Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Ovestin, 0,5 mg, glob.dopochw.,(i.row),MDZ/PhP,Fran, 15 szt

Dostępne na magazynie

(i.row),MDZ/PhP,Francja
Pełna nazwa produktu

Ovestin, 0,5 mg, glob.dopochw.,(i.row),MDZ/PhP,Fran, 15 szt

Skrócony opis produktu

(i.row),MDZ/PhP,Francja

Postać produktu

globulki dopochwowe

Dawka

0,5 mg

Postać opakowania

15 szt

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

MEDEZIN/ASPEN PHARMA TRADING LIMITED

type

1

Wskazania

Lek Ovestin jest wskazany do: leczenia objawów podmiotowych zmian zanikowych pochwy spowodowanych niedoborem estrogenów u kobiet po menopauzie; leczenia przed- i pooperacyjnego u kobiet w okresie pomenopauzalnym, poddawanych zabiegom pochwowym; jako pomoc diagnostyczna w przypadku wątpliwego obrazu cytologicznego wymazu z szyjki macicy.

Działanie

Produkt leczniczy Ovestin zawiera naturalny żeński hormon płciowy – estriol. Estriol może być stosowany jako substytut podawany w związku z zahamowaniem wytwarzania estrogenów. W przypadku zmian zanikowych dolnych dróg moczowo-płciowych estriol powoduje normalizację nabłonka dróg moczowo-płciowych i pomaga przywrócić prawidłową mikroflorę i fizjologiczne pH pochwy.

Możliwe działania niepożądane - działanie

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W zależności od stosowanych dawek oraz wrażliwości pacjentki mogą wystąpić następujące działania niepożądane: obrzęk i zwiększona tkliwość piersi, niewielkie krwawienie z pochwy, zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, nudności, zatrzymanie płynu w tkankach, zwykle objawiające się w postaci obrzęków kostek lub stóp, miejscowe podrażnienie lub świąd, objawy grypopodobne.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Przeciwwskazania

Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu oraz jeśli pacjentka: ma bądź miała raka piersi, raka endometrium; ma krwawienia z dróg rodnych o nieznanym pochodzeniu; ma nieleczoną hiperplazję endometrium; ma zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną; ma stwierdzone zaburzenia krzepnięcia; ma dławicę piersiową, zawał mięśnia sercowego; ostrą chorobę wątroby; ma porfirię. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności - przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Ovestin należy zachować ostrożność i omówić z lekarzem jeśli pacjentka ma: mięśniaki macicy, endometrium, endometriozę, zakrzepice żylną, zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu estrogenozależnego, nadciśnienie, zaburzenia wątroby, cukrzycę, kamicę żółciową, migrenę lub ciężkie bóle głowy, choroby układu immunulogicznego, padaczkę, astmę, chorobę atakującą błonę bębenkową i powodująca upośledzenie słuchu, zatrzymanie płynów w organizmie związane z chorobami serca lub nerek. 

Należy przerwać stosowanie leku Ovestin i niezwłocznie zwrócić się do lekarza, jeśli podczas stosowania HTZ wystąpi: zażółcenie skóry i twardówek oczu (żółtaczka), które może być objawem choroby wątroby, znaczący wzrost ciśnienia krwi, ból głowy o charakterze migrenowym występujący po raz pierwszy, ciąża, objawy świadczące o powstaniu zakrzepów krwi.

Stosowanie u dzieci - przeciwskazania

Nie stosować leku u dzieci i młodzieży.

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: leki przeciwpadaczkowe (takie jak fenobarbital, fenytoina i karbamazepina); leki stosowane w leczeniu gruźlicy (takie jak ryfampicyna, ryfabutyna); leki stosowane w zakażeniu HIV (takie jak newirapina, efawirenz, rytonawir i nelfinawir); produkty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum).

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

Lek Ovestin jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u kobiet po menopauzie. W przypadku zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie leku Ovestin i zgłosić się do lekarza.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Globulkę należy wprowadzić głęboko do pochwy w pozycji półleżącej przed udaniem się na spoczynek nocny. Globulek nie należy stosować doodbytniczo.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku - dawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ovestin: W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W przypadku połknięcia globulek, nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia. Niemniej jednak, należy poinformować o tym lekarza. Objawy przedawkowania to najczęściej nudności i wymioty; u kobiet po kilku dniach może także wystąpić krwawienie z dróg rodnych.

Pominięcie zastosowania leku - dawkowanie

Pominięcie zastosowania leku Ovestin: Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku pominięcia dawki, lek należy przyjąć jak najszybciej, chyba, że pominięcie to zauważono w dniu zażycia kolejnej dawki. Jeżeli pominięcie zostało zauważone w dniu następnej dawki należy pominąć nieprzyjętą dawkę leku i przyjmować następne według wcześniej ustalonego schematu.

Skład

Substancją czynną leku Ovestin jest estriol w ilości 0,5 mg.

Pozostałe składniki to: Witepsol S 58.

Jak przechowywać lek - skład

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze od 2°C do 25°C. Chronić od światła i wilgoci.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

Stosowanie leku Ovestin nie powinno mieć wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak indywidualna reakcja na lek może być zróżnicowana.