Alergie wziewne należą do najpowszechniejszych. Z badań wynika, że alergiczny nieżyt nosa (ANN) ma prawie 25 procent dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Chorobę należy jak najszybciej rozpoznać i wdrożyć odpowiednie leczenie, gdyż prowadzi do rozwoju astmy. Sprawdź, jak objawiają się alergie wziewne oraz jak należy je leczyć.
Alergia wziewna
Alergia jest nadmierną i nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne nazywane alergenami. Dla osoby zdrowej alergeny są obojętne. Natomiast kiedy zetknie się z nimi osoba uczulona, jej mechanizmy immunologiczne wywołają szereg objawów chorobowych. Ze względu na drogą, jaką alergeny przedostają się do organizmu, wyróżnia się alergie wziewne, kontaktowe oraz pokarmowe.
Do najczęściej uczulających alergenów wziewnych zaliczają się:
- pyłki roślin,
- roztocza kurzu domowego,
- pleśń,
- sierść zwierząt.
Objawy alergii wziewnej
Uczulenie na alergeny wziewne można rozpoznać po objawach dotyczących błon śluzowych. Z tego powodu alergie wziewne często są mylone z przeziębieniem lub infekcjami dróg oddechowych. Wśród najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów alergii wziewnej wymienia się:
- kichanie,
- katar,
- łzawienie i zaczerwienienie oczu,
- świąd oczu,
- zapalenie spojówek,
- kaszel,
- duszność,
- świąd gardła,
- świszczący oddech,
- pokrzywkę skórną,
- świąd skóry,
- rumień,
- wyprysk.
Alergia wziewna u dzieci
Specjaliści alarmują, że liczba zachorowań na alergie rośnie lawinowo z każdym rokiem.
Wpływ na rozpowszechnianie się chorób alergicznych ma wiele czynników – m.in.:
- rosnące stężenie alergenów w otoczeniu,
- predyspozycje genetyczne,
- zanieczyszczenie środowiska,
- bierne lub czynne palenie papierosów.
Alergie układu oddechowego są diagnozowane zwłaszcza wśród dzieci. Z badań wynika, że ponad 24 proc. 6-latków cierpi z powodu alergicznego nieżytu nosa. Dla porównania, alergie pokarmowe dotyczą 13 proc. dzieci w tej grupie wiekowej, a uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych lub leki należy do rzadkości.
Alergia wziewna u niemowlaka
Dzieci w wieku niemowlęcym natomiast najczęściej chorują na alergie pokarmowe. Uczula je przede wszystkim:
- mleko,
- jajka,
- ryby,
- owoce cytrusowe.
Alergie wziewne u niemowląt zdarzają się rzadko. Często objawy alergii wziewnej u niemowlaka mają związek z alergenami pokarmowymi. Przykładowo, niemowlęta po spożyciu świeżych warzyw lub owoców mogą mieć katar lub załzawione oczy.
Leczenie alergii wziewnej
Leczenie alergii wziewnej powinno być poprzedzone dogłębną diagnostyką. W diagnostyce alergii wziewnych wykonuje się głównie alergiczne testy skórne. Znalezienie alergenu, który wywołuje reakcję uczuleniową jest kluczowe w leczeniu chorób alergicznych. Dopiero po jego wykryciu, można wdrożyć leczenie przyczynowe, które polega na unikaniu kontaktu z alergenem.
Alergie wziewne leczy się także objawowo. Pacjenci przyjmują środki farmakologiczne, które kontrolują objawy oraz poprawiają jakość życia. Stosuje się głównie leki przeciwhistaminowe, które blokują fizjologiczne działanie histaminy – głównego mediatora reakcji alergicznych.
Do popularnych leków przeciwhistaminowych zaliczają się:
- anatazolina,
- ceteryzyna,
- lewoceteryzyna,
- cyproheptadyna,
- dimenhydrynat,
- azelastyna,
- loratadyna,
- rupatadyna.
Ponadto w leczniu alergii wziewnych stosuje się glikokortykosteroidy wziewne – budezonid, beklomezaton, flutykazon oraz leki antyleukotrienowe, takie jak zafirlukast, montelukast, pranlukast.
Leczenie alergii wziewnej u dzieci powinno być jak najszybciej wdrożone. Specjaliści alarmują, że alergiczny nieżyt nosa jest głównym czynnikiem rozwoju astmy, czyli przewlekłego zapalenia dróg oddechowych.
Alergia wziewna a dieta
Objawy alergii wziewnej wywołują przede wszystkim alergeny powietrznopochodne, nazywane wziewnymi, takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. Można się jednak tak zdarzyć, że objawy alergii wziewnej indukują pokarmy, co medycy nazywają alergią krzyżową. Przykładowo osoby uczulone na pyłki brzozy mogą mieć objawy alergii po spożyciu jabłek, marchwi, selera, gruszek lub wiśni.
Wśród alergenów pokarmowych, które mogą indukować alergiczny nieżyt nosa i astmę wymienia się:
- jabłka,
- wiśnie,
- brzoskwinie i nektarynki,
- winogrona,
- kiwi,
- ananas,
- orzechy,
- marchew,
- pomidory,
- seler,
- ziemniaki,
- przyprawy.
W przypadku stwierdzenia alergii krzyżowej z alergenami pokarmowymi, zalecana jest dieta eliminacyjna, polegająca na stałym lub czasowym wykluczeniu produktów, które wywołują objawy chorobowe.
Autor: Joanna Woźniak
Czytaj też:
- Alergia skórna - objawy u dzieci, u dorosłych. Jak ją leczyć?
- Co to jest alergia pokarmowa? Objawy, testy, leczenie
- Odczulanie - na czym polega? Kiedy warto się odczulić?
- Leki na alergię – jakie wybrać? Tabletki, krople
- Alergia na mleko a nietolerancja laktozy - objawy, leczenie
Bibliografia:
- Krogulska A., Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 16-27.