Ciśnienie krwi w trakcie ciąży zwykle różni się od tego, które występowało u kobiety wcześniej. U przyszłej mamy może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie tętnicze. Jakie powinno być ciśnienie w ciąży i co robić, jeśli zacznie ono odbiegać od normy?

prawidlowe-cisnienie-w-ciazy

Niskie ciśnienie w ciąży

W pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża. To naturalna sytuacja, spowodowana licznymi zmianami, jakie w tym czasie zachodzą w organizmie kobiety. Rosnące dziecko i powiększająca się macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania, przez co tętnice i żyły tracą swoją pierwotną elastyczność. To sprawia, że krew krąży w nich nieco wolniej.

Ciśnienie wraca do normy zwykle około 7. miesiąca ciąży, by potem nieznacznie podnieść się w ostatnich tygodniach przed porodem.

Wysokie ciśnienie w ciąży

Nieznacznie podwyższone ciśnienie w ostatnich tygodniach ciąży to zjawisko całkowicie naturalne i dopóki nie przekracza ono 140/90 mmHg, nie powinno być powodem do niepokoju. Znacznie podwyższone ciśnienie krwi może być jednym z pierwszych objawów zatrucia ciążowego, czyli gestozy.

Nadciśnieniu towarzyszą wówczas obrzęki ciała i białkomocz. Kobieta dotknięta gestozą musi znajdować się pod stałą opieką lekarską, albowiem pojawia się u niej ryzyko wystąpienia rzucawki porodowej. Lekarz może wówczas zdecydować o wcześniejszym zakończeniu ciąży, a co za tym idzie, wywołaniem porodu. Wysokie ciśnienie w ciąży u kobiet, które nie miały wcześniej problemów
z nadciśnieniem dotyka zwłaszcza pań chorych na cukrzycę lub mających problemy z nerkami. Ryzyko wzrasta, jeśli kobieta jest w ciąży po raz pierwszy lub w jej rodzinie występuje nadciśnienie.

Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie przewlekłe, które pojawia się u kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę, nie jest przeciwwskazaniem do poczęcia. Niezależnie jednak od tego, czy przyczyna nadciśnienia jest nieznana, czy jest to wynik schorzeń (np. o podłożu endokrynologicznym), kobieta powinna o nadciśnieniu poinformować lekarza, który weźmie to pod uwagę i zaleci częstsze wizyty kontrolne.

Przewlekłe nadciśnienie tętnicze nie prowadzi do komplikacji ciążowych, zwiększa jest ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, który objawia się tak, jest gestoza – białkomoczem i obrzękami ciała. Jeśli takie symptomy pojawią się u ciężarnej kobiety z nadciśnieniem przewlekłym, musi ona niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Prawidłowe ciśnienie w ciąży

Mierzenie ciśnienia krwi to stały punkt każdej wizyty u lekarza podczas ciąży. Regularne pomiary są ważne, ponieważ od 5 do 8% kobiet spodziewających się dziecka ma problem z nadciśnieniem, które pojawia się w trakcie ciąży. Idealne ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mmHg, przy czym pierwsza wartość oznacza skurczowe, będące skutkiem skurczu serca i wpompowania krwi do tętnic, a druga – rozkurczowe, które odpowiada okresowi rozkurczu serca i jego napełniania się krwią.

Niewielkie odchyły od tej wartości nie są niczym nieprawidłowym i zależą od wielu czynników. Problem pojawia się wtedy, gdy ciśnienie utrzymuje się na poziomie 140/90 mmHg i wyższym.

Jak obniżyć ciśnienie w ciąży?

Jeśli kobieta przyjmuje leki na nadciśnienie przewlekłe, jeszcze przed zajściem w ciążę powinna zgłosić się do lekarza. Może on zalecić kontynuowanie dotychczasowej farmakoterapii lub przepisać inne leki, bezpieczne dla dziecka. W przypadku wystąpienia gestozy leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby i czasu trwania ciąży. Bywa, że konieczna jest hospitalizacja.

Do ogólnych zaleceń przy nadciśnieniu w ciąży zalicza się:

  • odpoczynek,
  • unikanie sytuacji stresowych,
  • picie dużej ilości wody,
  • utrzymywanie odpowiedniej diety.

Należy ograniczyć spożywanie soli i tłustych potraw. Jadłospis trzeba wzbogacić o duże ilości warzyw, owoców. Jeśli kobieta nie cierpi z powodu nietolerancji pokarmowych, znajdować się w nim również powinny produkty mleczne i zbożowe. Jeśli nadciśnienie pojawia się od czasu do czasu, zacznijmy regularnie je monitorować, a pomiary zapisywać w specjalnym dzienniczku. Jakiekolwiek niepokojące objawy zawsze należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Jak podnieść ciśnienie w ciąży?

O niedociśnieniu tętniczym mówimy, gdy jego wartość wynosi poniżej 90/60 mmHg. Choć zbyt niskie ciśnienie nie wiąże się z takimi zagrożeniami jak nadciśnienie tętnicze, może wywoływać omdlenia. Obniżone wartości mogą utrzymywać się stale lub pojawiać w określonych sytuacjach, np. przy szybkiej zmianie pozycji z leżącej na siedzącą albo przy dłuższym staniu. Na szczęście istnieją sposoby na to, by ciśnienie łagodnie podnieść.

Lekarz może w takiej sytuacji zalecić m.in.:

  • lekką gimnastykę,
  • zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu,
  • unikanie dusznych i zbyt ciepłych miejsc,
  • spożywanie dwóch litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie,
  • spanie na lewym boku.

Co ciekawe, kobiety spodziewające się dziecka mogą dla podwyższenia ciśnienia napić się kawy. Maksymalna dopuszczalna ilość kofeiny w czasie ciąży to 300 mg dziennie.

Zobacz także:

Autor: Olga Szymkowiak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down