Witaminy na włosy? Tak! Pytanie – jakie witaminy i na co konkretnie. Jakie witaminy na wypadanie włosów, jakie witaminy na porost włosów, jakie witaminy na włosy osłabione, przesuszone i mało elastyczne?Na szczęście odpowiedź nie przysparza trudności. Właściwie większość witamin odgrywa pozytywną rolę w procesie utrzymywania naszych włosów w dobrej kondycji. Do witamin dobrych na włosy zaliczamy witaminy A, B, C, D, E oraz H.
Witaminy na wypadanie włosów – witamina A
Witamina A czyli retinol, a także jego pochodna – kwas retinowy, zapewniają właściwy metabolizm zrogowaciałych komórek macierzy włosa, a także rogowych komórek nabłonka skóry na głowie. Odpowiedni poziom witaminy A na włosy będzie działać zbawiennie, pomagając zachować zdrowy wygląd i utrzymać dobre tempo ich wzrostu.
Natomiast braki retinolu w organizmie mogą skutkować suchością, łamliwością oraz wypadaniem włosów. Jeśli niedobór witaminy A jest naprawdę duży, konsekwencją może być nawet łysienie plackowate! Skórze głowy grozi też łupież i łuszczyca.
Witamina A jest jedną z pierwszych poznanych witamin przez medycynę – w 1913 roku została odkryta w tranie. Generalnie bogactwo witaminy A gwarantują pokarmy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takie jak:
- tran,
- wątroba i podroby,
- mleko,
- ser,
- masło,
- słodkie ziemniaki,
- marchew,
- jarmuż,
- szpinak,
- dynia.
Zobacz też: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości
Witaminy na porost włosów – witamina B
Większość witamin z licznej grupy B można określić mianem witamin na porost włosów. Uczestniczą one w procesach wzrostu włosów, a także zapobiegają ich wypadaniu, przetłuszczaniu się, powstawaniu łupieżu. Witamin z gruby B jest kilka, każda działa na włosy nieco inaczej.
- Witaminy B1 i B2 a także B12 chronią włosy i skórę głowy przed łojotokiem i łupieżem, regulując pracę gruczołów łojowych.
- Witamina B3 zapewnia włosom prawidłowe odżywienie i dotlenienie, między innymi poprzez działanie rozszerzające naczynia krwionośne
- Witamina B5 chroni włosy przed siwieniem, zapewniając ich pigmentację. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B5 mają między innymi osoby niedożywione, alkoholicy i palacze. Badania przeprowadzone blisko pół wieku temu w Wielkiej Brytanii wykazały, że palacze są 4-krotnie bardziej narażeni na siwienie, niż osoby niepalące!
- Witamina B6 bierze udział w podziale komórek w mieszkach włosowych. Witaminą na porost włosów jest również witamina B9.
Zobacz: Pielęgnacja skóry, włosów i paznokci
Witaminy na wzmocnienie włosów – witamina C
Witamina C uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest jednym z podstawowych budulców włosów. Odpowiedni poziom witaminy C sprawi, że włosy będą bardziej elastyczne i sprężyste.
Witamina C pomaga również dostarczać cenne mikroelementy do włosów. Co istotne, niedobory witaminy C mogą wpływać na poziom żelaza w organizmie, zaś niedobór żelaza może być jedną z przyczyn łysienia.
Najwięcej witaminy C znajdziemy w dzikiej róży, papryce, pomidorach, mitem natomiast jest szczególne bogactwo tej witaminy w cytrusach.
Witaminy na wypadanie włosów – witamina D
Jakie witaminy na wypadanie włosów można jeszcze stosować? Na przykład witaminę D. W prowadzonych na przestrzeni ostatnich latach badaniach dowiedziono między innymi, że niedobór witaminy D może wpływać na tak zwane telogenowe łysienie u kobiet (oczywiście oprócz innych czynników, takich jak poród, czy silny stres).
Polega ono na dużej utracie włosów na głowie, a także pod pachami czy na łonie, jednak z tendencją do odrastania (widoczne na głowie i w innych miejscach są wówczas duże ilości krótkich, odrastających włosków). Inne badania z kolei wykazały związek braków witaminy D z łysieniem plackowatym – bardziej charakterystycznym dla mężczyzn.
Witamina E na włosy
Witamina E na włosy oddziałuje nadając im blasku, między innymi poprzez zapewnienie odpowiedniego ukrwienia skóry głowy. Witamina E na włosy działa także chroniąc ich mieszki przed działaniem wolnych rodników.
Witaminy dla włosów słabych i siwiejących?
Witamina H ma częściowo działanie podobne do witaminy B5, a więc zapobiega siwieniu włosów na głowie. Dodatkowo jest pomocna w walce z przerzedzaniem się włosów.
Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości