć np. kule do kąpieli, pełne olejków i witamin, które pomogą utrzymać skórę w odpowiednim nawilżeniu i dodatkowo ją uelastycznią.

Czytaj także: Maść na blizny - jaki krem na blizny po trądziku i operacji wybrać?

Co na rozstępy w ciąży

Jeśli zaczniemy działać jeszcze kilka miesięcy przed porodem i będziemy systematyczne, możemy całkowicie uniknąć pojawienia się rozstępów. Jak znaleźć domowy sposób na rozstępy? Możemy samodzielnie przygotować krem nawilżający z masła shea i kupionej w kapsułkach witaminy A i E oraz wyciągu z aloesu.

Przepis na domowy krem na rozstępy:

  • 8 łyżek nierafinowanego masła shea,
  • 4 łyżki żelu aloesowego (do kupienia w aptece),
  • 4 kapsułki witaminy E,
  • 1 kapsułka witaminy A.

Czytaj także: Wkładki laktacyjne - wielorazowe, jednorazowe. Jakie wybrać?

Jak usunąć rozstępy?

Tak przygotowany krem powinno się wcierać okrężnymi ruchami, najlepiej masując pokryte “tygrysimi prążkami” ciało. Kuracja będzie jeszcze efektywniejsza jeśli wcześniej zrobimy peeling ciała (tutaj również warto postawić na naturalne peelingi zawierające naturalne oleje, które pozostawią na skórze nawilżający filtr). W takich sytuacjach gdzie pomimo diety, intensywnego nawilżania skóry i normowania gospodarki hormonalnej, dalej mamy problem z rozstępami, idealnym rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Można zdecydować się na np.:

  • laser frakcyjny – polega na tym, że specjalny laser emitując światło, robi tysiące maleńkich dziurek na powierzchni skóry. Niestety zabieg jest nieco bolesny i przypomina wbijanie igieł;
  • mikrodermabrazję – do zalet tego zabiegu należy to, że jest zupełnie bezpieczny i bezbolesny. Polega na ścieraniu naskórka specjalna głowicą urządzenia, której powierzchnia składa się z miliona drobnych naturalnych kryształków diament;
  • mezoterapię – wstrzykiwanie w skórę specjalnych koktajli odżywczych;
  • peeling chemiczny – polega na nakładaniu na skórę specjalnych chemicznych substancji, w głównej części kwasów np. retinoidu czy kwasu glikolowego, które wnikają głęboko w skórę.

Czytaj także: Zioła na odchudzanie - jakie zioła są skuteczne przy odchudzaniu?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down