Kiedy infekcja wirusowa dopada dorosłych, zazwyczaj sięgamy po sprawdzone domowe metody lub preparaty z apteki. Gdy choruje dziecko, sprawa staje się bardziej skomplikowana, zwłaszcza dla młodych rodziców. Podpowiadamy, co należy zrobić.
Wirusy przeziębienia, krążące w jesienno-zimowym powietrzu, często atakują błony śluzowe nosa i gardła dzieci. Jeżeli układ immunologiczny (który u dziecka nie jest w pełni wykształcony) potrafi poradzić sobie z intruzami, atak zostaje odparty. Jednak czasem zdarza się, że wirusom udaje się zakazić nos i gardło, powodując stan zapalny oraz uszkodzić nabłonek śluzówki nosa i gardła, czego skutkiem są:
Dokładnie w tej kolejności. Przeziębione niemowlę powinien zbadać lekarz. Podobnie jak kilkulatka, którego stan nas niepokoi. Jeżeli natomiast mimo kataru i podwyższonej temperatury dziecko jest pogodne, ma apetyt i pije dużo płynów, możemy zastosować domowe leczenie objawów.
Sprawdź: Domowe sposoby na przeziębienie – naturalne leczenie
Jak leczyć gardło, gdy boli z powodu przeziębienia?
W takiej sytuacji ulgę przynoszą herbatki ziołowe, np. z rumianku, mięty pieprzowej, majeranku. Unikajmy wody z cytryną i innych kwaśnych napojów, bo będą drażniły śluzówkę. Z tego samego powodu lepiej podawać dziecku jedzenie miękkie i półpłynne: kaszki oraz przeciery owocowe. Objawy bólowe mogą złagodzić lody, które możemy podawać dziecku bez obawy, że zaostrzą chorobę. Ulgę może przynieść też ssanie kostek lodu. Może to być zamrożony ulubiony napój lub zimna herbatka. Starsze dziecko warto przekonać do płukania gardła wywarem z rumianku lub szałwii.
Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu dwóch – trzech dni, trzeba udać się do lekarza.
Jak leczyć katar, który jest objawem przeziębienia?
Jeśli maleństwo ma więcej niż dziewięć miesięcy, natychmiast po pojawieniu się wodnistego wysięku z nosa warto zastosować inhalacje z soli fizjologiczne - NaCl, która ma również działanie antybakteryjne. Stosujmy ją dwa – trzy razy na dobę. Wdychanie roztworu chlorku sodu powoduje rozrzedzanie wydzieliny, przez co łatwiej się jej pozbyć. Jeśli wiemy, że nasze dziecko nie jest uczulone na roztocza, możemy nawilżać powietrze w miejscu, gdzie ono przebywa.
Połóżmy na kaloryferze mokry ręcznik lub powieśmy naczynie z wodą. Możemy też dwa – trzy razy dziennie na 10 minut włączać elektryczny nawilżacz powietrza z: solą fizjologiczną, eukaliptusem, miętą lub rumiankiem. Wilgotny klimat ułatwia oddychanie. Poza tym dziecku będzie się lepiej oddychało, jeśli skropimy jego poduszkę olejkiem miętowym, eukaliptusem lub położymy pod nią świeży majeranek. Zakatarzonego maluszka układajmy do spania tak, by jego głowa była wyżej niż reszta ciała. Dzięki temu zmniejszy się obrzęk śluzówki nosa. Katar u dziecka poniżej dwóch lat powinien leczyć lekarz. Podobnie jak u kilkulatka, jeśli katar jest bardzo obfity lub ma zielonkawe zabarwienie.
Zobacz: Inhalacje na katar z soli i nie tylko – jak stosować?
Jak leczyć kaszel w czasie przeziębienia?
Najczęściej w trakcie infekcji wirusowej mamy do czynienia z kaszlem mokrym i suchym. Przy mokrym dziecko odkrztusza wydzielinę. Przy suchym niczego nie może odkrztusić. Mokrego kaszlu nie należy hamować, gdyż spowoduje zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i jeszcze szybsze namnażanie bakterii. Robimy to tylko wtedy, gdy chcemy, by dziecko przespało spokojnie kilka godzin, bo jest na przykład osłabione. Jeśli chcemy zastosować preparat na kaszel suchy, trzeba skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.
Kilka razy dziennie dłonią złożoną w łódeczkę oklepujmy plecy dziecka, po obu stronach kręgosłupa zawsze w kierunku barków, od ramion, a kończąc powyżej nerek. Zabieg ten poprawia ukrwienie oskrzeli i płuc, ułatwia odkrztuszanie. Można go stosować już u miesięcznego niemowlaka. Jeśli kaszel u naszej pociechy wzbudza w nas niepokój, umówmy się na wizytę u pediatry.
Jak obniżyć podwyższoną temperaturę u przeziębionego dziecka?
W przypadku stanów podgorączkowych lub gorączki umiarkowanej można na początku zastosować zimne okłady na czoło, kark i łydki, które pozwalają zbić temperaturę. Można też podać gorące mleko z miodem i czosnkiem – taki napój ma działanie przeciwbakteryjne i stymuluje układ odpornościowy. U starszych dzieci można zastosować parzone przez kwadrans napotne napoje z czarnego bzu, liści i owoców malin, lipy czy jeżyny. Po wypiciu naparu należy jak najszybciej położyć dziecko do łóżka. Jeśli gorączka przekracza 37,5°C, skonsultujmy się z lekarzem.
Autor: Marzena Maciejczyk
Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.
Czytaj też: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?