Perz właściwy to chwast, który jest bardzo popularną rośliną w Polsce, można go spotkać przede wszystkim w Europie oraz Azji. Jego inna nazwa to perz pełzający, posiada wiele cennych właściwości leczniczych, pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów oraz paznokci. Pomaga również w czasie zaparć, a także w problemach ze strony układu moczowego.

Perz właściwy

Kłącza perzu zbierane są wczesną wiosną oraz późną jesienią. Warto wiedzieć, iż kłącza separuje się od zielonych fragmentów rośliny, płucze, a następnie suszy w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Najlepiej zrobić to w specjalnej suszarce do ziół, bądź w piecyku. W medycynie wykorzystuje się kłącza jasne oraz grube, gdyż to one cechują się pożądanymi właściwościami leczniczymi.

Poza zastosowaniem w przemyśle farmakologicznym, kłącze perzu używane jest również szeroko w kosmetyce, m.in. w formie maseczek, których rolą jest regeneracja i nawilżenie skóry.

Sprawdź: Liście manuka – właściwości, zastosowanie w kosmetyce

Perz właściwy – co to jest?

Co to jest perz? To bylina pochodząca z rodziny tzw. wiechlinowatych, porastająca pola
w całej Polsce. Niekiedy można spotkać ją również na obrzeżach lasów oraz łąkach. Jest to roślina wieloletnia, której kłącza osiągają nawet kilkanaście metrów długości.

W medycynie wykorzystuje się kłącze perzu, którego właściwości były znane już w czasach starożytnych. Te dokładnie wysuszone, powinny mieć kolor słomy o lekko słodkim smaku. Kłącze należy trzymać w workach z przewiewnej tkaniny, w suchym miejscu, by uchronić je przed pleśnieniem.

Poznaj: Sok z karczocha - wyciąg na cholesterol i odchudzanie

Kłącze perzu - właściwości

Wiele osób traktuje perz, jako chwast, nie wykorzystując go w lecznictwie. Właściwości perzu są niezwykle cenne, dlatego warto mieć go np. w formie suszu czy tabletek w swojej domowej apteczce.

Perz właściwości lecznicze, zawdzięcza występowaniu w jego składzie:

  • witaminy C,
  • inozytu,
  • kwasów organicznych,
  • olejków eterycznych,
  • flawonoidów,
  • soli mineralnych.

Ponadto, zawiera w sobie związki białkowe, węglowodany o wysokiej przyswajalności, alkohole cukrowe oraz kwasy organiczne. Wszystkie te składniki cechują się szerokim działaniem mającym wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Czytaj: Olej z dziurawca - zastosowanie, na kręgosłup

Kłącze perzu - działanie

Dzięki wymienionym wyżej właściwościom, perz ma działanie:

  • moczopędne,
  • przeciwmiażdżycowe,
  • przeciwzapalne,
  • przyspieszające metabolizm,
  • niwelujące objawy reumatyzmu oraz cukrzycy,
  • odtruwające,
  • wykrztuśne,
  • redukujące symptomy schorzeń wątroby oraz trzustki.

Kłącze perzu zalecane jest dla cukrzyków, ponieważ zmniejsza stężenie cukru we krwi. Dodatkowo redukuje poziom złego cholesterolu oraz symptomy gruźlicy. Przede wszystkim perz stosuje się w czasie infekcji dróg moczowych oraz kamicy nerkowej, ponieważ działa moczopędnie - wzmaga on filtrację w kłębuszkach, wpływając na wzrost ilości oddawanego moczu.

Sprawdź: Sok z żurawiny - właściwości, przepis, dawkowanie

Kłącze perzu – odchudzanie

Jedną z właściwości perzu jest jej działanie wpływające na przyspieszenie pracy metabolizmu, dlatego często stosowany jest przez osoby borykające się z nadmiernymi kilogramami. Kłącze perzu zwiększa swoją objętość w przewodzie pokarmowym, tym samym usprawniając pracę jelit.

Działa również odtruwająco, gdyż wspomaga pozbywanie się toksycznych składników przemiany materii z organizmu, a dokładniej mocznika.

Ma delikatne właściwości przeczyszczające, co również korzystnie wpływa na spadek masy ciała. Ważne jednak, by nie pić go w nadmiernych ilościach. Preferowana porcja to 1,5-2 szklanki naparu w ciągu doby.

Dowiedz się: Maść z arniki - kiedy stosować maść arnikową?

Kłącze perzu – zastosowanie

Warto wiedzieć w jakiej formie można przyjmować perz. Do najpopularniejszych preparatów zaliczyć należą:

  • herbata z kłącza perzu – wystarczy pół łyżki perzu zalać 200 ml chłodnej wody, następnie podgrzewać do momentu wrzenia i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez 5 minut, następnie odstawić na kilkanaście minut i przecedzić, pić nie częściej niż 3 razy w ciągu doby;
  • wyciąg z kłącza perzu – ekstrakt z rośliny bardzo często jest jednym z głównych składników kropli, które przede wszystkim mają działanie korzystne dla osób
    z cukrzycą, gdyż zmniejszają poziom cukru we krwi, naparem z perzu można też płukać jamę ustną w celu redukcji stanu zapalnego;
  • tabletki z kłączem perzu – bardzo często są to preparaty, które wspomagają walkę
    z odchudzaniem. Dawkowanie powinno być zgodne z dołączoną ulotką.

Przed zastosowaniem kłącza perzu, należy również zapoznać się z jego przeciwwskazaniami, takimi jak: nadwrażliwość na roślinę, ciężka niewydolność serca oraz ciężka niewydolność nerek. Nie zbadano również jego wpływu na płód w czasie ciąży, dlatego nie zaleca się zażywania perzu w tym okresie.

Czytaj również: Herbatka z kopru włoskiego – kiedy ją pić? Właściwości

Autor: Katarzyna Pawlik

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down