Olejki eteryczne znajdują szerokie zastosowanie w aromaterapii, pielęgnacji ciała, włosów i paznokci, a także w przemyśle kosmetycznym. Naturalne olejki eteryczne zazwyczaj nie są drogie, choć są też wśród nich takie, które osiągają ceny iście astronomiczne. Poznajmy kilka z nich: olejek eteryczny lawendowy, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, olejek eteryczny różany, olejek eteryczny pomarańczowy oraz olejek eteryczny cytrynowy.
Olejki eteryczne - zastosowanie
Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin – owoców, nasion, kwiatów, liści, skórek. W zależności od surowca, niektóre olejki eteryczne są elitarne i niewyobrażalnie drogie, inne są pospolite – można je pozyskać nawet własnoręcznie. Ze względu na bogactwo i zróżnicowanie zawartych w nich składników, naturalne olejki eteryczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być używane:
- w aromaterapii,
- do masażu,
- do kąpieli,
- do wykonywania maseczek na twarz,
- do toników,
- do odżywek.
Ze względu na walory zapachowe, bardzo często są wykorzystywane do produkcji kosmetyków, w tym perfum z najwyższej półki. Przyjrzyjmy się teraz kilku ciekawym olejkom eterycznym, i tym z wyższej półki, i tym całkiem zwyczajnym.
Czytaj też: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie
Olejek eteryczny lawendowy
Olejek eteryczny lawendowy pozyskuje się - jak sama nazwa wskazuje - z lawendy, rośliny z rodziny jasnowatych, wywodzącej się z rejonu Morza Śródziemnego, dziś uprawianej w takich krajach jak Francja i Bułgaria, a nawet Anglia czy Polska. Lawendę charakteryzuje przede wszystkim intensywny kwitowy zapach – odpowiadają zań zawarte w niej olejki eteryczne. Naturalne olejki eteryczne lawendy bogate są w dwie substancje: linalol i octan linalolu, które odpowiadają za dużą część leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości oraz zastosowań tej rośliny.
Olejek eteryczny lawendowy, dzięki właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym,stosować można do pielęgnacji twarzy i skóry, zwłaszcza dotkniętych trądzikiem, egzemą, rozstępami. Olejek eteryczny z lawendy działa kojąco na stany zapalne, przyspiesza również gojenie ran (jeszcze w czasie I wojny światowej wykorzystywany był do opatrywania rannych).
Lawendowe olejki eteryczne powszechnie są polecane również do pielęgnacji włosów – to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na łupież. Olejek eteryczny lawendowy działa też zapobiegawczo na wypadanie włosów.
Interesujące są też inne zastosowanie olejków eterycznych z lawendy. Okazuje się bowiem, że lawenda ma silne właściwości uspokajające, kojące system nerwowy, ułatwiające zasypianie. Dlatego olejek eteryczny lawendowy powinny stosować w swojej sypialni osoby cierpiące na bezsenność.
Nie sposób nie wspomnieć o wykorzystaniu olejków eterycznych z lawendy w przemyśle perfumeryjnym. To właśnie olejek eteryczny lawendowy był jednym z głównych składników słynnej wody z Kolonii, od której nazwę wzięła „woda kolońska”.
Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego
Drzewo herbaciane rośnie endemicznie w Australii, porastając brzegi tamtejszych strumieni i bagien. Ceniony na całym świecie surowiec zielarski, olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z liści metodą destylacji parą wodną.
Dlaczego olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest tak wyjątkowy? W jego składzie znajduje się ponad 60 terpenów, w tym między innymi terpinen-4-ol, 1,8-cyneol, limonen i inne. Substancje te mają zdolność wchodzenia w reakcje z białkami błonowymi i błonami biologicznym. Zawarte olejku eterycznym z drzewa herbacianego związki działają antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwgrzybiczo, dezynfekująco, przeciwzapalnie, rozkurczowo, wykrztuśnie. I dlatego właśnie olejek z drzewa herbacianego znajduje tak szerokie zastosowanie. Pamiętać jedynie należy, że nadaje się on jedynie do użytku wewnętrznego, ewentualnie płukania jamy ustnej bez połykania – dostawszy się do układu pokarmowego grozi biegunką, a nawet halucynacjami.
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego bardzo często stosowany jest na grzybicę paznokci (oczywiście jedynie pomocniczo, grzybicę leczy się przede wszystkim farmakologicznie) – używamy go wsmarowując szczoteczką w płytkę paznokcie.
