rumianek

Rumianek to prawdopodobnie najbardziej znana roślina lecznicza w Europie. Rumianek właściwości kojące, antyalergiczne i przeciwzapalne zawdzięcza swoim kwiatom o zawartości specyficznego olejku eterycznego. Rumianek pospolity można stosować na wiele sposobów i w różnych formach: herbata, krem, olejek. Dostępny jest też rumianek dla niemowlaka, rumianek na oczy, rumianek na włosy, rumianek do picia, rumianek na twarz…

Rumianek - właściwości

Rumianek pospolity jest rośliną z rodziny astrowatych, występującą naturalnie w Europie i Azji. Rośnie na polach i łąkach. Rumianek jest również rośliną hodowlaną, uprawianą na potrzeby przemysłu leczniczego.

Rumianek pospolity kwitnie dając charakterystyczne białe kwiatki o silnym zapachu. To właśnie koszyczki kwiatowe są surowcem zielarskim rumianku, zaś najcenniejszym składnikiem owego surowca jest olejek eteryczny. Zawiera on aluzeny, w tym chamazulen. Związek ten ma zdolność hamowania syntezy histaminy z komórki tkanki, co przekłada się na jego antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne działanie rumianku. Surowiec zielarski zawiera również flawonoidy, cholinę, sole mineralne.

Zamów najlepsze: Zioła i herbaty

Rumianek – na co warto stosować?

Wyciąg z kwiatów rumianku znajduje się między innymi w mleczkach do opalania, jako łagodzący oparzenia I i II stopnia, a także w specyfikach do pielęgnacji skóry dla dorosłych i dzieci (w tym niemowląt), płynach do kąpieli, maseczkach, preparatach oczyszczających. Rumianek powszechnie jest używany na dolegliwości żołądkowe, jako iż znane są jego rozkurczowe właściwości. Rumianek może też być wykorzystywany do pielęgnacji ran i oparzeń. Mnogość zastosowań i dobre rozpoznanie właściwości sprawiają, że rumianek uchodzi za najbardziej znaną roślinę leczniczą w Europie.

Sprawdź: Melisa dla dzieci i dorosłych – właściwości, zastosowanie i działanie

Rumianek dla niemowlaka

Rumianek powszechnie stosowany jest do pielęgnacji niemowląt a także na problemy żołądkowe naszych pociech. Rumianek będzie przydatny zwłaszcza, jeśli niemowlę ma skórę skłonną do odparzeń. Szklankę naparu z rumianku można wówczas wlać do wanienki, w której kąpiemy dziecko. Rumiankowa kąpiel będzie działać kojąco, łagodząc pieczenie i swędzenie, działając na zmniejszenie rumienia. Rumianek można wykorzystać również do podmywania skóry dziecka ręcznikiem lub pieluszką.

Drugim podstawowym zastosowaniem rumianku dla niemowlaka jest wykorzystanie jego właściwości rozkurczających na bolący brzuch i uciążliwe kolki. Łagodna herbata z rumianku dla niemowlaka będzie też mieć działanie lekko uspokajające, co pozwoli dziecku łatwiej zasnąć.

Czytaj też: Rumianek na poprawę formy po porodzie

Rumianek na oczy

Rumianek na oczy stosujemy w przypadku podrażnienia, zapalenia lub zmęczenia spojówek. Kojące i przeciwzapalne działanie rumianku przyniesie natychmiastową ulgę. W tym przypadku nie trzeba stosować żadnych wymyślnych preparatów z wyciągiem z rumianku. Wystarczy, dwie zaparzone, wystudzone i umiarkowanie odsączone torebki herbaty rumiankowej, położyć na oczach, samemu na kilka minut  spoczywając z okładem w pozycji leżącej.

Rumianek na włosy

Rumianek jest też naturalnym „kosmetykiem”, służącym do wzmacniania i swoistej koloryzacji włosów – stosowany jest bowiem do ich rozjaśniania. Nakładając rumianek na włosy możemy być pewni, że w odróżnieniu od chemicznych środków farbujących, nie będzie działał niszcząco, co więcej – znane jest wzmacniające działanie rumianku na włosy.

Rumianek łagodzi podrażnienia skóry głowy, zapobiega przetłuszczaniu się włosów i powstawaniu łupieżu, sprawia że włosy są bardziej elastyczne i lśniące. Jedyne poważne przeciwwskazanie do stosowania rumianku na włosy to… wspomniane właściwości rozjaśniające. Nie każdy ma przecież ochotę zmieniać kolor włosów…

Czytaj też: Mniszek lekarski – zastosowanie, właściwości i działanie

Rumianek na twarz

Łagodzące działanie sprawia, że nakładając rumianek na twarz, dostarczamy skórze wytchnienia i lekkości. Rumianek na twarz działa przeciwbakteryjnie, zmiękczająco, rozjaśniająco. Duża w tym zasługa wspomnianego wyżej związku o nazwie chamazulen, który jest składnikiem wielu kremów do twarzy, zwłaszcza do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. 

Rumianek pozwala też zwalczać wolne rodniki, dzięki czemu jest wykorzystywany do walki z procesami starzenia skóry. Dobrze nadaje się też do przemywania zmian trądzikowych.

Czytaj też: Tymianek – zastosowanie i właściwości lecznicze

Rumianek - na co szkodzić

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do stosowania rumianku, należy jednak liczyć się z tym, że może on wywoływać reakcje alergiczną, w szczególności u małych dzieci. W takim przypadku należy przerwać jego stosowanie.

Zazwyczaj spotykanym zaleceniem, jeśli chodzi o picie rumianku lub używanie go w inny sposób, jest zachowanie zdrowego umiaru.

Zobacz: Nagietek lekarski – właściwości herbaty i olejku

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Szulik
Katarzyna Szulik

Dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania, specjalizująca się w szeroko pojętej tematyce lifestyle, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i kulinariów. Wcześniej związana między innymi z Gazetą Wyborczą i serwisami grupy Money.pl, obecnie redaktorka w In Hot Water Company...

Komentarze
chevron-down