kobieta, pielęgnacja, twarz, trądzik

 

Usiana pryszczami twarz nie jest rzadkością wśród nastolatków. To trądzik, którego przyczyną są zwykle zaburzenia hormonalne związane z okresem pokwitania. Choroba ta jednak pojawia się również u osób dorosłych i nie ma co liczyć, że sama zniknie. Wymaga konsekwentnego leczenia oraz skrupulatnej pielęgnacji skóry.



Trądzik, którego przyczyną jest nadmierna czynność gruczołów łojowych, objawia się w formie zaskórników (pryszczy) oraz grudek i krost (zmian zapalnych) zwykle na twarzy, ale również i na ciele osoby chorej. Na jego rozwój mają m.in. wpływ skłonności genetyczne, dieta wysokoglikemiczna czy stres. Leczenie, antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi, a często też hormonalne, musi się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską. Bardzo ważne jest także wsparcie w gabinecie kosmetycznym np. oczyszczanie, peelingi na bazie kwasów owocowych, a przede wszystkim domowa pielęgnacja. Jeżeli będzie błędna może pogorszyć stan cery.

Delikatnie, ale skutecznie

W pielęgnacji nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry i podrażnienia jej zbyt "agresywnymi" kosmetykami. Wówczas zacznie produkować więcej łoju i automatycznie nasili to rozwój trądziku. Silne gruboziarniste peelingi zastąp enzymatycznymi, wybieraj bezalkoholowe toniki oraz łagodne żele antybakteryjne o pH 5,5 (np. z witaminą B3, cynkiem, trawą cytrynową), które usuną ze skóry zanieczyszczenia nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej. Pamiętaj też o regularnej aplikacji kremu. Idealny powinien łączyć w sobie właściwości matujące oraz nawilżające. Raz w tygodniu oczyszczaj twarz maseczką, która zredukuje nadmiar serum oraz dostarczy skórze składników nawilżających. Wybieraj te na bazie drożdży, kwasów owocowych, krzemionki bądź glinki.

Dieta przeciwtrądzikowa

W walce z trądzikiem sprawdzi się jadłospis bogaty w kwasy tłuszczowe obecne m.in. w oleju słonecznikowym czy kukurydzianym, chude mięso, nabiał, duże ilości orzechów i nasion dyni oraz oczywiście niezastąpionych owoców i warzyw. Bardzo ważne w diecie antytrądzikowej są witaminy z grupy B, które przeciwdziałają powstawaniu zaskórników i przetłuszczaniu się skóry. Znajdziesz je np. w jajach, pełnoziarnistym pieczywie, ziemniakach i nasionach roślin strączkowych. Warto również wypróbować właściwości suplementów diety do cery trądzikowej z cynkiem, selenem organicznym i witaminami. Dzięki nim wzmocnisz naturalne mechanizmy obronne skóry, które odpowiadają za zwalczanie stanów zapalnych oraz zakażeń. Staraj się unikać pokarmów sprzyjających powstawaniu pryszczy i krost, szczególnie fast foodów, ostrych przypraw, kakao, alkoholi i gorących potraw.

Beztłuszczowy makijaż

Nieestetyczne wykwity skórne trzeba dobrze zamaskować, dlatego na pewno potrzebny ci będzie antybakteryjny korektor. Dobrze, by miał zielony odcień, ponieważ wtedy zaczerwienienie zmieni barwę na bardziej neutralną szarość. Podkład powinien matować skórę, ale jednocześnie dostarczać jej substancji nawilżających. Wart skusić się na kosmetyki mineralne, które powstały z myślą o osobach z problemami dermatologicznymi. Nie zaszkodzą nawet bardzo wrażliwej skórze. Nie zawierają konserwantów, tłuszczów, barwników syntetycznych. Są za to bogate w sproszkowane minerały m.in. tlenek cynku, mikę, glinkę i tworzą na powierzchni skóry naturalny film ochronny przed promieniowaniem UV.

Pokochaj spacery

Świeże powietrze stymuluje odnowę komórek naskórka, poprawia krążenie krwi w skórze, a przede wszystkim redukuje poziom stresu, który jest jednym z największych winowajców powstawania zmian trądzikowych. Poza tym przebywanie na słońcu zwiększa produkcję witaminy D, która bardzo dobrze wpływa na kondycję cery. Ale uwaga: tylko w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadmiar promieni UV może zwiększyć ilość wydzielanego łoju i pogłębić stany zapalne skóry.

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down