W ciąży występują czasami pewne stany, które mogą przypominać choroby kardiologiczne, co niekiedy utrudnia odróżnienie objawów fizjologicznych od patologii. Niepokój u przyszłych mam często wywołuje, chociażby podwyższone tętno. Czy wysoki puls w ciąży jest normalny? Wyjaśniamy.
Wysoki puls w ciąży: co oznacza?
Wiele ciężarnych kobiet zauważa, że ich serce „bije inaczej” niż przed zajściem w ciążę, np. nieregularnie czy za szybko. Jeśli dojdą do tego obrzęki, uczucie duszności albo łatwe męczenie się (nawet przy codziennych, prostych czynnościach typu wchodzenie po schodach), pojawia się słuszne pytanie: czy to normalne?
W układzie krążenia kobiet w ciąży dochodzi do pewnych zmian, m.in. wzrostu objętości krwi o 30-50% i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dla organizmu oznacza to w praktyce większą ilość wolniej płynącej krwi, a serce próbuje sobie z tym poradzić, zwiększając częstotliwość skurczy. To z kolei sprawia, że dość niskie ciśnienie i wysoki puls w ciąży to typowe połączenie.
Ciśnienie i puls w ciąży: normy
Jakie jest prawidłowe ciśnienie w ciąży? W I i II trymestrze wartości ciśnienia u zdrowej kobiety (zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego) bywają o 10-15 mmHg niższe niż normy, jednak w drugiej połowie ciąży powinny już wrócić do książkowego 120/80 mmHg. Natomiast jeśli chodzi o puls, w spoczynku może wynosić 80-90/min, a nawet 90-100/min u pań z naturalnie szybszą akcją serca.
Sprawdź też, co oznacza wysokie ciśnienie w ciąży.
A jakie tętno w ciąży uważa się za wysokie albo bardzo wysokie? Generalnie tętno powyżej 100/min w spoczynku to tachykardia, czyli coś odbiegającego od normy. Jednak zdarza się, że przyszła mama ma puls 105-110/min i dalej czuje się dobrze – wtedy nie jest to traktowane jako patologia, choć wymaga obserwacji i kontroli. Ale bardzo wysoki puls w ciąży (już od 120/min., a tym bardziej powyżej 140-150/min.) albo puls skaczący gwałtownie przy minimalnym wysiłku może wskazywać na chorobę. Poza tym warto podkreślić, że fizjologiczna tachykardia raczej nie występuje na początku ciąży.
Wysoki puls w ciąży: przyczyny
Oprócz fizjologicznych przyczyn wysokiego pulsu w ciąży za przyspieszenie czynności serca mogą odpowiadać:
- Infekcje i stany podgorączkowe,
- Arytmie i inne choroby serca (zarówno te zdiagnozowane przed ciążą, jak i te, które ujawniły się w jej trakcie),
- Anemia (bardzo częsta przyczyna),
- Nadczynność tarczycy,
- Odwodnienie,
- Stres i lęk,
- Kardiomiopatia okołoporodowa (rzadka, ale groźna),
- Stan przedrzucawkowy (występujący z tachykardią ma cięższy przebieg).
Jakie objawy mogą towarzyszyć wysokiemu pulsowi u kobiety w ciąży?
Oprócz wysokiego pulsu wiele kobiet zauważa:
- Kołatanie serca w ciąży (np. uczucie „trzepotania”, przeskakiwania, nieregularnego czy mocnego),
- Zmęczenie i osłabienie,
- Skrócenie oddechu,
- Lekkie zawroty głowy,
- Uczucie oszołomienia.
Powyższe symptomy najczęściej nie wskazują na nic groźnego, jednak jeśli budzą niepokój u przyszłej mamy, lepiej je skonsultować z lekarzem. Nie wolno natomiast zwlekać z szukaniem pomocy medycznej w przypadku:
- Nagłych zaburzeń widzenia (np. rozmazanego obrazu, błysków, świetlnych zygzaków lub linii, plamek, nadwrażliwości na światło), bólu oczu czy utraty wzroku,
- Bólu w klatce piersiowej, zwłaszcza silnego i nagłego oraz promieniującego do ramion,
- Gorączki,
- Uporczywego albo kaszlu,
- Duszności i trudności z oddychaniem,
- Omdleń,
- Dużych obrzęków,
- Kołatania serca, które trwa dłużej niż 30 sekund.
Diagnostyka wysokiego pulsu w ciąży
Wysoki puls w ciąży należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu (ginekologowi położnikowi), który w razie potrzeby skieruje do specjalisty – najczęściej internisty, kardiologa lub endokrynologa, w zależności od podejrzewanej przyczyny. Diagnostyka obejmuje m.in.:
- Morfologię (zwłaszcza poziom hemoglobiny),
- Markery stanu zapalnego,
- Badania poziomu hormonów tarczycy,
- Badanie moczu (pod kątem obecności białka – w podejrzeniu stanu przedrzucawkowego),
- EKG,
- Echo serca.
Wysoki puls w ciąży: leczenie
Leczenie wysokiego pulsu w ciąży zależy od przyczyny patologii.
- Leczenie infekcji z gorączką polega najczęściej na łagodzeniu objawów, ewentualnie antybiotykoterapii przy zakażeniach bakteryjnych.
- Kobieta z anemią powinna przyjmować odpowiednie preparaty żelaza.
- Na nadczynność tarczycy lekarz przepisze bezpieczne w ciąży leki przeciwtarczycowe.
- W przypadku łagodnych arytmii często wystarcza odpoczynek, unikanie kofeiny i obserwacja stanu zdrowia, ciężkie mogą wymagać leków antyarytmicznych, a nawet kardiowersji elektrycznej (to zabieg, w którym lekarze używają impulsu elektrycznego, żeby przywrócić sercu prawidłowy rytm; wykonuje się go w szpitalu, w krótkotrwałym znieczuleniu).
Z jakim pulsem do szpitala w ciąży?
Jaki puls jest niebezpieczny w ciąży? Taki, który:
- Utrzymuje się powyżej 120-130 uderzeń/min przez dłużej niż kilka minut,
- Rośnie gwałtownie bez wysiłku fizycznego ani stresu,
- Występuje z wcześniej wymienionymi objawami alarmowymi (duszności, omdlenia, ból w klatce piersiowej itd.).
W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, a nawet jechać na SOR. W przypadku wątpliwości można zmierzyć puls kilka razy w odstępach kilku minut (w spoczynku) i obserwować objawy – lepiej jednak nie ryzykować i nie zwlekać za długo z podjęciem działań.
Jak uspokoić wysoki puls w ciąży? Domowe i naturalne sposoby
Kobiety w ciąży z fizjologicznie wysokim pulsem mogą wypróbować kilka naturalnych sposobów na „uspokojenie serca”. Przede wszystkim chodzi o:
- Dużą ilość odpoczynku,
- Odpowiednie nawadnianie (co najmniej 2-2,5 l wody dziennie),
- Regularne, małe posiłki (zapobieganie gwałtownym spadkom cukru),
- Dbanie o relaks i minimalizowanie poziomu stresu (techniki relaksacyjne, spacery, sen),
- Ograniczenie kofeiny (według Światowej Organizacji Zdrowia, WHO – do 300 mg/dziennie, a Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów, ACOG – do 200 mg/dziennie, czyli 1-2 filiżanki kawy),
- Unikanie gwałtownego wstawania (nagła zmiana pozycji może wywołać tachykardię).
Czy wysoki puls jest niebezpieczny w ciąży?
U większości zdrowych kobiet ciąża naturalnie przyspiesza tętno o 10-20 uderzeń/minutę (zwykle do 80-100/min). To fizjologiczne i nie szkodzi ani mamie, ani dziecku.
Wysoki puls w ciąży: czy szkodzi dziecku?
Organizm kobiety ciężarnej jest przystosowany do pracy z wyższym tętnem, więc samo przyspieszenie akcji serca nie szkodzi dziecku – wręcz przeciwnie, w taki sposób ciało kobiety dba o rozwijający się płód. Problem pojawia się, gdy puls matki jest bardzo wysoki przez dłuższy czas i/lub występują choroby współistniejące (anemia, infekcja, kardiomiopatia). W takich przypadkach może dojść do:
- Przejściowego pogorszenia przepływu krwi przez łożysko,
- Gorszego dotlenienia płodu.
Wysoki puls w ciąży a poród
Fizjologicznie podwyższony puls nie ma wpływu na przebieg porodu. Natomiast kobiety ze współistniejącymi chorobami serca przed porodem i w czasie porodu mogą wymagać opieki zespołu medycznego, który specjalizuje się w ciążach wysokiego ryzyka. Jeśli choroba jest dobrze kontrolowana, poród naturalny jak najbardziej wchodzi w grę. W niektórych przypadkach jednak lekarze mogą zalecić poród indukowany lub cesarskie cięcie.
Wysoki puls w ciąży: profilaktyka
Wszystkie opisane wcześniej domowe sposoby na wysoki puls w ciąży doskonale sprawdzą się również w ramach profilaktyki. Oprócz tego przyszła mama może zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia medyczne, które ułatwiają monitorowanie stanu zdrowia, np. ciśnieniomierz (do pomiaru ciśnienia) czy pulsoksymetr (do pomiaru saturacji i pulsu).
Dowiedz się też, jaki wybrać pulsometr.
Wysoki puls w ciąży: podsumowanie
Podwyższony puls w ciąży to najczęściej niegroźny i zupełnie naturalny stan – w taki sposób serce kobiety radzi sobie z koniecznością przepompowania większej ilości krwi. Jednak wartości tętna spoczynkowego powyżej 120/min, a także inne niepokojące sygnały (np. duszności, ból w klatce piersiowej) wymagają konsultacji z lekarzem. Złego samopoczucia w ciąży nie wolno ignorować – lepiej dmuchać na zimne i pojechać do szpitala na kontrolę niż przeoczyć problem.
Źródła
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/94951,szybkie-meczenie-sie-i-kolatanie-serca-w-czasie-ciazy. [dostęp: 5.07.2025].
- https://unmhealth.org/stories/2023/05/how-pregnancy-affects-heart-symptoms-when-to-call-doctor.html. [dostęp: 5.07.2025].
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8439506/. [dostęp: 5.07.2025].
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20045977. [dostęp: 5.07.2025].
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21941-heart-palpitations-in-pregnancy. [dostęp: 5.07.2025].
- https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/259947/WHO-RHR-18.02-eng.pdf. [dostęp: 5.07.2025].
- https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2010/08/moderate-caffeine-consumption-during-pregnancy. [dostęp: 5.07.2025].