koper włoski

Fenkuł, inaczej koper włoski znany jest jako środek na wzdęcia, na zaparcia, na kaszel. Herbatka z kopru włoskiego polecana jest na kolkę u niemowląt oraz na pobudzenie laktacji u kobiet karmiących. Przeczytaj, na co jest koper włoski, co z niego zrobić, jakie jeszcze koper włoski ma właściwości lecznicze, a także czy podawanie herbatki z fenkułu jest bezpieczne dla twojego dziecka.

Koper włoski  właściwości

Fenkuł, inaczej koper włoski to gatunek rośliny dwuletniej, zaliczany do rodziny selerowatych. Składa się z białej bulwy, z której wyrastają łodygi zakończone drobnymi, pierzastymi listkami. W okresie kwitnienia łodygi zakończone są kwiatostanami, z których pozyskuje się nasiona.

Fenkuł dziko występuje w strefie śródziemnomorskiej, Pakistanie, Iranie i Afganistanie. Uprawiany jest od wieków. Właściwości kopru włoskiego doceniano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Stosowano go na wzmocnienie wzroku, choroby skóry, a nawet wieszano nad drzwiami jako amulet odstraszający złe czary.

Koper włoski właściwości lecznicze zawdzięcza zawartemu w swoich owocach olejkowi eterycznemu. Fenkuł jest bogaty w witaminę C, błonnik, witaminę B1, kwas foliowy, a także:

  • potas,
  • magnez,
  • fosfor,
  • wapń,
  • żelazo.

Koper włoski jest nie tylko rośliną uprawną, leczniczą, ale także wykorzystywaną w kosmetyce. Napar z fenkułu polecany jest do przemywania tłustej skóry, a olejek z kopru włoskiego dodawany jest do past do zębów, płynów do płukania ust i innych kosmetyków. Fenkuł stosowany jest też w kuchni, a także bywa uprawiany jako roślina ozdobna.

Czytaj też: Rumianek – właściwości. Na co pomaga rumianek?

Koper włoski na wzdęcia

Fenkuł zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, działając przeciwkurczowo. Te właściwości fenkułu sprawiają, że pobudza ruchy perystaltyczne jelit, przeciwdziałając wzdęciom i kolkom jelitowym.

Koper włoski na zaparcia

Fenkuł, dzięki zawartemu w sobie błonnikowi, przywraca także prawidłowy przebieg procesu trawienia i łagodzi dolegliwości trawienne. To wszystko sprawia, że poleca się koper włoski na odchudzanie. Poza tym jest niskokaloryczny - 10 dag ma tylko 50 kalorii. Fenkuł pobudza także pracę wątroby oraz wydzielanie soku żołądkowego.

Sprawdź: Siemię lniane - właściwości i przygotowanie

Koper włoski dla niemowląt

Herbatka z kopru włoskiego jest znana od lat jako środek na kolkę u niemowląt. Herbatkę z fenkułu można kupić w aptece jako gotowy produkt lub samemu przyrządzić napar z kupionych w sklepie zielarskim nasion fenkułu włoskiego.

Niedawno zrobiło się jednak głośno na temat wyników badań opublikowanych w Journal of Pediatric Surgery. Naukowcy sprawdzali stężenie estrogenu w krwi niemowląt, które często piły herbatki z kopry włoskiego. Badali poziom estrogenów, bowiem fenkuł znany jest z właściwości wspomagających produkcję estrogenu. Okazało się, że stężenie estrogenów u niektórych dzieci było przekroczone nawet 20 razy, a to znaczy, że herbatka z kopru włoskiego może przyspieszyć proces dojrzewania u dziewczynek i zaburzyć ten proces u chłopców.

Zwolennicy podawania dzieciom takiej herbatki uważają, że to niepotrzebne sianie paniki, a herbatkę z kopru można spokojnie podawać dziecku, tylko sporadycznie, a nie kilka razy dziennie. Jeśli rodzice mają wątpliwości, herbatkę z kopru można zastąpić herbatką z rumianku, która również ma działanie rozkurczowe i uspokajające. Można ją podawać dzieciom, które ukończyły pierwszy miesiąc życia.

Koper włoski dla karmiącej mamy

Fenkuł znany jest także ze swoich mlekopędnych właściwości, innymi słowy koper włoski pobudza laktację. Przez lata herbatka z kopru włoskiego polecana była kobietom karmiącym, jednak w obliczu badań nad poziomem estrogenu u niemowląt, którym podawano herbatki z kopru, lepiej stosować ją rozważnie.

Fenkuł z racji swoich właściwości wspomagających produkcję estrogenu, jest polecany także na bolesną miesiączkę i menopauzę, jako środek zmniejszający bóle miesiączkowe oraz łagodzący objawy menopauzy.

Zobacz: Czarnuszka – właściwości lecznicze i zastosowanie

Koper włoski działanie na kaszel

Olejek zawarty w owocach kopru włoskiego ma działanie pobudzające błony śluzowe dróg oddechowych, zatem jest z powodzeniem stosowany jako środek wykrztuśmy na kaszel. Fenkuł działa także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki zawartej w sobie dużej ilości witaminy C.

Koper włoski  zastosowanie w kuchni

Fenkuł jest rzadko widywany na polskich stołach, jednak bez problemu można go kupić w warzywniakach i supermarketach. Koper włoski (bulwę) można jeść na surowo, sam lub z dodatkiem sosu vinegrette lub oliwy z oliwek. Z bulw przyrządza się zupy, sałatki, surówki i sosy do makaronów. Fenkuł świetnie smakuje duszony lub grillowany. Często przyrządza się go na słodko - z jabłkiem, gruszką, melonem, ale także z kapustą, burakami i kalafiorem. W medycynie ludowej koper włoski uważany jest za afrodyzjak.

Czytaj także: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down