Po dziewięciu miesiącach ciąży przychodzi na świat upragnione i długo wyczekiwane dziecko. W końcu można je zobaczyć, przytulić i pocałować. Pojawiają się różne emocje – ogromna miłość, duma, ale także lęk i strach przed tym, czy trudno będzie zająć się tą bezbronną i kruchą istotką. Podpowiadamy, czego potrzebuje dziecko po porodzie i jak się nim zająć w pierwszych chwilach życia.

dziecko-po-porodzie

Co odczuwa dziecko po porodzie?

Przyjście dziecka na świat wywraca życie do góry nogami. Wszystko się zmienia – nie tylko codzienny rozkład dnia, ale także:

  • emocje,
  • potrzeby,
  • wartości.

Wyobraź sobie teraz jak wiele zmian odczuwa dziecko w trakcie porodu. Z ciasnego, ciepłego i ciemnego miejsca, jakim była macica, trafia na ogromną salę porodową pełną światła i dźwięków. W tym momencie noworodek najbardziej potrzebuje bliskości i ciepła, dlatego od razu kładzie się go na brzuchu mamy. Ten moment jest niezwykle ważny nie tylko dla świeżo upieczonej mamy, ale także dla dziecka. Kiedy noworodek usłyszy głos mamy oraz dobrze mu znany odgłos bijącego serca, poczuje się bezpiecznie.

Zapach skóry mamy, szczególnie brodawek, sprawia, że u maluszka pojawia się tzw. breast crawl i zaczyna instynktownie ssać pierś. W czasie pierwszego kontaktu dziecka z matką wydzielają hormony odpowiedzialne m.in. za laktację oraz więź. Podczas pierwszego karmienia z piersi mamy popłynie tzw. siara i dostarczy mu niezbędnych wartości odżywczych. Pierwszy kontakt noworodka z matką nie powinien być zakłócony przez dwie godziny. Odcięcie pępowiny oraz ocena w skali Apgar, zgodnie z najnowszymi zaleceniami, nie muszą zakłócać tego kontaktu. Dopiero po dwugodzinnym kontakcie STS - „skóra do skóry”, dziecko powinno być wykąpane, zważone oraz ubrane. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, kiedy dziecko lub matka wymagają pilnej interwencji lekarza. Jeśli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, w znieczuleniu ogólnym, kontakt STS powinien nastąpić wtedy, gdy matka odzyska świadomość.

Opieka na dziecko po porodzie

Po porodzie mama z dzieckiem trafiają do sali poporodowej, gdzie świeżo upieczeni rodzice staną przez nowymi wyzwaniami – pierwsze karmienie i przewijanie. Zacznijmy od zmieniania pieluszki. Żeby przewinąć dziecko, należy unieść pupę, w taki sposób by nie obciążać stawów biodrowych, a następnie wsunąć dłoń pod jedną nóżkę i chwycić za kolano drugiej. Dopiero wtedy zakładamy pieluszkę. Rodzice powinni wiedzieć, że dziecko w pierwszych dniach życia wydali tzw. smółkę – może być czarna lub ciemnozielona. Jej wygląd nie powinien niepokoić. Dziecko może się wypróżniać po każdym posiłku lub częściej. Z pewnością czynność przewijania rodzice opanują do perfekcji w ciągu pierwszych tygodni.

Karmienie i przewijanie powinno odbywać się na żądanie. Dziecko w pierwszym miesiącu po porodzie powinno jeść siedem posiłków w ciągu dnia. Porcja powinna wynosić 110 ml.

Maluszka należy kąpać codziennie, najlepiej o stałych porach dnia i nie zaraz po karmieniu. Temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza, a temperatura otoczenia około 24 stopni.

Dziecko po porodzie potrzebuje także otulania. Becik, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka jest niezastąpiony. Noworodek owinięty w becik ma mocno ograniczone ruchy oraz odczuwa ciepło, dzięki czemu przypomina mu się pobyt w brzuchu mamy. Ważne jest także delikatne kołysanie, które maluszek odczuwał w życiu płodowym. Otulanie becikiem uspokaja, ułatwia zasypianie oraz pomaga się zaadaptować. Dzięki becikowi maluszek stopniowo dostosuje się do nowych, zgoła odmiennych, warunków życia. W pierwszych tygodniach życia dziecka, warto spróbować odtworzyć mu takie warunki, jakie miał w brzuszku – należy unikać hałasu i zbyt dużej ilości światła, generalnie ograniczyć ilość bodźców zewnętrznych.

Jak ubrać dziecko po porodzie?

Noworodek potrzebuje ciepła, ale nie należy go przegrzewać. Najlepiej kierować się zasadą, że dziecko potrzebuje jedną warstwę ubrania więcej niż osoba dorosła. Skóra dziecka pod ubrankiem powinna być ciepła i sucha. Do przebierania warto wykorzystać materac do przewijania, ale koniecznie należy położyć na nim pieluszkę tetrową lub kocyk. Noworodki zwykle ubieramy w body, następnie śpioszki i kaftanik lub pajacyk. Warto pamiętać, że dziecko może płakać w czasie zakładania ubranka przez głowę, dlatego należy to zrobić szybko i sprawnie – najpierw ubranie przekładamy przez głowę, a potem zakładamy rękawki.

Zbyt ciepłe ubieranie oraz nadmierne ogrzewanie pomieszczeń w domu mogą wpłynąć negatywnie na odporność dziecka. Jeśli w domu grzeją kaloryfery, warto kupić nawilżać powietrza lub położyć na grzejnikach mokre ręczniki.

Jak zarejestrować dziecko po porodzie?

Po urodzeniu dziecka warto pamiętać o sprawach urzędowych. Rodzice mają 14 dni, aby zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego po akt urodzenia. Do tego czasu trzeba mieć wybrane imię dla dziecka. Do zarejestrowania dziecka potrzebne będzie zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka, dowody osobiste rodziców i akt małżeństwa. Jeśli rodzice są małżeństwem, do zarejestrowania potrzebna będzie jedna osoba. Jeśli rodzice nie są po ślubie, muszą zgłosić się razem do USC z dowodami osobistymi.

Czytaj też:

 

Autor: Joanna Woźniak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down