Kobieta w ciąży

 

Okres noworodkowy trwa 28 dni od urodzenia dziecka, a konkretnie od... przecięcia pępowiny. Nigdy już później w tak krótkim czasie organizm człowieka nie zmienia się tak dynamicznie jak wówczas, gdy przystosowuje się on do życia zewnątrzmacicznego. Nad prawidłowym rozwojem noworodka czuwa wtedy lekarz specjalista  neonatolog. Jednak dla wielu kobiet wskazane jest, aby skorzystały z porady neonatologa już w okresie ciąży.

Osobą, która skieruje przyszłą mamę do neonatologa lub doradzi jej, aby się do niego udała na konsultację, powinien być położnik. Współcześnie pracujący neonatolog powinien być zainteresowany i zajmować się również oceną płodu przed urodzeniem, wspólnie z położnikiem. Jest to ze wszech miar pożądana współpraca w obrębie perinatologii, dziedziny położnictwa zajmującej się stanem płodu i chorobami płodu. Obecnie położnicy często proszą neonatologów o wypowiedzenie opinii na temat przewidywanego stanu zdrowia dziecka po urodzeniu, jeżeli stwierdzają jakieś sytuacje niepokojące. Neonatolog, znając przebieg ciąży i stan płodu od położnika, potrafi ocenić, jak będzie przebiegał przewidywalny okres noworodkowy, szczególnie ten wczesny, adaptacyjny.

Poród i opieka po porodzie

Neonatolog z bardzo dużym prawdopodobieństwem może również ocenić w szpitalu, o jakim stopniu referencyjności dziecko powinno się urodzić. Zgodnie z trójstopniowym systemem opieki postnatalnej nad noworodkiem, może to być albo szpital, gdzie rodzą się dzieci zdrowe, szpital drugiego stopnia gdzie przewidywane są powikłania okresu noworodkowego oraz szpital stopnia trzeciego, gdzie dziecko na pewno będzie wymagało specjalistycznej pomocy neonatologów czy też intensywnej terapii. Takie przewidywania są szczególnie ważne w przypadku dzieci matek z chorobami metabolicznymi, dzieci matek, u których zagraża poród przedwczesny oraz dzieci, u których występują choroby rozwojowe.

Spokojniejsi rodzice

Dzięki spotkaniu z neonatologiem rodzice mają szansę już wcześniej wiedzieć, jak będzie wyglądała opieka nad ich dzieckiem po porodzie, jakich powikłań i jak długiego pobytu w szpitalu mogą się spodziewać. Wizyta u neonatologa i nabyta podczas niej wiedza przydadzą się również już po urodzeniu dziecka, kiedy rodzice będą obserwować zmiany zachodzące w jego zachowaniu.

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down