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego stosujemy też na twarz – osobno lub dodając do niego olejku lawendowego w proporcji 75-25 proc. Mieszanka ta ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości wydzielanego sebum. Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z głównych naturalnych preparatów polecanych na trądzik, do stosowania punktowego, lub w postaci maseczki na twarz.
Ponieważ olejek eteryczny z drzewa herbacianego hamuje wydzielanie łoju, wspaniale sprawdzi się też w pielęgnacji skóry głowy ze skłonnością do przetłuszczania się. W dodatku będzie poprawiać ukrwienie skóry głowy, co łącznie można wykorzystać w celu zapobiegania nadmiernemu wypadaniu włosów.
Olejek eteryczny różany
Oryginalny olejek eteryczny różany otrzymuje się przede wszystkim z płatków bułgarskich róż damasceńskich, a także róż rosnących w Turcji. Można oczywiście olejek eteryczny różany pozyskać nawet ze zwykłych róż, ale to nie będzie to samo.
Do produkcji 1 litra bułgarskiego olejku eterycznego z róż damasceńskich wykorzystuje się aż 3 tony delikatnych płatków róż, nic więc dziwnego, że jego wartość rynkowa osiąga astronomiczne pułapy. W związku z tym, że olejek eteryczny różany ma fantastyczne właściwości zapachowe, nie jest też dziwne, że stał się nieodzownym składnikiem najdroższych perfum świata, ze słynnymi Chanel No5 na czele.
Róża damasceńska zawiera około 300 substancji w tym witaminy z grupy C, B i K a także flawonoidy, karoten, wapno, potas, magnes, sód, cynk, jodynę nienasycone kwasy tłuszczowe. Stąd też zastosowanie olejku eterycznego z róż w przemyśle perfumeryjnym nie jest jedynym. Zaledwie 1-2 krople różanego olejku, zmieszanego z tańszym specyfikiem (np. olejkiem migdałowym) wystarczą do pielęgnacji twarzy, aby nadać skórze młodszy i świeższy wygląd. Olejek eteryczny różany działa też zmiękczająco na włosy, nawilża skórę głowy, hamuje wydzielanie łoju, koi w stanach zapalnych mieszków włosowych, stymuluje porost włosów.
Zobacz też: Olejek pichtowy - zastosowanie, właściwości. Na zatoki
Olejek eteryczny pomarańczowy
Olejek eteryczny pomarańczowy pozyskuje się z niejadalnej skórki pomarańczy. Olejek eteryczny pomarańczowy ze względu na powszechność surowca nie jest tak drogi, jak olejek różany, czy arganowy, nie mniej zyskał on duże uznanie i jest szeroko stosowany w aromaterapii oraz przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.
Ze względu na swoje właściwości olejek eteryczny pomarańczowy często stosowany jest do relaksacji. Znane są jego uspokajające, wyciszające, kojące właściwości, niezwykle przydatne dla stabilizacji pracy układu nerwowego.
Olejek eteryczny pomarańczowy ma też uznane właściwości rozkurczowe, dlatego bywa używany na dolegliwości jelitowe, a nawet ból głowy. Aromaterapia za pomocą rzeczonego olejku pobudza do pracy układ trawienny, dlatego może być stosowana na pobudzenie apetytu. Od wieków olejek eteryczny pomarańczowy uważany jest za afrodyzjak, zwiększający popęd seksualny.
Olejek eteryczny pomarańczowy można stosować w rozmaitych formach – do wdychania (aromaterapia), masażu, kąpieli.
Olejek eteryczny cytrynowy
Podobnie, jak w przypadku pomarańczy, olejek eteryczny cytrynowy jest tłoczony ze skórki cytryny. Olejek eteryczny cytrynowy stosowany jest przede wszystkim do odkażania – ciała, jamy ustnej, a nawet pomieszczeń. Antyseptyczne właściwości olejku eterycznego można też wykorzystać do pielęgnacji skóry twarzy, zwłaszcza jeśli ma ona skłonność do przetłuszczania się. Olejek eteryczny z cytryny wpływa na redukcję produkcji sebum, hamując w ten sposób łojotok. Olejek cytrynowy będzie skutecznym pomocnikiem w walce z trądzikiem.
Czytaj też: Olejek miętowy - jak zrobić? Zastosowanie i właściwości