
BIOFARM
Aviorexan, 50 mg + 50 mg, tabl.powl., 10 szt
Niedostępne
Zarezerwuj i odbierz w aptece
Opis produktu
Aviorexan to złożony lek, który zawiera dwie
substancje czynne: dimenhydraminę i kofeinę.
Dimenhydramina należy do grupy leków
przeciwhistaminowych.
Kofeina działa pobudzająco na układ nerwowy oraz
łagodzi działanie uspokajające dimenhydraminy.
Obie substancje wpływają na zmniejszenie objawów w przebiegu
choroby lokomocyjnej. Początek działania występuje po 15 – 30 minutach. Efekty
lecznicze obserwowane są przez 3 do 6 godzin po podaniu leku.
Przeznaczenie
Zapobieganie i leczenie objawów w przebiegu choroby
lokomocyjnej takich jak: nudności, wymioty i zawroty głowy.
Ostrzeżenia
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką
dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku
wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Aviorexan należy omówić
to z lekarzem lub farmaceutą.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z
nadwrażliwością na inne leki przeciwhistaminowe, ponieważ może wystąpić reakcja
krzyżowa.
Należy zachować ostrożność, u pacjentów:
- z
nadwrażliwością na leki stosowane w łagodzeniu alergii (leki
przeciwhistaminowe) lub leki z grupy pochodnych ksantyny (m.in. teofilina
i aminofilina stosowane w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej
choroby płuc),
- z
rozrostem gruczołu krokowego,
- z
trudnościami w oddawaniu moczu,
- ze
zwężającym wrzodem trawiennym lub zwężeniem odźwiernika,
- z
nadczynnością tarczycy,
- z
jaskrą z zamkniętym kątem przesączania,
- z
chorobami oskrzeli i (lub) płuc: przewlekłym zapaleniem oskrzeli, astmą
oskrzelową, obturacyjną chorobą płuc, rozedmą płuc,
- z
zaburzeniami rytmu serca,
- z
chorobą niedokrwienną serca,
- z
cukrzycą.
Pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej narażeni na
wystąpienie działań niepożądanych spowodowanych przez dimenhydraminę.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami
czynności wątroby i (lub) nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku. Lek jest
przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami wątroby.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza
że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza
lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Aviorexan w trzecim trymestrze
ciąży.
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży, a także w trakcie
karmienia piersią lek można stosować tylko, gdy w opinii lekarza korzyści z
leczenia przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.
Lek przenika do mleka kobiecego, należy stosować go
ostrożnie, tylko po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści dla matki do ryzyka
dla karmionego dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Dimenhydramina ogranicza sprawność psychofizyczną, dlatego
nie należy jej stosować u osób prowadzących pojazdy i obsługujących maszyny.
Stosowanie z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich
lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach,
które pacjent planuje przyjmować.
Leku Aviorexan nie należy stosować w poniższymi
lekami:
- barbiturany
(leki często stosowane jako środki uspokajające), środki uspokajające i
kojące (leki stosowane w leczeniu napięcia nerwowego, depresji i lęków),
atropina (lek zwiotczający mięśnie, często stosowany podczas badań
okulistycznych) - równoczesne stosowanie może powodować uczucie zmęczenia
lub senność;
- trójpierścieniowe
leki przeciwdepresyjne (stosowane w leczeniu depresji i lęków) – lek
Aviorexan może nasilać ich działanie;
- leki
o działaniu fotouczulającym (leki zwiększające wrażliwość skóry na słońce
i powodujące reakcje alergiczne w wyniku ekspozycji na słońce) – lek
Aviorexan może nasilać ich działanie;
- aminoglikozydy
(rodzaj antybiotyków) – mogą one uszkadzać ucho wewnętrzne, a podczas
stosowania leku Aviorexan takie uszkodzenie może być maskowane;
- disulfiram
(stosowany w leczeniu choroby alkoholowej) – kofeina może powodować
nasilenie zespołu odstawienia alkoholu;
- inhibitory
MAO (stosowane w leczeniu depresji) – równoczesne stosowanie może
powodować wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie rytmu serca
(tachykardię);
- lit
(stosowany w leczeniu zaburzenia dwubiegunowego) – kofeina może nasilać
wydalanie litu przez nerki;
- teofilina
(stosowana w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) -
kofeina może zmniejszać jej wydalanie.
