Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Absenor, 500 mg, tabl.o przedl.uwaln., 100 szt

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Absenor, 500 mg, tabl.o przedl.uwaln., 100 szt

Postać produktu

tabletki o przedluzonym uwalnianiu

Dawka

500 mg

Postać opakowania

100 szt, butelka

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

ORION CORPORATION

type

2

Wskazania

Absenor jest stosowany w leczeniu:

 • napadów padaczkowych obejmujących obie połowy mózgu (drgawki uogólnione), np. napadów nieświadomości, napadów mioklonicznych oraz napadów toniczno-klonicznych,
 • napadów padaczkowych rozpoczynających się w określonej części mózgu (napady ogniskowe) i które w pewnych okolicznościach mogą rozprzestrzenić się na obie połowy mózgu (napady wtórnie uogólnione).
 • manii, gdy pacjent czuje się bardzo podekscytowany, rozradowany, pobudzony, entuzjastyczny lub nadaktywny. Mania występuje w chorobie określanej jako choroba afektywna dwubiegunowa. Lek Absenor może być stosowany, gdy nie można zastosować litu.

 

Absenor można również stosować jednocześnie z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu innych rodzajów napadów padaczkowych, np. napadów padaczkowych z objawami mieszanymi (złożonymi), jak również napadów padaczkowych, które rozprzestrzeniają się z określonej części mózgu na obie połowy mózgu, gdy te rodzaje napadów nie reagują na zwykle stosowane leki przeciwdrgawkowe. 

Działanie

Absenor jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki (lek przeciwpadaczkowy) i epizodów maniakalnych (nienaturalnie podwyższony nastrój i zwiększona aktywność).

Możliwe działania niepożądane - działanie

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo często: hiperamonemia, drżenia, nudności.

Często: niedokrwistość, trombocytopenia lub leukopenia, przyrost masy ciała lub utrata masy ciała, zwiększony apetyt lub spadek apetytu, hiponatremia, splątanie, omamy, agresja, pobudzenie, zaburzenia koncentracji (ostatnie trzy - głównie u dzieci), zaburzenia pozapiramidowe, stupor, senność, parestezje, drgawki, zaburzenia pamięci, bóle głowy, oczopląs i zawroty głowy, głuchota, krwawienie, wymioty, przerost dziąseł, zapalenie jamy ustnej, biegunka, dyskomfort w nadbrzuszu, uszkodzenie wątroby - ryzyko uszkodzenia wątroby jest znacznie większe u dzieci, nadwrażliwość, przejściowa i (lub) zależna od dawki utrata włosów, zaburzenia paznokci i łożyska paznokci, bolesne miesiączkowanie, nietrzymanie moczu.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Absenor, jeśli:

 • pacjent ma uczulenie na walproinian sodu, orzeszki ziemne lub soję, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • pacjent lub ktoś z jego rodziny miał w przeszłości ciężkie choroby wątroby lub obecnie występują u pacjenta poważne zaburzenia czynności wątroby lub trzustki; - jeśli ktokolwiek z rodzeństwa miał zaburzenia czynności wątroby prowadzące do śmierci w trakcie leczenia kwasem walproinowym;
 • u pacjent stwierdzono zaburzenia krzepliwości krwi;
 • u pacjenta występuje dziedziczna lub nabyta choroba metaboliczna barwnika krwi (porfiria wątrobowa);
 • u pacjenta występują zaburzenia cyklu mocznikowego (rodzaj zaburzenia metabolicznego);
 • u pacjenta występuje wada genetyczna powodująca zaburzenia mitochondrialne (np. zespół Alpersa-Huttenlochera).

 

Stosowanie u dzieci - przeciwskazania

Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania leku Absenor u:

 • małych dzieci, przyjmujących jednocześnie inne leki przeciwpadaczkowe;
 • dzieci i młodzieży z wieloma niepełnosprawnościami i ciężkimi postaciami napadów padaczkowych.

Walproinianu sodu nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w leczeniu manii.

U niemowląt i dzieci podczas leczenia chorób przebiegających z gorączką oraz u młodzieży nie należy jednocześnie stosować leku Absenor oraz leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Dopuszcza się jednoczesne stosowanie wyłącznie na specjalne zalecenie lekarza.

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Stosowanie leku z jedzeniem, piciem i alkoholem - przeciwskazania

Jednoczesne spożywanie alkoholu może osłabić lub nasilić efekty działania, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leku Absenor. Dlatego należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia.

Przyjmowanie leku Absenor z pokarmem nie wpływa znacząco na biologiczną przyswajalność leku. Jeżeli na początku lub w trakcie leczenia wystąpi podrażnienie układu pokarmowego, tabletki należy przyjmować podczas lub po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, jeśli pacjentka planuje ciążę lub jest w ciąży. W przypadku karmienia piersią należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Skład

Jedna tabletka zawiera 500 mg sodu walproinianu.

Pozostałe składniki:

 • rdzeń tabletki: kopowidon, hypromeloza, krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian.
 • otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, lecytyna sojowa E 322), guma ksantan.

 

Jak przechowywać lek - skład

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i pudełku Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Tabletki mogą być przechowywane w pudełku na tabletki przez tydzień, w temperaturze do 25°C.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

Nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn przed zasięgnięciem porady lekarza.