Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Marvelon, 0,15mg+0,03mg,tabl.,(i.row),Delf,Holand,21 szt

Dostępne na magazynie

(i.row),Delf,Holandia
Pełna nazwa produktu

Marvelon, 0,15mg+0,03mg,tabl.,(i.row),Delf,Holand,21 szt

Skrócony opis produktu

(i.row),Delf,Holandia

Postać produktu

tabl.

Dawka

0,15 mg+0,03 mg

Postać opakowania

21 szt

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

DELFARMA/ORGANON

type

1

Wskazania

Marvelon stosuje się w celu zapobiegania ciąży.

Działanie

Lek Marvelon hamuje owulacje i zmienia konsystencję śluzu szyjkowego. Oprócz działania antykoncepcyjnego złożone hormonalne środki antykoncepcyjne wykazują również inne pozytywne działania na organizm kobiety: cykl miesiączkowy staje się bardziej regularny, miesiączka mniej bolesna, a krwawienie niezbyt obfite. W wyniku tego zmniejsza się ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza. Podczas stosowania złożonych środków antykoncepcyjnych zmniejsza się ryzyko wystąpienia włóknisto-torbielowatych guzów piersi, torbieli jajników, zapalenia narządów miednicy mniejszej, ciąży pozamacicznej, raka endometrium i raka jajnika.

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane zgłaszane często (występujące częściej niż u 1 kobiety na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 kobiet): nastrój depresyjny, zmiany nastroju, bóle głowy, nudności, bóle brzucha, ból i tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu. Nie należy stosować leku u pacjentek: z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, z ryzykiem tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, z zapaleniem trzustki, z ciężkimi chorobami wątroby, z nowotworem złośliwym narządu rodnego lub piersi, z rozrostem endometrium, z krwawieniem z pochwy o nieznanej etiologii, w ciąży lub jej podejrzeniem.

Marvelon tak jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie zabezpiecza przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Przyjmowanie leku może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, ale ostateczną decyzję o możliwości jego stosowania podejmuje lekarz na podstawie wywiadu.

Podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych należy systematycznie badać piersi, a jeśli pacjentka wyczuje jakiekolwiek zgrubienie powinna skontaktować się z lekarzem.

Lista chorób o których należy poinformować lekarza oraz szczegóły odnośnie zakrzepów krwi jakie powinna wiedzieć pacjentka dostępne są w ulotce dołączonej do opakowania.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w leczeniu: padaczki (np. prymidon, fenytoina, fenobarbital, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat); gruźlicy (np. ryfampicyna, ryfabutyna); zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, nelfinawir, newirapina, efawirenz); zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (np. boceprewir, telaprewir); innych chorób zakaźnych (np. gryzeofulwina); wysokiego ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach krwionośnych płuc (bozentan); nastrojów depresyjnych (ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum)).

Marvelon może wpływać na działanie innych leków takich jak, np. leków zawierających cyklosporynę; leku przeciwdrgawkowego - lamotryginy (może to prowadzić do zwiększonej częstości występowania drgawek).

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Marvelon jest przeciwwskazany w ciąży.

Nie zaleca się stosowania leku Marvelon w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chciałaby stosować Marvelon w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Opakowanie leku Marvelon zawiera 21 tabletek. Przy każdej tabletce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Tabletki należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, jeżeli zachodzi taka potrzeba popijając wodą. Przyjmowanie tabletek należy kontynuować przez 21 dni zgodnie z kierunkiem strzałek. Następnie należy odczekać 7 dni w czasie, których nie przyjmuje się tabletek. Krwawienie miesiączkowe (krwawienie z odstawienia) powinno wystąpić 11 w ciągu tych 7 dni wolnych od przyjmowania tabletek. Zazwyczaj występuje ono 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki leku Marvelon. Pierwszą tabletkę następnego opakowania należy przyjąć 8 dnia nawet, jeżeli krwawienie jeszcze trwa. Oznacza to, że zawsze zaczyna się nowe opakowanie tego samego dnia tygodnia jak również, że krwawienie z odstawienia pojawia się mniej więcej w tych samych dniach każdego miesiąca.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: dezogestrel (progestagen) oraz etynyloestradiol (estrogen).

Każda tabletka zawiera 0,15 mg dezogestrelu (Desogestrelum) i 0,03 mg etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum)

Substancje pomocnicze: Krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon, kwas stearynowy, α-tokoferol.