Leki antykoncepcyjne spowalniają metabolizm kofeiny w
wątrobie. Ponadto lek Aviorexan może zmieniać reakcje skórne na alergeny
podczas testów skórnych. Nie należy stosować leku Aviorexan przynajmniej przez
trzy dni przed planowanymi testami alergicznymi.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane,
chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas leczenia lekiem Aviorexan mogą wystąpić następujące
działania niepożądane:
Działania niepożądane związane ze stosowaniem
dimenhydraminy:
Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000
osób)
- niedokrwistość,
- leukopenia
(zmniejszenie liczby krwinek białych),
- trombocytopenia
(zmniejszenie liczby płytek krwi),
- pancytopenia
(zmniejszenie liczby wszystkich rodzajów krwinek tj. białych, czerwonych i
płytek krwi),
- agranulocytoza
(znaczne zmniejszenie liczby pewnego rodzaju krwinek białych -
granulocytów lub brak granulocytów we krwi).
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10
000 osób)
- paradoksalne
pobudzenie (szczególnie u dzieci mogą wystąpić reakcje paradoksalne, takie
jak bezsenność, nerwowość, zmieszanie, drgawki, drażliwość, euforię,
delirium, kołatanie serca i drgawki),
- tachykardia
(przyspieszone bicie serca)*,
- zaburzenia
rytmu serca* (m.in. esktrasystolie – dodatkowe skurcze serca, blok
serca),
- zwiększenie
ciśnienia tętniczego,
- obniżenie
ciśnienia tętniczego,
- nasilenie
wydzielania wydzieliny oskrzelowej mogące prowadzić do trudności w
oddychaniu.
*reakcje zazwyczaj związane z przedawkowaniem dimenhydraminy
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na
podstawie dostępnych danych)
- reakcje
anafilaktyczne,
- reakcje
alergiczne,
- zmniejszenie
apetytu,
- pobudzenie,
- zaburzenia
snu,
- niepokój,
- drżenie,
- senność,
- uspokojenie
(sedacja),
- zawroty
głowy,
- bóle
głowy,
- zaburzenia
widzenia,
- zwiększenie
ciśnienia w oku,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- zaparcia,
- ból
brzucha,
- suchość
w ustach,
- skórne
reakcje alergiczne,
- nadwrażliwość
skóry na światło słoneczne,
- zapalenie
skóry,
- świąd,
- wysypka,
- rumień,
- trudności
w oddawaniu moczu,
- zaburzenia
funkcji seksualnych,
- nasilenie
porfirii,
- uczucie
zmęczenia.
Działania niepożądane związane ze stosowaniem kofeiny:
Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10
osób)
- bezsenność,
- pobudzenie,
- zwiększenie
ciśnienia tętniczego,
- obniżenie
ciśnienia tętniczego.
Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na
100 osób)
- zmniejszenie
poziomu glukozy we krwi,
- zwiększenie
poziomu glukozy we krwi,
- niepokój
(stosowanie dużych dawek może powodować nerwicę i lęk),
- drażliwość,
- bóle
głowy,
- szumy
uszne,
- uderzenia
gorąca,
- tachykardia
(przyspieszone bicie serca),
- zaburzenia
rytmu serca,
- kołatanie
serca (nieprzyjemne uczucie nieregularnego i (lub) mocnego bicia serca),
- przyspieszona
częstość oddechów,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- ból
brzucha,
- częstomocz
(konieczność oddawania moczu częściej niż zwykle).
Przeciwwskazania
Nie stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek
składnik leku oraz jeśli u pacjenta występują:
- porfiria,
- ostry
atak astmy,
- ciężkie
zaburzenia sercowo-naczyniowe,
- niekontrolowane
nadciśnienie tętnicze,
- bezsenność
i stany lękowe,
- padaczka,
- wrzody
żołądka i (lub) dwunastnicy,
- ciężkie
zaburzenia wątroby,
- jaskra
z wąskim kątem przesączania,
- guz
chromochłonny nadnerczy.
Co zawiera produkt?
Substancją czynną leku są dimenhydramina i kofeina. Każda
tabletka powlekana zawiera 50 mg dimenhydraminy (Dimenhydrinatum) i 50 mg
kofeiny (Coffeinum).
Pozostałe składniki to: Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon
Typ A, powidon K 29/32, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, talk.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Producent
BIOFARMChcesz dowiedzieć się więcej o tym produkcie?
Oto sekcja z najczęściej zadawanymi przez pacjentów pytaniami.