Kobiecie w ciąży, lekarz przy każdej wizycie powinien mierzyć ciśnienie krwi. Normy są dokładnie takie same jak dla kobiet, które nie spodziewają się dziecka czy nawet takie jak u mężczyzn. Ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mmHg. Ważne jest, by pamiętać, że kobieta od momentu zajścia w ciążę, może mieć niższe niż zwykle ciśnienie krwi. Jest to zupełnie naturalne. Niebezpieczne natomiast może okazać się zbyt wysokie ciśnienie w tym stanie.

wysokie-cisnienie-w-ciazy

Co oznacza wysokie ciśnienie w ciąży?

O ile niskie ciśnienie krwi jest normalne u przyszłych mam, o tyle to przekraczające górne granice, może i powinno budzić niepokój oraz skłaniać do wizyty u lekarza. Niskie ciśnienie w ciąży jest spowodowane wzrostem progesteronu, który ma za zadanie rozluźnić mięśnie macicy, by ta mogła zostać odpowiednio ukrwiona i w rezultacie stworzyć odpowiednie środowisko do rozwoju dziecka. Z kolei wysokie ciśnienie u kobiety w ciąży może być następstwem źle zagnieżdżonego łożyska. W takiej sytuacji łożysko nie jest w stanie stworzyć dobrych warunków mózgu dziecka do rozwoju, wobec tego wysyła ostrzegawcze sygnały w postaci podwyższonego ciśnienia krwi przyszłej mamy.

O ile z początku jest to sytuacja ratująca ciążę, bo takie nadciśnienie sprawia, że przez łożysko przepływa większa ilość krwi, przez co jest lepiej ukrwione, to z czasem ciało kobiety może nie nadążać z radzeniem sobie z tak szybkim i silnym wypompowywaniem krwi z serca, dlatego ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego z białkomoczem rośnie bardzo szybko.

Objawy stanu przedrzucawkowego

Jeśli w takim momencie zabraknie ze strony przyszłej mamy czy lekarzy odpowiedniej reakcji, może dojść do rzucawki i niewydolności wielonarządowej, a w efekcie do śmierci matki i dziecka.

Stan przedrzucawkowy mogą zwiastować:

  • nadciśnienie, czyli ciśnienie wyższe niż 140/90 mmHg,
  • ból głowy i zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • duszności,
  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • zaburzenia świadomości,
  • białkomocz,
  • obrzęk kończyn, palców czy twarzy.


Stan przedrzucawkowy można rozpoznać u kobiety dopiero w drugiej połowie ciąży, jednak symptomy, które mogą do niej prowadzić można wykryć już od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy, dlatego tak ważne jest monitorowanie przebiegu ciąży oraz regularne mierzenie ciśnienia.

Jeśli wysokie ciśnienie u ciężarnej będzie się utrzymywać, powinna zastanowić się nad rezygnacją z pracy bądź innych obowiązków, które narażają ją na stres, silne emocje bądź pozbawienie odpowiedniej ilości odpoczynku. Lekarz, który prowadzi ciąże takiej kobiety, powinien wysłać ją na odpoczynek i wypisać e-zwolnienie. Kiedy ciężarna cierpi na uporczywe bóle głowy w ciąży, spowodowane właśnie nadciśnieniem, powinna poznać zasady przyjmowania leków przeciwbólowych w ciąży.

Jak obniżyć wysokie ciśnienie w ciąży?

Jeśli kobieta w ciąży będzie podejrzewała u siebie jakieś niepokojące objawy, może skorzystać z porady lekarskiej przez internet lub telefon. W ten sposób ciężarna może bez wychodzenia z domu otrzymać diagnozę, a nawet receptę na potrzebne farmaceutyki, by potem móc kupić je online. Oprócz ogromnej wygody, zaletą takiego rozwiązania jest sama możliwość kontaktu z wyspecjalizowanym personelem, co z pewnością uspokoi zdenerwowaną przyszłą mamę.

Regularne badania, odpowiednia dieta i nie narażanie się na zbyt silne emocje, to podstawa higienicznego trybu życia i zwiększenia szansy na zdrową ciążę. By uchronić się przed nadciśnieniem, w pierwszej kolejności powinno przyjrzeć się swoim nawykom, a także wadze. Jeśli przekracza ona normy na dany wiek i wzrost to pierwszy sygnał do tego, że czas najzwyczajniej w świecie zrzucić zbędne kilogramy, włączając w życie zbilansowaną, zdrową dietę oraz ruch. Aktywność fizyczna pomaga odpowiednio obniżyć lub podwyższyć ciśnienie, w zależności od aktywności. Nie oznacza to oczywiście tego, że jeśli ktoś ma nadciśnienie to nie powinien biegać. Zdecydowanie ważniejsze jest by w życiu takiego człowieka występowała aktywność fizyczna, do której przecież ciało ludzkie zostało przystosowane.

Wracając do kobiet w ciąży, jeśli u przyszłej mamy, lekarz stwierdzi przewlekłe nadciśnienie, powinien przepisać odpowiednie leki. Zazwyczaj jest to metyldopa. Pomaga on ustabilizować ciśnienie ciężarnej, jednak kiedy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, specjalista przepisuje leki z grupy beta-blokerów.

Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala?

Z wizytą w szpitalu nie powinny zwlekać kobiety, które przez dłuższy okres czują się gorzej: boli je głowa, miewają zawroty głowy, duszności, omdlenia, a przede wszystkim ciśnienie wyższe niż 140/90 mmHg.

Kiedy już kobieta znajdzie się w szpitalu, w pierwszej kolejności lekarz powinien zbadać jej ciśnienie krwi, następnie zlecić badania krwi oraz zbadać poziom białka w moczu. Do absolutnie podstawowego badania w trakcie takiej wizyty zalicza się badanie USG. W przypadku zdiagnozowania przez lekarza stanu przedrzucawkowego, bądź wysokiego ryzyka jego zajścia, powinien zlecić ciężarnej odpoczynek, a także przepisać odpowiednie leki na uregulowanie ciśnienia.

Najbardziej narażone na stan przedrzucawkowy są kobiety, które zaszły w ciążę poniżej 20 lub powyżej 35 roku życia, mają tendencję do wysokiego ciśnienia, chorują na migreny, mają problemy z nerkami, rodziły wiele razy lub odstęp między dwoma ciążami jest większy niż 10 lat.

Wysokie ciśnienie w ciąży a poród

Kobieta cierpiąca na nadciśnienie narażona jest na przykład na przedwczesny poród czy urodzenie dziecka o zmniejszonej masie ciała. Nieleczone nadciśnienie w ciąży może doprowadzić do niedotleniania dziecka, a w konsekswencji do jego śmierci wewnątrzmacicznej. W większości przypadków porodów w obecności nadciśnienia, lekarz zaleca poród naturalny. Dopiero w skrajnych przypadkach, decyduje się na operacyjne zakończenie ciąży.

Do 24 godzin po porodzie, młoda mama powinna być stale obserwowana, a po wyjściu ze szpitala, kontrolować pod okiem lekarza ciśnienie do co najmniej 2 miesięcy po urodzeniu, kontynuując leczenie lekami.

Wszystkie te rzeczy nie brzmią zbyt optymistycznie, jednak zanim kobieta w ciąży z nadciśnieniem, zacznie stresować się ryzykiem wystąpienia komplikacji z tym związanych, musi wiedzieć, że przypadki nadciśnienia wywołanego ciążą zdarzają się rzadko, bo nawet nie u 10% ciężarnych.

Autor: Paulina Morawska

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Paulina Morawska...

Komentarze
chevron-down