Zaparcia u niemowlaka to dolegliwość, z którą musi walczyć wielu rodziców. Układ pokarmowy u niemowląt jest bowiem początkowo jałowy - muszą trafić do niego tzw. dobre bakterie, które umożliwiają prawidłowe trawienie. Stąd wiele problemów z trawieniem, w tym zatwardzenie u niemowlaka. Co na zaparcia u niemowląt jest skuteczne?
Zaparcia u niemowlaka
Kiedy wiadomo, że mamy do czynienia z zatwardzeniem u niemowlaka? Zaparcia u niemowlaka to zbyt niska częstotliwość wypróżnień, konieczność nadmiernego parcia przy oddawaniu stolca i oddawanie zbitego, suchego stolca. Zatwardzeniu u niemowlaka często towarzyszą wzdęcia i gazy.
Dodatkowo zaparcia u niemowląt sprawiają, że dzieci są płaczliwe i niespokojne, odczuwają ból przy wypróżnianiu, boli je brzuszek, nie mają apetytu. Objawy zaparcia u niemowlaka to także świadomie wstrzymywanie defekacji.
Kiedy wiadomo, że częstotliwość wypróżnień jest za mała? Jeśli osoba dorosła wypróżnia się rzadziej niż dwa razy w tygodniu, to bez wątpienia cierpi na zaparcia. Inaczej jest w przypadku niemowląt. Wiele niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, karmionych piersią, wypróżnia się raz w tygodniu, ale jeśli stolec jest miękki, to nie powinno to być powodem do niepokoju. Częstotliwość wypróżnień u niemowląt jest kwestią indywidualną. Generalnie czynnikiem decydującym o tym, czy mamy do czynienia z zatwardzeniem u niemowlaka, jest wygląd stolca. Jeśli kupa dziecka jest zbita, twarda, a defekacja sprawia ból, to jest to zatwardzenie. U niemowlaka, który oddaje codziennie zbity i twardy stolec, także stwierdza się zatwardzenie.
U niemowląt, które ukończyły 6. miesiąc życia częstotliwość defekacji powinna być bardziej regularna. Półroczne dziecko powinno załatwiać się minimum dwa razy w tygodniu.
Czytaj także: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka
Zaparcia u niemowlaka karmionego piersią
Wiele osób uważa, że niemowlęta karmione piersią nie mają zaparć. To jednak nieprawda, choć zaparcia u niemowląt karmionych piersią zdarzają się rzadko. Noworodki robią kupę nawet kilkanaście razy dziennie. Po ukończeniu pierwszego miesiąca zmienia się rytm wypróżnień.
Niemowlę poniżej 6. miesiąca karmione piersią może wypróżniać się raz na tydzień, ale jeśli stolec jest miękki, nie oznacza to, że ma zaparcia. Mleko matki jest łatwiej trawione niż mleko modyfikowane, poza tym może być wchłaniane w całości. Zdarza się jednak tak, że zaparcia u niemowlaka karmionego piersią występują. Może to mieć związek z tym, że dziecko zjada za mało mleka matki lub ma alergię pokarmową. Zaparcia u niemowlaka może wywołać nietolerancja laktozy, choć znacznie częściej wywołuje ona biegunkę.
Warto pamiętać, że pokarm kobiety karmiącej naturalnie zawiera laktozę, dlatego dieta uboga w produkty mleczne u karmiącej mamy nie będzie miała wpływu na zawartość laktozy w jej pokarmie. Zatwardzenie u niemowlaka karmionego piersią może też wywołać niewłaściwa dieta matki - uboga w błonnik oraz wodę.
Sprawdź: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby
Zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie
Niemowlęta karmione sztucznie częściej cierpią na zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że mleko modyfikowane jest trudniej przyswajane przez układ pokarmowy dziecka. Zmiana mleka z naturalnego na sztuczne często objawia się zatwardzeniem u niemowlaka. Zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie mogą wynikać z nieodpowiedniego przygotowania mieszanki mleka modyfikowanego. Przyrządzając mieszankę, należy stosować się do zaleceń producenta mleka modyfikowanego. Nie można zmieniać proporcji proszku i wody, gdyż może to wywołać zaparcia u niemowlaka.
Sprawdź też: Lek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?
Jakie mleko na zaparcia dla niemowląt będzie najlepsze?
Pomocne na zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie jest mleko wzbogacone probiotykami i prebiotykami. Ważne jest by nie zmieniać mleka modyfikowanego, a przynajmniej nie robić tego często.
Zaparcia przy rozszerzaniu diety niemowlaka
Zaparcia u 6-miesięcznego niemowlaka są często związane z rozszerzaniem diety dziecka. Wprowadzanie do diety dziecka nowych produktów często skutkuje zaparciami lub biegunką, dlatego nie powinno się wprowadzać zbyt wielu nowych produktów na raz. Dobrze jest wprowadzać jeden nowy produkt na kilka dni, by móc zaobserwować, które produkty powodują zatwardzenie u niemowlaka.
Zobacz: Nadmierne gazy – przyczyny. Co na częste gazy?
Co na zaparcia u niemowlaka - lek na zaparcia dla niemowląt i domowe sposoby
Co bardzo ważne, nie należy podawać dziecku leków na zaparcia na własną rękę. Doraźnie można podać dziecku jedynie czopki na zaparcia dla niemowląt. Jeśli lekarz pediatra stwierdzi zatwardzenie u niemowlaka, podejmie decyzję, czy zaordynować lek na zaparcia dla niemowląt.
Pośród leków na zaparcia dla niemowląt dostępnych w aptekach należy wymienić: syrop na zaparcia u niemowlaka, krople i probiotyki. Można także spróbować domowych sposobów na zaparcia u niemowląt - podawać dziecku więcej płynów, najlepiej wodę niegazowaną, oraz produkty rozluźniające stolec, szczególnie poleca się jabłko na zaparcia u niemowląt. Dobrze jest wykonywać dziecku kilka razy dziennie masaż brzuszka.
Czytaj też: Skurcze żołądka - przyczyny, co robić? Co na skurcze?