Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Metformax SR 750, 750 mg, tabl.o przedl.uwaln., 30 szt

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Metformax SR 750, 750 mg, tabl.o przedl.uwaln., 30 szt

Postać produktu

tabletki o przedluzonym uwalnianiu

Dawka

750 mg

Postać opakowania

30 szt

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

TEVA B.V.

Wskazania

Metformax SR jest wskazana w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą samej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowej kontroli glikemii. Metformax SR może być stosowana w monoterapii lub w terapii skojarzonej z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną.  Lek stosuje się również w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym.

Działanie

Metformax SR jest lekiem z grupy biguanidów, który zmniejsza stężenie glukozy w osoczu zarówno na czczo, jak i po posiłku. Lek nie pobudza wydzielania insuliny, dlatego nie powoduje hipoglikemii.

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działaniami niepożądanymi zgłaszanymi najczęściej na początku leczenia są nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu, stanu przedśpiączkowego w cukrzycy, ostrej kwasicy metabolicznej, chorób które mogą spowodować niedotlenienie tkanek (niewyrównana niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs) oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby, ostrym zatruciu alkoholem, alkoholizmem oraz ciężką niewydolnością nerek, odwodnionych, we wstrząsie i z ciężkimi zakażeniami.

Należy zachować ostrożność zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek ze względu na ryzyko kwasicy mleczanowej która może prowadzić do śpiączki. Do objawów kwasicy mleczanowej należą: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z ciężkim zmęczeniem, trudności w oddychaniu, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca.

W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunki, gorączki, które prowadzą do odwodnienia organizmu. Należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: leki zwiększające wytwarzanie moczu np. furosemid, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), pewne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II), kortykosteroidy (stosowane w leczeniu różnych chorób, jak np. ciężkiego zapalenia skóry lub astmy). Leki, które mogą zmienić ilość leku Metformax SR we krwi, zwłaszcza u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek (tj. werapamil, ryfampicyna, cymetydyna, dolutegrawir, ranolazyna, trimetoprym, wandetanib, izawukonazol, cryzotynib, olaparyb),  inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy.

Jeżeli pacjent będzie poddawany badaniu rentgenowskiemu lub tomografii z użyciem środka kontrastującego zawierającego jod musi po konsultacji z lekarzem przerwać przyjmowanie leku. Lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem.

Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Metformax SR, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Wszyscy pacjenci powinni kontynuować stosowanie diety z regularnym przyjmowaniem węglowodanów w ciągu dnia. Pacjenci z nadwagą powinni kontynuować dietę niskoenergetyczną.

Metformax SR należy przyjmować podczas posiłku lub po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, nie należy ich żuć. Zazwyczaj tabletki należy przyjmować raz na dobę, z wieczornym posiłkiem. O schemacie dawkowania decyduje lekarz.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka karmi lub zamierza karmić piersią, nie powinna przyjmować leku Metformax SR.

Lek należy stosować leku u dzieci i młodzieży.

W przypadku wystąpienia hipoglikemii należy zachować ostrożność.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Produkt Metformax SR należy przyjmować podczas posiłku lub po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, nie należy ich żuć. Zazwyczaj tabletki należy przyjmować raz na dobę, z wieczornym posiłkiem. O schemacie dawkowania decyduje lekarz.

Skład

Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu Metformax SR 750 zawiera 750 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 585 mg metforminy.