nagietek lekarski

Nagietek lekarski doskonale sprawdzi się na problemy jelitowe, rany i oparzenia, zmęczone oczy, czy kobiece dolegliwości. Kwiat nagietka właściwości lecznicze objawił już w Średniowieczu, uchodząc wtedy za antidotum na truciznę. Sprawdź jakie zastosowanie nagietek znajduje współcześnie, jak przyrządzić herbatę z nagietka, krem z nagietka, olej z nagietka…

Nagietek lekarski – nazwa, pochodzenie, wygląd

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, a więc spokrewniona między innymi z ostropestem plamistym, łopianem, karczochem czy chabrem. Nagietek lekarski pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale jest uprawiany w wielu częściach świata, także w Polsce. Jest to roślina zielna, o gęstych liściach i pomarańczowych lub żółtych kwiatach zebranych w „koszyczki” o średnicy do 5 centymetrów. Nagietek lekarski osiąga wysokość od 20 do 50 centymetrów.

Zamów najlepsze: Zioła i herbaty

Nagietek – właściwości lecznicze

W XII wieku nagietek stał się bohaterem recepty na zatrucie, autorstwa słynnej Hildegardy z Bingen. Nagietek miał truciznę „rozrzedzić i rozpędzić z wnętrzności”. Czy faktycznie za pomocą nagietka dałoby się uzdrowić osobę potraktowaną okrutną trucizną – tego nie wiemy, wiemy natomiast, że współcześnie właściwości lecznicze nagietka są powszechnie znane i w dużej mierze są one związane z oddziaływaniem na problemy trawienne.

Nagietek jest też używany, ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, przy wszelkiego rodzaju uszkodzeniach skóry. Zawiera w sobie flawonoidy, które pełnią rolę antyoksydantów, chroniących przed toksynami i wolnymi rodnikami. Nagietek właściwości lecznicze zawdzięcza też obecności steroli roślinnych, kwasu kalendowego i linolowego, polisacharydów, karotenoidów. 

Czytaj także: Melisa dla dzieci i dorosłych – właściwości, zastosowanie i działanie

Nagietek - zastosowanie

Nagietek lekarski jest stosowany doustnie w przypadku owrzodzenia żołądka i jelit oraz skurczach przewodu pokarmowego. Prawdopodobnie wpływa także łagodząco na bóle miesiączkowe.

Natomiast zewnętrznie nagietek stosuje się do obmywania i okładów w przypadku otwartych ran i kontuzji wewnętrznych, a także: wrzodów, zapalenia skóry, oparzeń. 

Dawniej pełnił rolę środka dezynfekującego, zapobiegającego infekcjom, dziś częściej jest wykorzystywany jako środek przyspieszający gojenie. Uważa się bowiem, że nagietek lekarski pomaga w regeneracji zniszczonej tkanki. Pomaga też zmniejszać obrzęki.

Nagietek zastosowanie znajduje także w leczeniu zapalenia spojówek, bywa składnikiem kropli stosowanych na przemęczenie oczu, pomaga chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Czytaj też: Mniszek lekarski – zastosowanie, właściwości i działanie

Nagietek lekarski – w herbacie, kremie, oleju

Nagietek lekarski, nim zostanie użyty w celach leczniczych, musi zostać przetworzony. Na wstępnym etapie, kwiat nagietka suszy się, a następnie wytwarza z nich herbaty, kremy, olejki, krople. Część specyfików na bazie nagietka można wytworzyć samodzielnie w domu, część – kupić w aptece, sklepach zielarskich i ze zdrową żywności, a nawet zwykłych hipermarketach.

Herbata z nagietka

Herbata z nagietka to napar stosowany na dolegliwości jelitowe. Herbatę z nagietka można przygotować samodzielnie w domu, wsypując do gorącej herbaty wysuszone w niskiej temperaturze płatki tego kwiatu. Kwiaty nagietka należy zbierać w lipcu i sierpniu, starając się wybierać te o

kazy, których barwa jest bardziej pomarańczowa niż żółta, jako te, które zawierają więcej wartościowych substancji. Herbatę z nagietka można też kupić w torebkach, gotową do zaparzenia. Herbata z nagietka może się okazać pomocna w przypadku dolegliwości układu pokarmowego, bólu menstruacyjnego, wrzodów żołądka, żylaków, kamicy nerkowej, a nawet zwykłego przeziębienia.

Zobacz też: Tymianek – zastosowanie i właściwości lecznicze

Krem nagietkowy

Kremy nagietkowe  stosuje się głównie w dwóch celach – na rany i oparzenia, a także – na poprawę wyglądu skóry. W pierwszym przypadku, jak wspomnieliśmy, wykorzystuje się zdolność substancji zawartych w nagietku do regeneracji uszkodzonej tkanki, aczkolwiek w przypadku poważniejszych stanów nie wolno maści z nagietkaaplikować samodzielnie, bez zalecenia lekarza.

Zazwyczaj nie nakłada się jej także bezpośrednio na ranę, a jedynie na skórę wokół, aby uniknąć większych podrażnień. Krem nagietkowy to jednak przede wszystkim specyfik wykorzystywany w kosmetologii. Działa antyoksydacyjnie, usuwając nadmiar wolnych rodników i opóźniając procesy starzenia.

Olej z nagietka

Kwiat nagietka może posłużyć także do wytworzenia oleju. Mikstura ta ma wielorakie zastosowania – łagodzi podrażnienia, oczyszcza, nawilża, ma działanie antygrzybiczne i antybakteryjne. Świetnie nadaje się do pielęgnacji twarzy.

Olej z nagietka można kupić, lub przyrządzić samodzielnie, zalewając płatki kwiatu nagietka oliwą lub olejem, w proporcji jeden do jednego (na 1 szklankę zebranych kwiatów powinna przypadać 1 szklanka oleju). Tak przygotowana miksturę należy przechowywać w ciemnym miejscu, mieszając co kilka dni. 

Zobacz: Rumianek – właściwości. Na co pomaga rumianek?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Szulik
Katarzyna Szulik

Dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania, specjalizująca się w szeroko pojętej tematyce lifestyle, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i kulinariów. Wcześniej związana między innymi z Gazetą Wyborczą i serwisami grupy Money.pl, obecnie redaktorka w In Hot Water Company...

Komentarze
chevron-down