Naturalne odżywki do włosów znajdą zastosowanie zarówno w przypadku włosów suchych, jak i przetłuszczających się. Ich wykonanie jest niezwykłe proste. Dzięki naturalnym składnikom włosy stają się odżywione i zdrowe.
Tanie i skuteczne
Są znacznie tańsze, cudownie pachną i poprawiają stan zniszczonych lub przetłuszczonych włosów. Naturalne, domowe maseczki są świetną alternatywą dla drogich kosmetyków. Ich receptury znane są od dawna, łącząc w sobie skuteczność działania z odżywczymi właściwościami. Zmieszanie z pozoru niepasujących do siebie produktów daje niesamowite, regenerujące efekty.
Stan włosów
Na początek należy jednak rozpoznać, jakie uszkodzenia lub niedogodności pojawiły się na włosach.
Włosy suche są bardzo łamliwe i szorstkie. Nie lśnią i nie chcą układać się tak jak powinny. Działanie słońca oraz wiatru dodatkowo wysusza włosy i sprawia, że wyglądają na zniszczone. Na domiar złego końcówki ulegają rozdwajaniu. Jeśli temu wszystkiemu towarzyszy swędzący łupież, należy udać się do lekarza – suche włosy to częsty objaw łuszczycy.
Włosy tłuste mają tendencję do nadmiernego produkowania łoju z gruczołów łojowych. Pomimo częstego mycia są cienkie, słabe i wyglądają nieestetycznie. Wpływ na produkowanie nadmiernej ilości łoju mogą mieć leki hormonalne, zła dieta, a także stres lub uwarunkowania genetyczne.
Maseczka z awokado
Dla przesuszonych, zniszczonych włosów najlepiej jest sporządzić maseczkę z awokado. Owoc dostarcza włosom odżywczego białka, a także niezwykle nawilża.
Do wykonania maseczki potrzeba połowy awokado oraz żółtka jajka. Wymieszaną jednolicie masę nałóż na umyte włosy oraz przykryj folią lub czepkiem, który utrzyma ciepło. Maseczkę należy spłukać po około 20 minutach. Efekt nawilżenia powinien być widoczny już po wyschnięciu włosów.
Oliwka z aloesu i oliwek
Innym sposobem na zniszczone, przesuszone włosy będzie tłusta maseczka z oliwy z oliwek, żelu aloesowego oraz kilku kropli olejku sandałowego. 60 gramów oliwy oraz żelu połącz z olejkiem eterycznym, a następnie dokładnie wymieszaj.
Maseczkę nałóż na 1-2 godziny, a następnie spłucz. Nakładanie rozpocznij od końcówek, które są najbardziej przesuszone. Oliwa z oliwek oraz aloes działają zmiękczająco i nawilżająco, natomiast olejek sandałowy pozostawia na włosach przyjemny zapach.
Płukanka z rozmarynu
Dla włosów tłustych nie najlepszym rozwiązaniem są ciężkie, tłuste maseczki. Lepiej jest wykonać płukanki, które nie odciążą włosów, ale dodadzą im lekkości i ograniczą nadmierne wydzielanie łoju.
Dobrym rozwiązaniem dla tłustych włosów będzie płukanka z rozmarynem. Do wykonania naparu potrzebne będą 2 łyżki suszonego rozmarynu. Zalej rozmaryn wrzątkiem, po 20 minutach odcedź, odstaw do wystygnięcia, a następnie nalej do butelki. Naparem tym polewaj włosy po uprzednim spłukaniu szamponu wodą. Rozmaryn posiada olejki eteryczne, które pomagają w kontrolowaniu nadmiernej produkcji naturalnych olejków.
Cytrynowa płukanka
Sprzymierzeńcem w radzeniu sobie z nadmiernym wydzielaniem łoju jest także cytryna. Wystarczy, że 2 łyżki soku z cytryny wymieszasz z 2 szklankami wody destylowanej. Zamieszaj i wlej miksturę do butelki. Przemywaj nią włosy po uprzednim umyciu, wypłukaniu i częściowym wysuszeniu włosów. Pozostaw płukankę na włosach przez około 5 minut, a następnie spłucz. Cytryna doda przetłuszczającym się włosom świeżości i lekkości.