Pulsometr


Pulsometr to urządzenie nazywane także monitorem pracy serca, które służy do pomiaru tętna w czasie treningu. Korzystają z niego przede wszystkim sportowcy, którzy uprawiają dziedziny wytrzymałościowe - wymagające długotrwałego wysiłku.

Pulsometr - do czego służy?

Pulsometr służy przede wszystkim do pomiaru tętna, czyli monitorowania i zapisywania pracy serca. Czujniki znajdujące się w urządzeniu, przyłożone do odpowiedniego miejsca na ciele, odczytują bicie serca. Model najbardziej popularny wśród sportowców, to pulsometr w opasce, którą zakłada się na klatkę piersiową i zegarek, który wyświetla wartości pomiaru.

Pulsometr jest nieocenionym urządzeniem dla każdego sportowca wytrzymałościowego, czyli takiego, którego dyscyplina wymaga stałego wysiłku przez długi czas ( np. bieganie na długie dystanse, pływanie, kolarstwo, gry zespołowe typu piłka nożna).  Pulsometr pomaga kontrolować pracę organizmu, dostosować prędkość treningu tak, aby uzyskać maksymalne efekty wydolnościowe, a przy tym nie przemęczyć nadmiernie organizmu. Dzięki monitorowaniu pracy serca prostsze i dużo dokładniejsze staje się poznanie swoich realnych możliwości  i ich skuteczny rozwój.

Zobacz: Bieganie jesienią i zimą – praktyczne porady

Do czego służy pulsometr i na co pozwala? - w skrócie:

  • Monitorowanie pracy serca
  • Kontrola wydolności organizmu
  • Efektywne treningi i większa motywacja
  • Większa świadomość swojego organizmu

Sprawdź: Pulsometr wielofunkcyjny, wodoszczelny Novama Pulso

Pulsometr do biegania, pływania, na rower

Pulsometr jest jednym z niezbędnych akcesoriów sportowców. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, urządzenie umożliwia ułożenie planu treningowego tak, aby dana osoba rozwijała swoje umiejętności wydolnościowe. Wykorzystanie pulsometru wiąże się z koniecznością poznania możliwości jakie daje urządzenie oraz tego, jak dokładnie działa i co oznaczają dane pomiary.

Powszechnie uważa się, że najważniejsze jest określenie tzw. stref tętna, czyli przedziałów procentowych tętna maksymalnego. Poszczególne strefy tętna są wykorzystywane do różnego rodzaju ćwiczeń, w zależności od celu.

Tętno maksymalne (MHR - Maximum Heart Rate)  to tętno, jakie osiągamy podczas niezwykle wytężonego treningu. Najbardziej powszechną, ale też najmniej dokładną metodą jest wyliczenie tętna maksymalnego zgodnie ze wzorem 220 - wiek. Bardziej precyzyjny wynik zaobserwujemy dzięki pulsometrowi - urządzenie zapisuje najwyższy wynik podczas treningu, który można uznać za tętno maksymalne. Jest to informacja wyjściowa do obliczenia pozostałych stref tętna.

Zobacz: Pulsometr dla początkujących PM 25

Strefy tętna:

50-60% MHR - wysokość tętna, która mieści się w tym przedziale procentowym tętna maksymalnego pozwala na regenerację organizmu, ale także na jego delikatne “rozruszanie”. Jest to tempo porównywalne do marszu. Trening w takim przedziale jest zalecany osobom, które mają problemy np. z niewydolnością oddechową, czy otyłością.

60-70% MHR - wysiłek na tym poziomie to już tempo porównywalne z truchtem. Podczas takiego treningu następuje intensywne spalanie tkanki tłuszczowej.

70-80% MHR - ta intensywność jest już typowa dla treningu kondycyjnego. Ćwiczenia o takim tempie wpływają świetnie na układ krążenia oraz układ oddechowy. W tym tempie biegacze pokonują długie dystanse, utrzymując przez dłuższy czas taką samą prędkość.

80-90% MHR - bardzo intensywny trening, który wymaga dużych nakładów energetycznych. Do takiego wysiłku są zdolne osoby dobrze wyćwiczone, o bardzo dobrej kondycji. Wysiłek na tym poziomie uzyskuje się np. podczas treningów interwałowych, trudnych, wymagających zmiennej dynamiki.

Powyżej 90% MHR - ta strefa tętna jest przeznaczona przede wszystkim do treningów, które mają na celu poprawę wytrzymałości, może to być bardzo szybki ale krótkotrwały bieg.

Pulsometr to urządzenie uniwersalne dla wszystkich sportowców. Pozwala na określenie maksymalnego tętna oraz stref tętna dla odpowiednich ćwiczeń. Dzięki temu trenujący kontroluje swój organizm i może precyzyjnie określić rodzaj treningu, który pozwoli mu rozwijać swoje umiejętności.

Collaflex suplement diety wspomagający utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki i kości

Zegarek z pulsometrem

Najpopularniejszym modelem pulsometru była do niedawna opaska na klatkę piersiową w zestawie z zegarkiem. Opaska mierzy tętno podczas treningu, a wynik jest wyświetlany na monitorze zegarka znajdującego się na nadgarstku. Od jakiegoś czasu popularne stały się także zegarki GPS z pulsometrem, które są dużo wygodniejsze - sportowiec nie odczuwa dyskomfortu wynikającego z zapiętej pod piersiami (lub nad) opaski. Nic nie krępuje jego ruchów, nie dochodzi też do obtarć.

Producenci prześcigają się we wdrażaniu coraz nowocześniejszych rozwiązań. Na rynku pojawiła się szeroka oferta zegarków typu smartwatch z pulsometrem i wieloma innymi, dodatkowymi funkcjami.

Jest to rozwiązanie droższe, ale pod wieloma względami dużo wygodniejsze. Pulsometr do pływania jest dodatkowo wodoszczelny,  a urządzenie dedykowane tylko dla tej dyscypliny nie posiada funkcji, które przydają się podczas biegania czy kolarstwa (np. wyznaczanie trasy).

ARTROMAX - krem do masażu stawów i pleców.

Pulsometr na palec

Pulsometr, a właściwie pulsoksymetr zakładany na palec to niewielkie urządzenie monitorujące tętno. Pulsoksymetry są stosowane przede wszystkim w placówkach medycznych, do ciągłej kontroli stanu pacjenta. Rzadziej na takie urządzenie decydują się sportowcy, ponieważ podczas ruchu pulsoksymetr może po prostu przeszkadzać. Trudno wyobrazić sobie biegacza z przyczepionym klipsem do palca - do sprawdzenia pulsu musiałby zaburzyć naturalne ruchy, albo nawet się zatrzymać.

Pulsometr - rodzaje

  • Opaska + zegarek na nadgarstek
  • Zegarek typu smartwach z pulsometrem i funkcją GPS
  • Pulsometr do pływania (wodoszczelny)
  • Pulsometr na palec (pulsoksymetr)


Autor: Urszula Karpińska

 

Czytaj też: Jak nie przytyć jesienią?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Łucja Cymkiewicz...

Komentarze
chevron-down