Prężenie się niemowlaka może mieć różne przyczyny. Może je wywołać kolka jelitowa, ale też za ten stan może odpowiadać wzmożone napięcie mięśniowe. W razie wątpliwości rodzice lub opiekunowie dziecka powinni omówić zachowanie malucha z pediatrą, tak by znaleźć właściwy powód prężenia ciała i zastosować odpowiednie postępowanie.

prezenie-sie-niemowlaka

Czym jest prężenie się niemowlaka?

Prężenie się niemowlaka może zwiastować kolkę jelitową lub inną dolegliwość pokarmową, ale może też być oznaką poważniejszego stanu, który wymaga odpowiedniego postępowania, jak wzmożone napięcie mięśniowe.

Prężenie się niemowlęcia nie stanowi przyjemnego widoku i może niepokoić rodziców lub opiekunów dziecka. Dlatego, o ile nie jest pojedynczym zdarzeniem, wywołanym np. przez problemy trawienne, warto skorzystać z porady pediatry.

Jeśli bowiem za ten stan odpowiada wzmożone napięcie mięśniowe, powinno się jak najszybciej wprowadzić odpowiednie postępowanie, polegające przede wszystkim na rehabilitacji oraz wykonywaniu określonych ćwiczeń fizycznych z maluchem.

Przyczyny prężenia się niemowlaka

Prężenie niemowlaka może być spowodowane kolką jelitową. Kiedy maluch nie strawi dobrze pokarmu lub też nałyka się powietrza podczas jedzenia, może dojść do takich dolegliwości, jak:

  • prężenie się,
  • napinanie mięśni,
  • podkurczanie nóżek,
  • ból brzucha.

Po ustąpieniu tych niedyspozycji, takie zachowanie dziecka nie powinno się pojawiać.

Inną przyczyną prężenia się malucha może być nierównomierne napięcie mięśniowe, do którego przyczyniają się między innymi takie sytuacje, jak:

  • komplikacje podczas porodu,
  • wcześniactwo,
  • przebycie poporodowej żółtaczki mechanicznej,
  • niedotlenienie dziecka podczas porodu.

Stan wzmożonego napięcia mięśniowego u dziecka może pojawić się również w wyniku problemów zdrowotnych kobiety w czasie ciąży (takich jak np. anemia, nadciśnienie tętnicze krwi, kłopoty z tarczycą, nerkami lub krążeniem).

Taki stan nie zagraża życiu dziecka, ale może spowodować u niego dysfunkcje rozwojowe, np. w rozwoju ruchowym czy nerwowym.

Jak objawia się prężenie niemowlaka?

Niemowlak, który się pręży, nadmiernie napina swoje ciało, wygina się w różne strony (przeważnie do tyłu i na boki), prostuje kończyny tak bardzo, że trudno wykonać przy nim czynności pielęgnacyjne, ubrać go, itd. Powoduje to u niego niepokój, problemy ze snem oraz częsty płacz. Trudno uspokoić takiego malucha, nawet przystawiając go do piersi.

Jeśli do prężenia ciałka u niemowlęcia dochodzi po jedzeniu, można podejrzewać, że mamy do czynienia z kolką. Często też stwierdza się niedojrzałość układu pokarmowego jeżeli dziecko pręży się, a dodatkowo pojękuje, marszczy buzię, itp. częstym zjawiskiem jest prężenie się niemowlaka podczas snu.

W późniejszym etapie niemowlę, które ma problemy z napięciem mięśniowym, będzie też miało kłopoty z przekręcaniem się na boki, samodzielnym utrzymywaniem głowy, czy zginaniem kończyn.

Co robić z prężeniem się niemowlaka w przypadku kolki?

Jeżeli u malucha stwierdzono kolkę lub wszystko wskazuje na to, że mamy z nią do czynienia, warto uzbroić się w cierpliwość. Ta sytuacja, choć męcząca dla dziecka i wszystkich członków rodziny, minie. Można jednak wypróbować różne sposoby na poradzenie sobie z takimi symptomami, jak prężenie ciała, czy ból brzuszka, wywołane kolką jelitową.

Bardzo przydatne okazują się sprzęty domowe, takie jak odkurzacz czy suszarka do włosów, które swoim monotonnym buczeniem pomagają uspokoić i rozluźnić maluszka. Poza tym można wykonać masaż brzuszka, podczas którego należy delikatnie dociskać ugięte w kolanach nóżki niemowlęcia do brzuszka.

Aby zrelaksować mięśnie dziecka warto zrobić mu przyjemną, relaksującą kąpiel.

Ponadto rodzice, bądź opiekunowie dziecka powinni przyjrzeć się diecie dziecka: jak często i w jakich ilościach ono je, czy karmienie przebiega prawidłowo, itp.

Jak postępować w przypadku stwierdzenia wzmożonego napięcia mięśniowego?

Jeśli natomiast u niemowlaka zostanie stwierdzone wzmożone napięcie mięśniowe, oprócz opieki pediatry powinno się pokazać dziecko neurologowi oraz fizjoterapeucie. Właściwie dopasowane ćwiczenia, rozpoczęte w odpowiednim czasie (najlepiej jeszcze zanim dziecko ukończy szósty miesiąc życia) powinny przywrócić właściwe napięcie w mięśniach.

Takich maluchom zaleca się rehabilitację metodą Vojty lub metodą Bobath. Ta pierwsza polega na uciskaniu różnych punktów na ciele dziecka, co może nie być dla niego przyjemnym doznaniem, tym bardziej, że działanie to trzeba powtarzać kilka razy dziennie. Drugi sposób to wykonywanie łagodnych ruchów, takich jak głaskanie, delikatne poklepywanie, itp.

Czytaj też:

Autor: Olga Tomaszewska

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down