Ciśnienie w ciąży powinno mierzyć się przy każdej okazji, a z pewnością przy każdej wizycie u lekarza. Głównie z powodu niebezpieczeństw jakie niesie za sobą nadciśnienie u kobiety ciężarnej. Niekontrolowane, przekraczające górne granice może prowadzić do przedwczesnego porodu czy stanu przedrzucawkowego, nieco inaczej sprawa wygląda przy ciśnieniu w dolnych granicach normy.

niskie-cisnienie-w-ciazy (1)

Niskie ciśnienie w ciąży

To, co każda ciężarna, bądź przyszły ojciec dziecka, powinien wiedzieć na temat ciśnienia w ciąży, to fakt, że w pierwszych miesiącach ciąży zazwyczaj spada. Jest to spowodowane większą ilością progesteronu, który ma za zadanie rozluźnić mięśnie macicy, by ta mogła zostać odpowiednio ukrwiona i w rezultacie stworzyć odpowiednie środowisko do rozwoju dziecka. O niedociśnieniu u ciężarnej mówimy kiedy pomiar ten wskazuje u niej poniżej 90/60 mmHg.

Objawami niedociśnienia w ciąży mogą być:

  • bóle głowy (jeśli dokuczają Ci częste bóle głowy, sprawdź czy to nie migrena),
  • szumy w uszach,
  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • problemy z koncentracją,
  • omdlenia,
  • marznięcie stóp czy dłoni,
  • wahania nastrojów.

 

Za sprawą zwiększonej ilości produkowanego progesteronu, ciśnienie kobiety spodziewającej się dziecka może obniżyć się w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, podczas gdy w ostatnim może (i zazwyczaj tak się dzieje) wrócić do norm sprzed ciąży.

Czy istnieje za niskie ciśnienie w ciąży?

Istnieje wiele mitów na temat ciąży, w tym między innymi, że istnieje coś takiego jak niebezpieczne dla ciąży niskie ciśnienie. Tak, jak przestrzega się kobiety, by często badały swoje ciśnienie w ciąży i uważały szczególnie w sytuacji kiedy ciśnienie przewyższa górne granice normy, tak ciężko mówić o zbyt niskim ciśnieniu u ciężarnej. Oprócz powyższych objawów, które mogą pogorszyć dobre samopoczucie przyszłej mamy, tak nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla ciąży bądź kobiety.

Czy podnosić niskie ciśnienie w ciąży?

W związku z tym, że niskie ciśnienie u kobiety w ciąży nie jest niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, można wywnioskować również, że takowego nie trzeba i nie powinno się na siłę podwyższać tylko po to, żeby wskazywało normy z książki. Wskazane są oczywiście naturalne i bezpieczne sposoby na podniesienie poziomu ciśnienia krwi.

Do takich z pewnością można zaliczyć:

  • aktywność fizyczną - mogą to być chociażby spacery czy marsze, lżejsze treningi, pływanie czy jazda na rowerze,
  • picie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza wody mineralnej i źródlanej - wypijanie odpowiedniej ilości wody jest ważne w przypadku każdego człowieka, a zwłaszcza u ciężarnych kobiet,
  • unikanie ciasnych, dusznych miejsc - kiedy jest bardzo niskie ciśnienie w ciąży, zasłabnięcia stają się możliwe, zwłaszcza w miejscach, w których przepływ świeżego powietrza jest utrudniony,
  • unikanie gwałtownego wstawania, zwłaszcza rano - po przebudzeniu warto jeszcze kilka minut poleżeć w łóżku i podnosić się powoli, żeby nie wywołać zawrotów głowy,
  • picie zielonej herbaty bądź kawy - w ciąży nie jest zabronione picie kawy, dozwoloną ilością wypijanej kofeiny jest 200g kawy, czyli około 1-2 filiżanek. Ciśnienie można również podnieść zieloną herbatą, która dodatkowo zawiera sporo antyoksydantów,
  • unikanie długotrwałego stania - podczas długiego stania krążenie krwi odpływa do nóg, pogarszając właśnie dopływ krwi z tlenem do mózgu, co może skutkować zasłabnięciami.

Podsumowując, niskie ciśnienie nie powinno niepokoić przyszłej mamy. Z pewnością stres z powodu braku książkowego poziomu ciśnienia krwi jest gorszy dla kobiety niż rzekomo za niskie ciśnienie.

Autor: Paulina Morawska

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Paulina Morawska...

Komentarze
chevron-down