Butelka antykolkowa stanowi świetne narzędzie do walki z kolką niemowlęcą, która jest zmorą wielu rodziców malutkich dzieci. Butelki antykolkowe wyposaża się m.in. w specjalny smoczek antykolkowy, czy rurkę antykolkową, które niwelują przedostawanie się powietrza do wnętrza butelki, a co za tym idzie – do brzuszka malucha. Redukuje to lub zupełnie eliminuje u niemowlaka wzdęcia oraz ból brzucha.

Butelka antykolkowa 

Kolka u niemowląt – co to jest?

Kolka u niemowląt to nieprzyjemna dolegliwość polegająca na skurczu jelit. Dotyka około 40 % malutkich dzieci w wieku między 1. a 3. miesiącem życia. Pojawia się nagle i równie niespodziewanie znika.

Objawy kolki niemowlęcej to przede wszystkim donośny, trudny do uspokojenia płacz dziecka (często określany przez rodziców jako krzyk), wywołany przez ból brzuszka. Innym symptomem kolki u niemowlaka jest podkurczanie nóżek. Kolejny syndrom kolkowy manifestuje się twardym brzuszkiem.

Charakterystyczne dla tej przypadłości niemowlęcej jest to, że pojawia się ona o stałych porach dnia, najczęściej po południu lub wieczorem (mniej więcej w godz. 16 – 21) i trwa od kilku minut do nawet kilku godzin. Mówi się tu o zasadzie trzech trójek, czyli o sytuacji kiedy dziecko od co najmniej trzech tygodni płacze chociaż trzy razy w tygodniu przez co najmniej 3 godziny. Można wówczas przyjąć, że mamy do czynienia z kolką niemowlęcą.

Kolka u niemowląt – przyczyny

Niestety, nie do końca poznano przyczyny kolek u niemowląt. Uznaje się jednak, że za tę dziecięcą dolegliwość odpowiada niedojrzałość układu pokarmowego dziecka lub alergia, zwłaszcza na mleko krowie.

Stąd pediatrzy podkreślają wagę diety mamy karmiącej proponując rezygnację z nabiału (pochodzącego z mleka krowiego), nie przejadanie się, ograniczenie spożywania potraw ciężkostrawnych, itp.

Inna przypuszczalna przyczyna kolki u niemowlaka to nietolerancja laktazy, która występuje zarówno w pokarmie kobiecym, jak i w mleku modyfikowanym.

Kolejnym czynnikiem wywołującym ataki kolki może być niewłaściwa technika karmienia. Dotyczy to przede wszystkim niemowląt karmionych piersią, ale nie omija  także tych, które dostają sztuczne mleko. Dzieci połykają wraz z pokarmem powietrze, które wywołuje wzdęcia i ból brzucha.

Następna teoria mówi o tym, że kolkę może powodować przemęczenie i nadmiar bodźców doznawanych przez niemowlę w ciągu dnia oraz stres pochodzący od mamy.

Czytaj też: Krople na kolki - krople na kolki dla niemowląt

Sposoby na kolkę u niemowlaka – butelka antykolkowa

Istnieje kilka sposobów, które pomagają zwalczyć lub chociaż złagodzić objawy kolki. Jednym z nich jest butelka dla niemowląt antykolkowa. Inne metody polegają na łagodnym masowaniu brzuszka, stosowaniu ciepłych kompresów (dobrym rozwiązaniem jest uprasowanie pieluchy tetrowej i przyłożenie jej do obolałego miejsca), włączeniu suszarki, która monotonnym buczeniem wyciszy dziecko, kąpiel oraz oczywiście uspakajanie malucha kołysząc go, mówiąc do niego, itp.

Butelki antykolkowe wyróżniają się specyficzną budową. Są celowo zakrzywione wymuszając karmienie dziecka w pozycji niemal pionowej, dzięki czemu do jelit nie przedostaje się niechciane powietrze, a jedynie znajdujące się w butelce mleko. Taka butelka jest najczęściej wyposażona w specjalny smoczek antykolkowy, który posiada zaworki hamujące dostęp pęcherzyków powietrza do wnętrza butelki.

Butelka antykolkowa – zalety

Antykolkowa butelka ma za zadanie zbilansować różnicę ciśnień między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym w stosunku do butelki. Taka butelka jest wzbogacona o fachowe wypustki, wentyle lub rurki antykolkowe, które odpowiadają za odprowadzanie baniek powietrza z butelki nie dopuszczając do przedostania się ich do przełyku, a dalej do jelit dziecka. Zapobiega to wzdęciom, uczuciu napięcia w jamie brzusznej oraz przykremu bólowi.

Jednak nawet najlepsza butelka antykolkowa nie poradzi sobie z kolką, jeśli odpowiada za nią zmęczenie maluszka, nietolerancja krowiego mleka czy przesyt wrażeń.

Butelki dla niemowląt antykolkowe sprawdzą się jeśli kolkę powoduje np. niewłaściwe układanie dziecka do karmienia, czy nadmiar powietrza połykanego przez nie razem z mlekiem.

Butelka antykolkowa – wady

Butelki antykolkowe dla niemowląt mają też swoje wady. Do najczęściej wymienianych przez rodziców należy cena, która jest dość wyśrubowana w porównaniu do kosztu zwykłej butelki dla niemowląt. Antykolkowe produkty: butelka, smoczek, rurka antykolkowa stanowią jednak dużą pomoc dla zrozpaczonych rodziców, za którą producenci każą słono płacić.

Drugą ujemną cechą butelki antykolkowej jest trudność z dokładnym umyciem. Przez swój nietypowy kształt pojawiają się kłopoty ze starannym wyczyszczeniem i usunięciem pozostałości po mleku.

Czytaj też: Chusteczki nawilżane - jakie wybrać dla noworodka?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down