Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Etopiryna Extra, tabletki, 20 szt.

Dostępne

Pełna nazwa produktu

Etopiryna Extra, tabletki, 20 szt.

Dostępne krótkie daty

Nie

Produkt tygodnia

Nie

Postać produktu

tabletki

Dawka

250 mg + 200 mg + 50 mg

Wielkość opakowania

20 szt

Nazwa producenta

POLPHARMA S.A.

Wskazania

Lek zaleca się stosować w następujących wskazaniach: bóle głowy, w szczególności bóle migrenowe, oraz inne bóle o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią:

Zaburzenia krwi i układu chłonnego
małopłytkowość, niedokrwistość, krwawienia z przewodu pokarmowego, zwiększone ryzyko krwawień.

Zaburzenia układu immunologicznego 
reakcje nadwrażliwości (świąd, wysypka, pokrzywka, rumień), skurcz oskrzeli, wstrząs.

Zaburzenia układu nerwowego:
ból głowy, bezsenność.

Zaburzenia widzenia

Zaburzenia ucha i błędnika
szumy uszne, zaburzenia słuchu, zawroty głowy, odwracalna utrata słuchu.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
obrzęk płuc pochodzenia pozasercowego (występuje głównie w przewlekłym lub ostrym zatruciu).

Zaburzenia żołądka i jelit
niestrawność, zgaga, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, uczynnienie choroby wrzodowej, perforacje, zapalenie trzustki.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
ogniskowa martwica komórek wątrobowych, tkliwość i powiększenie wątroby, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy, fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych
białkomocz, obecność leukocytów i erytrocytów w moczu, nefropatia z martwicą brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
gorączka.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Etopiryna Extra:

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy, paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przebiegające z objawami takimi jak: skurcz oskrzeli, nieżyt nosa, pokrzywka, wstrząs.
  • Jeśli pacjent ma astmę oskrzelową, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączkę sienną lub obrzęk błony śluzowej nosa, gdyż pacjenci z tymi schorzeniami mogą reagować na niesteroidowe leki przeciwzapalne napadami astmy, ograniczonym obrzękiem skóry i błony śluzowej (obrzęk naczynioruchowy) lub pokrzywką częściej niż inni pacjenci.
  • Jeśli pacjent ma czynną chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy oraz stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego (może dojść do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub uczynnienia choroby wrzodowej).
  • Jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca.
  • Jeśli pacjent ma zaburzenia rytmu serca.
  • Jeśli pacjent cierpi na bezsenność.
  • Jeśli pacjent ma zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość) oraz gdy pacjent jest leczony jednocześnie środkami przeciwzakrzepowymi (np. pochodne kumaryny, heparyna).
  • Jeśli pacjent ma niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (rzadka choroba dziedziczna). Jeśli pacjent jednocześnie otrzymuje metotreksat w dawkach 15 mg tygodniowo lub większych, ze względu na szkodliwy wpływ na szpik kostny.
  • Jeśli pacjent jednocześnie otrzymuje metotreksat w dawkach 15 mg tygodniowo lub większych, ze względu na szkodliwy wpływ na szpik kostny. 
  • U dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat, zwłaszcza w przebiegu infekcji wirusowych, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a, rzadkiej, ale ciężkiej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu.
  • W okresie ciąży i karmienia piersią.

 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Etopiryna Extra: 

  • jeśli pacjent stosuje inne leki zawierające w składzie paracetamol, kwas acetylosalicylowy i kofeinę;
  • u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit, zaburzeniami krzepnięcia krwi, astmą lub chorobą alergiczną w wywiadzie - powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia. 
  • jeśli pacjent przyjmuje doustne leki przeciwcukrzycowe z grupy pochodnych sulfonylomocznika, ze względu na ryzyko nasilenia działania hipoglikemizującego (zmniejszającego stężenie glukozy we krwi), oraz jeśli pacjent przyjmuje leki przeciw dnie moczanowej; 
  • jeśli u pacjenta stwierdzono hipoprotrombinemię w wywiadzie, niedobór witaminy K, trombocytopenię lub pacjent był leczony lekami działającymi przeciwzakrzepowo; 
  • jeśli pacjent ma młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów i (lub) toczeń układowy oraz niewydolność wątroby, gdyż zwiększa się toksyczność salicylanów; 
  • jeśli pacjentka ma krwotoki maciczne, nadmierne krwawienia miesiączkowe lub stosuje wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną; 
  • u pacjentów z krwawieniem wewnątrzczaszkowym; 
  • jeśli pacjent ma nadciśnienie tętnicze lub niewydolność serca; 
  • jeśli pacjent przyjmuje metotreksat w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień, ze względu na nasilenie toksycznego działania metotreksatu na szpik. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach większych niż 15 mg na tydzień jest przeciwwskazane; 
  • przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Ze względu na ryzyko wydłużonego czasu krwawienia zarówno w czasie jak i po zabiegu, na 5 do 7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lek należy odstawić; 
  • u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i (lub) niewydolnością serca, gdyż w zawiązku ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) obserwowano zatrzymanie płynów i obrzęki; 
  • jeśli pacjent jest pobudzony psychoruchowo.

Stosowanie u dzieci

Nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Stosowanie leku z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Należy zachować ostrożność stosując lek Etopiryna Extra z:

  • inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE), 
  • acetazolamidem,
  • lekami przeciwzakrzepowymi (np. heparyna, warfaryna),
  • lekami przeciwpadaczkowymi,
  • lekami moczopędnymi, 
  • probenecydem,
  • metotreksatem,
  • niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), 
  • glikokortykosteroidami stosowanymi układowo, 
  • lekami przeciwcukrzycowymi, z pochodnymi sulfonylomocznika,
  • digoksyną, 
  • lekami trombolitycznymi,
  • lekami nasennymi lub przeciwpadaczkowymi, takimi jak: fenobarbital, fenytoina, karbamazepina oraz ryfampicyna,
  • metoklopramidem i domperydonem,
  • inhibitorami monoaminooksydazy (MAO).

Stosowanie leku z jedzeniem, piciem i alkoholem

Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające, które ustępuje po zakończeniu leczenia. Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek należy przyjmować doustnie, popijając obficie wodą. Lek zaleca się stosować po posiłku.
Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat to 1 do 2 tabletek 3 razy na dobę. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku. Nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek (1,5 g kwasu acetylosalicylowego, 1,2 g paracetamolu i 0,3 g kofeiny) na dobę.
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) należy stosować lek w niniejszych dawkach i w większych odstępach czasowych, ze względu na zwiększone ryzyko występowania objawów niepożądanych w tej grupie pacjentów.
Lek jest przeznaczony do stosowania doraźnego, bez konsultacji z lekarzem pacjent nie powinien stosować leku dłużej niż 3 dni.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Etopiryna Extra: W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pominięcie zastosowania leku

Pominięcie zastosowania leku Etopiryna Extra: W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Reakcje alergiczne

Lek Etopiryna Extra zawiera olej rycynowy uwodorniony. Lek może powodować niestrawność i biegunkę.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonym na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Marka

etopiryna

Skład

Substancjami czynnymi leku są kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeina.
Każda tabletka zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 200 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.
Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana; celuloza mikrokrystaliczna; olej rycynowy uwodorniony; tlenek glinu, prażony.

Popularne