Narodziny dziecka to nie tylko radość z przyjścia na świat maleństwa. To także szereg obowiązków i formalności, z którymi trzeba się zmierzyć w pierwszych dniach życia malucha. Co warto wiedzieć? Gdzie zgłosić narodziny dziecka? O jakich szczepieniach pamiętać? Jak podzielić się urlopem?
Narodziny dziecka
Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych dni w życiu każdego człowieka. Pierwszy dzień rewolucji, która obraca w pył dotychczasowe schematy i zmienia codzienność w sposób nieporównywalny z jakimkolwiek innym wydarzeniem.
Dla zdecydowanej większości rodziców przyjście na świat dziecka jest momentem nieskażonej niczym radości. Nie można jednak zapominać, że za chwilę pojawią się pierwsze obowiązki, nieprzespane noce, zmęczenie, zdenerwowanie. A do tego masa formalności do załatwienia. Pamiętać też należy, że nie wszystkie dzieci rodzą się zdrowe – dla części maluchów pierwszy dzień życia jest zarazem pierwszym dniem walki o życie. Niektóre z nich na dłużej zostaną w szpitalu, a wraz z nimi „mieszkać” na oddziale będą rodzice.
Prezent na narodziny dziecka
Jeśli tylko maluch jest zdrowy, pierwszego dnia mało kto zaprząta sobie głowę tym, co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Rodzina oraz znajomi zasypują rodziców życzeniami z okazji narodzin dziecka, wręczają karki, a także składają gratulacje i wręczają prezenty.
Do najczęściej wręczanych podarunków należą:
- elementy wyprawki – śpioszki, czapeczki, rękawiczki,
- zapas pieluch, jeśli ktoś do tematu podchodzi w sposób wyjątkowo praktyczny,
- zabawki.
Powszechnie też wręcza się upominki, które z czasem będą nabierać wartości sentymentalnej. Może to być elegancki album, który rodzice wypełnią zdjęciami malucha. Może być element biżuterii z wygrawerowanym imieniem dziecka (aczkolwiek dużo czasu powinno upłynąć, zanim nasza pociecha otrzyma prezent do rąk własnych).
Formalności związane z narodzinami dziecka
- W ciągu 21 dni od urodzenia dziecka, rodzice powinni się zgłosić do urzędu stanu cywilnego, aby zarejestrować nowego obywatela i otrzymać akt urodzenia dziecka (pierwszy egzemplarz jest bezpłatny, odpis skrócony kosztuje 22 zł, a zupełny – 33 zł). Ponieważ o narodzinach urzędnicy zostali poinformowani przez szpital, dokument powinien być dostępny od ręki. Od grudnia 2018 roku akt urodzenia zawiera dodatkowe informacje – numery PESEL rodziców dziecka. Co ważne, rejestracji można dokonać także bez wychodzenia z domu, czyli przez internet. Warunek – musimy posiadać tzw. profil zaufany.
- Po przygotowaniu atu urodzenia, kierownik USC występuje o nadanie dziecku numeru PESEL, a także melduje malucha w miejscu stałego lub faktycznego pobytu rodziców. To duże uproszczenie. Wcześniej rodzice musieli się zająć tymi formalnościami samodzielnie.
- Rejestrując dziecko w USC, powinniśmy podać imię lub imiona (dwa) dziecka. Pamiętajmy, że imię powinno jednoznacznie określać płeć dziecka. Nie może być zdrobniałe ani narażające dziecko na śmieszność, przy czym dużą dowolność w tej materii ma urzędnik. Powaga imienia jest bowiem kwestą oceny. Jeśli nie podamy imienia w zgłoszeniu do USC, urząd wybierze je za nas. W takiej sytuacji rodzice mają 6 miesięcy na dokonanie ewentualnej korekty.
Urlop z okazji urodzin dziecka
Każda kobieta, która urodzi dziecko, otrzymuje 20-tygodniowy płatny urlop macierzyński. I jest to nie tylko przywilej, ale też obowiązek (przynajmniej do 14 tygodnia, potem można wrócić do pracy na własne życzenie, jeśli opiekę nad dzieckiem przejmie ojciec). Uwaga: w przypadku narodzin bliźniąt, urlop macierzyński trwa 31 tygodni, a każde kolejne dziecko (trojaczki, czworaczki) wydłuża ten czas o 2 tygodnie.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przychodzi czas na urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (34 w przypadku ciąży mnogiej). Jest to urlop dobrowolny, który może w całości wykorzystać matka dziecka, ale też ojciec. Rodzice mogą się też urlopem podzielić wedle własnego uznania. Niezależnie od zastosowanej opcji, w ten sposób dziecko ma szansę pozostawać pod opieką jednego z rodziców do ukończenia 1 roku życia. Co ważne, urlop rodzicielski można wykorzystać od razu, ale też w późniejszych latach – do dnia 6. urodzin dziecka.
Narodziny dziecka z kalendarzem w ręku (szczepień)
Na rodzicach spoczywa obowiązek pilnowania kalendarza szczepień. Jedynie pierwszego dnia życia kwestia ta pozostaje w gestii szpitala – tuż po narodzinach maluch otrzymuje pierwsze dawki szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzwB) oraz przeciw gruźlicy. Domięśniowo podaje się też 1 mg witaminy K.
W ciągu kilkunastu następnych miesięcy, do punktu szczepień należy się udać jeszcze kilkukrotnie. Pierwsza samodzielna wizyta musi się odbyć przed końcem 2. miesiąca życia dziecka.
Otrzyma ono wówczas szczepionki chroniące przed:
- wirusowym zapaleniem wątroby typu B (wzwB – druga dawka),
- błonicą, tężcem i krztuścem (DTP),
- poliomyelitis i Haemophilus influenzae typu b,
- pneumokokom.
Szczepionki obowiązkowe są darmowe, aby jednak zaoszczędzić maluchowi oddzielnych ukłuć, rodzice mogą się zdecydować na odpłatną szczepionkę skojarzoną 5 w 1 lub 6 w 1. Pierwsza z nich zabezpiecza łącznie przez błonicą, tężcem, krztuścem, Poliomyelitis i Haemophilus influenzae, a druga dodatkowo jeszcze przed wirusowym zapaleniem wątroby.
Czytaj też:
- Jak przebiega rozwój niemowlaka? Jak go wspomagać?
- Co warto wiedzieć o szczepieniach noworodka? Poradnik
- Co powoduje kaszel u niemowlaka? Jak go leczyć? Porady
- O czym warto pamiętać podczas kąpieli noworodka?
Źródła:
- Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2019, https://gis.gov.pl
- Ustawa o zmianie ustawy Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2013 poz. 675
Autor: Piotr Brzózka