Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Explemed, 15 mg, tabl., 28 szt

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Explemed, 15 mg, tabl., 28 szt

Postać produktu

tabletki

Dawka

15 mg

Postać opakowania

28 szt

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

PROTERAPIA

type

2

Wskazania

Explemed stosowany jest w leczeniu dorosłych i młodzieży w wieku 13 lat i starszej, których choroba charakteryzuje się objawami, takimi jak: silne podekscytowanie, rozpierająca energia, mniejsze zapotrzebowanie na sen niż zwykle, bardzo szybka mowa, gonitwa myśli i czasami bardzo nasilona drażliwość. U dorosłych, lek ten zapobiega również nawrotowi powyższych objawów u pacjentów, którzy zareagowali na leczenie lekiem Explemed.

Działanie

Explemed zawiera substancję czynną arypiprazol i należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Stosowany jest w leczeniu dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej chorujących na chorobę charakteryzującą się takimi objawami, jak: widzenie, słyszenie i odczuwanie rzeczy w rzeczywistości nieistniejących, podejrzliwość, sprzeczne z rzeczywistością przekonania, chaotyczna mowa i zachowanie oraz otępienie emocjonalne. Pacjenci z powyższymi objawami mogą także odczuwać smutek, lęk lub napięcie, a także mieć poczucie winy.

Możliwe działania niepożądane - działanie

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów): cukrzyca, zaburzenia snu, uczucie lęku, uczucie niepokoju i brak możliwości spokojnego siedzenia lub stania, niekontrolowane drżenie, ruchy z szarpnięciem lub ruchy wijące, zespół „niespokojnych nóg”, drżenie, bóle głowy, zmęczenie, senność, uczucie pustki w głowie, drżenie obrazu i niewyraźne widzenie, zmniejszenie liczby wypróżnień lub trudności z wypróżnianiem, niestrawność, nudności, nadmierne wydzielanie śliny, wymioty, uczucie zmęczenia.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Explemed, jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności - przeciwwskazania

W przypadku niektórych problemów takich jak:

 • wysokiego stężenie cukru we krwi (charakterystycznymi objawami są: nadmierne pragnienie, wydalanie dużych ilości moczu, zwiększenie apetytu i uczucie osłabienia) lub cukrzycy występującej w rodzinie;
 • drgawek;
 • mimowolnych, nieregularnych ruchów mięśni, szczególnie mięśni twarzy;
 • chorób układu krążenia, chorób układu krążenia występujących w rodzinie, udaru lub „mikro” udaru, nieprawidłowego ciśnienia krwi;
 • zakrzepów krwi u pacjenta lub występujące u członków rodziny, ponieważ stosowanie leków przeciwpsychotycznych jest związane z tworzeniem zakrzepów krwi;
 • uzależnienia od hazardu w przeszłości,

należy poinformować o nich lekarza, przed zastosowaniem leku.

Jeśli w trakcie terapii lekiem Explemed wystąpią:

 • zwiększenie masy ciała,
 • objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie np. nietypowe odruchy, senność, trudności w połykaniu, objawy alergii,
 • myśli o skrzywdzeniu siebie lub samobójcze,
 • sztywność mięśni lub sztywność mięśni z wysoką gorączką, potami, zaburzeniami stanu umysłowego lub bardzo szybkim albo nieregularnym biciem serca,

to należy natychmiast zgłosić się do lekarza. 

Explemed może powodować senność, spadek ciśnienia w trakcie wstawania, zawroty głowy, zachwiania równowagi. Należy zachować ostrożność w trakcie poruszania się. Jest to to szczególnie istotne w przypadku starszych pacjentów. 

Stosowanie u dzieci - przeciwskazania

Nie należy stosować tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 13 lat. Nie wiadomo czy stosowanie leku jest bezpieczne i skuteczne u tych pacjentów.

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Explemed może wchodzić w interakcję z:

 • lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń rytmu serca;
 • lekami przeciwdepresyjnymi lub lekami ziołowymi stosowanymi w leczeniu depresji i lęku (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych);
 • lekami przeciwgrzybiczymi;
 • pewnymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia HIV;
 • lekami przeciwdrgawkowymi stosowanymi w leczeniu padaczki,
 • obniżającymi ciśnienie krwi (nasila ich działanie),
 • lekami zwiększającymi stężenie serotoniny (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych) np. tryptany (migrena), tramadol, tryptofan, petydyna. 

Stosowanie leku z jedzeniem, piciem i alkoholem - przeciwskazania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Należy unikać picia alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. U noworodków, których matki stosowały Explemed w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży) mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, trudności z oddychaniem oraz trudności związane ze ssaniem. W razie zaobserwowania takich objawów u własnego dziecka, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka przyjmuje lek Explemed, lekarz omówi z nią, czy powinna karmić piersią, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z leczenia i korzyści wynikające z karmienia dziecka piersią. Nie należy przyjmować leku i karmić dziecka piersią. Należy porozmawiać z lekarzem na temat najlepszych metod karmienia dziecka, jeżeli pacjentka przyjmuje ten lek.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Explemed należy starać się przyjmować codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia czy jest przyjmowany z posiłkiem czy bez posiłku. Tabletkę należy połykać w całości i popijać wodą. Nawet jeśli odczuwa się poprawę samopoczucia, nie należy zmieniać dawki bądź zaprzestać przyjmowania leku Explemed bez wcześniejszego uzgodnienia tego z lekarzem prowadzącym.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku - dawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Explemed: W przypadku przyjęcia większej dawki leku Explemed tabletki niż zalecił lekarz (lub jeżeli ktoś inny przyjął pewną ilość nie przeznaczonego dla niego leku Explemed tabletki), niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku trudności uzyskania kontaktu z lekarzem, należy udać się do najbliższego szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku.

Pominięcie zastosowania leku - dawkowanie

Pominięcie zastosowania leku Explemed: W przypadku pominięcia dawki pacjent powinien przyjąć pominiętą dawkę, gdy tylko sobie o tym przypomni. Nie należy przyjmować dwóch dawek jednego dnia.

Przerwanie stosowania leku Explemed: Nie należy przerywać leczenia jeśli pacjent czuje się lepiej. Bardzo ważne jest aby tabletki leku Explemed przyjmować przez okres zalecony przez lekarza.

Skład

Substancją czynną leku jest arypiprazol. Każda tabletka zawiera odpowiednio 10 mg, 15 mg lub 30 mg arypiprazolu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana (kukurydziana), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Jak przechowywać lek - skład

Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

W trakcie leczenia tym lekiem mogą wystąpić zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Należy brać to pod uwagę podczas wykonywania czynności wymagających pełnej uwagi np. podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.