wypadanie włosów, leki na włosy, porost włosów, wzmocnić włosy

Tabletki na włosy dostarczają organizmowi brakujące składniki. Mamy tu na myśli przede wszystkim witaminy na włosy, a także minerały takie jak krzem czy cynk. Jeśli substancji na wzmocnienie włosów nie jesteśmy w stanie dostarczyć z pokarmem, z pomocą przychodzą właśnie suplementy na włosy w postaci tabletek, a także preparaty na wzmocnienie włosów do użytku zewnętrznego, czyli rozmaite szampony i odżywki. W szczególności polecany jest skrzyp polny na włosy, ale dobre tabletki na włosy mogą też zawierać krzem, cynk, żelazo, biotynę i inne witaminy.

Skrzyp polny na włosy

Nader często tabletki na włosy zawierają w swoim składzie skrzyp polny. Na włosy ten niepozorny chwast działa głównie dzięki bogactwu zawartej w nim krzemionki, czyli jednego ze związków krzemu. Krzem tymczasem jest pierwiastkiem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej, służącej do budowy skóry, włosów, paznokci. Oprócz krzemionki skrzyp polnyzawiera też między innymi: flawonoidy, saponiny, polifenole, potas, selen, sterole roślinne, kwasy organiczne.

Skrzyp polny na włosy działa w wieloraki sposób, zarówno hamując proces ich wypadania, jak też stymulując porost. Osłabia też proces siwienia, zmniejsza łamliwość i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Skrzyp polny na włosy działa też nawilżająco. Oprócz tabletek, skrzyp polny na włosy dostępny jest też w postaci szamponów i odżywek.

Czytaj też: Olejowanie włosów – wskazówki dla początkujących

Tabletki na włosy - cynk

Drugim, oprócz wspomnianego krzemu, minerałem zawartym często w tabletkach na włosy, jest cynk. To pierwiastek, którego brak przyczynia się do wypadania włosów, a także zahamowania ich wzrostu. Jest jednym z niezbędnych składników odżywczych dla włosów. Cynk kontroluje metabolizm aminokwasów, wpływając na tworzenie keratyny, czyli budulca włosów i wchłanianie witaminy A, poprawia też funkcjonowanie gruczołów łojowych. Odpowiednia dawka cynku zwiększa gęstość włosów, ich sprężystość i połysk. Cynk łatwo wprawdzie jest dostarczyć w pożywieniu (jego źródła to chude mięso, owoce morza, ryby, kasza, zboża, czekolada), gdyby jednak to nie wystarczyło, można ten pierwiastek suplementować, choćby stosując odpowiednie tabletki na włosy.

Tabletki na włosy - z biotyną

Kolejną substancją, która często znajduje się w składzie tabletek na włosy jest biotyna, inaczej nazywana witaminą B7 albo witaminą H. Literka H pochodzi od niemieckiego słowa haut, czyli skóra. Biotyna odpowiada bowiem za zdrowy wygląd skóry, a także włosów i paznokci. Jej brak w organizmie skutkuje zwiększonym wypadaniem włosów, między innymi za sprawą zaburzonego procesu metabolizmu tłuszczu, w którym to procesie witamina B7 bierze udział.

Zobacz: Biotyna na włosy, skórę i paznokcie

Suplementy na włosy

Jak działają tabletki na włosy z witaminą B7? Biotyna oddziałuje na gruczoły łojowe na skórze głowy, wpływając na zmniejszenie łojotoku, który jest jedną z przyczyn łysienia. Poza tym biotyna dostarcza do organizmu siarkę, która uczestniczy w tworzeniu kreatyniny – podstawowego budulca włosów.

Biotyna reguluje też pracę tarczycy, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku wypadanie włosów powodowanego zaburzeniami czynności tego organu. Ponieważ jednak działanie biotyny związane jest ze skomplikowanymi mechanizmami funkcjonowania organizmu, jej zażywanie w formie tabletek na włosy należy skonsultować z lekarzem.

Poznaj: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Jak wzmocnić włosy ­- czarna rzepa

Czarna rzepa to roślina, które właściwości od wieków wykorzystywane są na porost i wzmocnienie włosów. Preparaty na wzmocnienie włosów – głównie szampony i odżywki – zawierają czarną rzepę, gdyż dostarcza ona dużych ilości witamin A, B i C, a także minerałów takich jak: wapń, potas, żelazo, fosfor i magnez. Czarna rzepa wzmacnia cebulki, przyspiesza porost starych i stymuluje wzrost nowych włosów. Wzmacnia też włosy hamując łojotok.

Preparaty na wzmocnienie włosów

Preparaty na wzmocnienie włosów, czy to apteczne, czy domowej roboty, bardzo często wykorzystują też działanie olejków pochodzenia roślinnego. Na wzmocnienie włosów zastosowanie znajdują między innymi:

  • olejek rycynowy,
  • olejek różany,
  • olejek lawendowy,
  • olejek miętowy,
  • olej z łopianu.

Regulują one wydzielanie łoju, działają na łupież, nawilżają, oczyszczają, działają kojąco w stanach zapalnych mieszków włosowych, zwiększają ukrwienie głowy, stymulują porost włosów.

Zobacz: Pielęgnacja skóry, włosów i paznokci

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down