Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Lamotrix, 25 mg, tabl., 30 szt,bl(3x10)

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Lamotrix, 25 mg, tabl., 30 szt,bl(3x10)

Postać produktu

tabletki

Dawka

25 mg

Postać opakowania

30 szt.- 3 blistry po 10 szt.

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

NEURAXPHARM ARZNEIMITTEL GMBH

type

2

Wskazania

Lamotrix należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpadaczkowymi. Stosuje się go w leczeniu dwóch chorób – padaczki i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

U dorosłych i u dzieci w wieku 13 lat i powyżej lek Lamotrix może być stosowany w leczeniu padaczki jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami. Lek Lamotrix można także stosować w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu napadów padaczki w chorobie zwanej zespołem Lennoxa-Gastauta.

U dzieci w wieku od 2 do 12 lat lek Lamotrix może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu tych chorób. Można go stosować jako jedyny lek w leczeniu rodzaju padaczki tzw. typowych napadów nieświadomości.

Działanie

Działanie leku Lamotrix w leczeniu padaczki polega na blokowaniu impulsów w mózgu wywołujących napady padaczkowe.

U pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi (czasami zwanymi psychozą maniakalno-depresyjną) występują skrajne wahania nastroju z epizodami manii (pobudzenie lub euforia) na przemian z epizodami depresji (głęboki smutek lub rozpacz). U dorosłych w wieku 18 lat i powyżej Lamotrix można stosować jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami w celu zapobiegania epizodom depresji występującym w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych. Mechanizm, za pośrednictwem którego Lamotrix wywiera w mózgu takie działanie, nie został dotychczas poznany.

Możliwe działania niepożądane - działanie

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów): ból głowy, wysypka skórna.

Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów): agresja lub drażliwość, uczucie senności, zawroty głowy, drżenie, trudności z zasypianiem (bezsenność), uczucie pobudzenia, biegunka, suchość w jamie ustnej, nudności lub wymioty, uczucie zmęczenia, ból pleców, stawów lub ból w jakimkolwiek innym miejscu.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na lamotryginę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Lekarz prowadzący musi wiedzieć, że pacjent przyjmuje inne leki stosowane w leczeniu padaczki lub zaburzeń psychicznych. Umożliwi to ustalenie odpowiedniej dawki leku Lamotrix. Do tych leków należą:

  • okskarbazepina, felbamat, gabapentyna, lewetyracetam, pregabalina, topiramat, zonisamid, stosowane w leczeniu padaczki,
  • lit, olanzapina lub arypiprazol, stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych,
  • bupropion, stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych lub w leczeniu uzależnienia od nikotyny.

 

Niektóre leki wchodzą w interakcję z lekiem Lamotrix lub zwiększają ryzyko działań niepożądanych. Do tych leków należą:

  • walproinian, stosowany w leczeniu padaczki i zaburzeń psychicznych,
  • karbamazepina, stosowana w leczeniu padaczki i zaburzeń psychicznych,
  • fenytoina, prymidon lub fenobarbital, stosowane w leczeniu padaczki,
  • rysperydon, stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych,
  • ryfampicyna, która jest antybiotykiem,
  • leki stosowane w leczeniu zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV) (połączenie lopinawiru z rytonawirem lub atazanawiru z rytonawirem),
  • hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak pigułka antykoncepcyjna.

 

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy przerywać leczenia bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Skład

Substancją czynną leku jest lamotrygina. Każda tabletka zawiera 25 mg lamotryginy.

Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, powidon, magnezu stearynian, talk.

Jak przechowywać lek - skład

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku, po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

Lamotrix może powodować zawroty głowy i podwójne widzenie. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, chyba że pacjent jest pewny, że te objawy u niego nie występują.